(Voetbal)rampen Voer voor psychologen VLEKAVIA Dank Wie geregeld de sportrubrieken van de kranten leest, sportprogramma's op de radio beluistert en van gebeurtenissen in de wereld van de sport via de televisie kennis neemt, kan het onmogelijk ont gaan dat het vaderland of bepaalde de len er van soms door rampen worden bedreigd. In de agglomeratie Rotterdam, waar het leven door de luchtvervuiling toch al geen pretje is, tobben ze de laatste tijd in het bijzonder op de Linker Maasoever met de Sportclub Feyenoord. Het eens zo machtige voetbalbolwerk volgens his torici in onze grootste havenstad uit eigen kracht ontstaan vertoont ernstige ge breken. Drie nederlagen achtereen be roofden de ex-wereldcuphouders van het laatste restant van hun toch al zo ge taande glorie. Voor het volk in het stin kende smoggebied van de Rijnmond, maar ook voor „hand in hand kamera den" elders was dat een niet te verteren zaak. Men ging op zoek naar oorzaken en schuldigen van het verval van de Rot terdamse voetbaltrots. Alsof nederlagen van tijd tot tijd zelfs de machtigsten in de sport niet zouden kunnen treffen. Was die Brox nou wel of niet verant woordelijk voor de rampspoed? De Kromme deed het trouwens ook niet meer zo best. Golven van verontwaar diging en emoties sloegen hoog over de Rotterdamse kaden. Waarom kon het Ajax wel goed gaan? De kreet: het roer moet om, werd aangeheven en door ve len overgenomen. Het roer moest hele maal om, zoals Wim Kan al zei. Het ergste voor de door de Feyenoord- ramp gekwetsten was natuurlijk, dat ze in Amsterdam die vreemde stad vol extremisten en metroproblemen feest vierden. Maar intussen is het lachen ze daar wel vergaan. Jaap van Praag liep boos uit Zeist weg, omdat in de bossen van het sportcentrum van de KNVB een complot werd gesmeed voor een aanslag op Ajax. Er dreigde nu een ramp voor de hoofdstad. In datzelfde weekeinde ontstond de affaire Cruijff, die niet met zijn water zoals het hoort maar met zijn knie naar de dokter ging. Naar een andere dokter nota bene dan de eigen clubarts. Cruijff, ditmaal niet bezorgd over zijn oude dag maar over zijn gezondheid en het normale gebruik van beide benen mag hij alsjeblieft verkoos thuis te blijven in plaats van naar München te reizen om daar als niet-spelend lid van zijn team aan psychologische oorlogs voering deel te nemen. Paniek, medische conflicten en be- stuursproblemen met betrekking tot een werknemer, die niet aan zijn verschij ningsplicht had voldaan. Want de fysiek gekreukelde en psychisch uit zijn gewone doen geraakte Johan voetbal is min der gezond dan u denkt -had desnoods met behulp van krukken moeten komen opdraven. Gerd Müller van Bayern speel de immers met een beenbreuk of althans nauwelijks geheeld beenletsel in Amster dam? Nou dan, zo lang je niet voor honderd procent invalide bent. hoor je op de barricades te staan. Met een glim lach en de schijn wekkend, dat je van de tribune af toch op een onbewaakt ogen blik nog wel eens een goal zou kunnen maken. Ajax heeft de halve finales natuurlijk toch gehaald en alles is inmiddels uitge praat, zoals dat in de sport gaat. Met zijn allen om de tafel en dan vaststellen, dat alles eigenlijk op een misverstand heeft berust. Maar in Rotterdam zitten ze nog steeds in de misère. Wat een land, waar dat allemaal maar kan, zong Wim Kan. R. B. Hiermede wil ik dank zeggen aan die AFC-vrienden vooral met name (voorzit ter) Dio Hermens, Ron en Daisy Lim burg, Pim Leensma, Bert Witteveen, Ger Bogaers. Wim v/d Bosch, Nico Bijl, Jan Snelleman en Hans Bettink; die vooral tijdens de ziekenhuisweken na zijn on geval in de wedstrijd van 9 dec. '72 AFC zaterdag 3-Rombout 2 mij tot steun zijn geweest. Marius van Wetering Voetbal zit vol met voer voor psycho logen. Er wordt nog altijd beweerd, dat sport (dus ook voetbal) karaktervormend is. Zo gezegd een mooie geest in een gezond lichaam. Maar waarom in 's he melsnaam proberen zo velen ook als het niet om geld of een prestatie gaat elkaar het leven in een wedstrijd vaak zo ondraaglijk mogelijk te maken? Zelfs jongens, die nog niet in staat zijn de bekende deuk in het pakje boter te schoppen, doen in het veld vaak ver schrikkelijk naar. Trouwens, mannen met grijze haren of met een kaal kruintje en meer buik dan goed voor hen is, gedra gen zich als veteranen tegenwoordig ook niet bepaald als lieverdjes. De zogenaamde affaires vooral in het betaalde voetbal roepen telkens opnieuw ook tal van vragen op. Waarom al die emoties en de soms wonderlijke manipulaties. Zoals bijvoorbeeld rond het Nederlands elftal en zijn bondscoach? Voer voor psychologen. In de oorlog, de liefde en de sport schijnt alles geoor loofd. Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO 8

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 8