Steteima Setaice Afscheid van een arbiter v/h JAN SUURBEEK Het is alweer een jaar of tien geleden ook toen intrigeerde mij deze toestand reeds dat mij de eer te beurt viel te mogen optreden als (club)grensrechter bij een wedstrijd van ons zesde (of daar omtrent). Toen ik mij, na het kennis maken, vóór de aftrap, ter hoogte van mijn „eigen" voorhoede opstelde, volgde een klein incident. Alvorens de scheids rechter beginnen blies, keek hij het strijd toneel rond als een juist inkomend bats man, die van plan is een century te scoren. Kennelijk rook hij iets verdachts. Na slechts een korte spanne tijds te heb ben nagedacht, stoof hij als een komeet op mij af, mij sommerend, mij ter hoog te van de andere helft van het terrein op te stellen. Op mijn onnozele vraag: „Waarom?", kreeg ik tot antwoord: „Dat moet". Op mijn nog onnozeler vraag: „Waarom dan?" zag ik slechts een van verbazing openvallende mond. Op dat moment besloot ik zélf een laatste initia tief te nemen, door na de korte open- mond-pauze op te merken: „Als de grensrechters nu eens bij hun eigen voor hoedes gaan staan, worden mogelijk min der aanvallen voor offside onderbroken, komen er misschien meer goals, en wordt de zondagmorgen een stuk aantrekke lijker". Het antwoord van deze na achteraf bleek goede scheidsrechter was: „U gaat op de andere helft staan". Daar dit noch de juiste plaats, noch het juiste moment was om een discussie aan te gaan, schikte ik mij naar des arbiters wens, en het enige wat ik mij nog van die ochtend herinner (het was fraai na jaarsweer) was, dat we met z'n vijfen twintigen een prettige zondagochtend hadden. Toch liet me deze materie niet los. In de praktijk komt het vaak erop neer dat de scheidsrechters deze „principiële vlag- gers" of geheel au serieux nemen, öf niet. Daarom een tip aan onze K.N.V.B.: neem eens een proef met de grensrech ters ter hoogte van hun eigen vóórhoe- des. Ideaal zal het er niet van worden. Zeker zullen we principiële „niet-vlag- gers" krijgen. Meer goals krijgen we be slist ook. En dat is véél gewonnen." Tot zover onze Deventer vriend. Zou het misschien nog beter zijn, de hele buitenspelregel maar af te schaffen? P. Nauta Het is zeer wel mogelijk, dat in na volging van andere grote scheidsrechters zoals Leo Horn en Frans Derks ook Cor van Peperzeel binnenkort een eigen rubriek of zogenaamde column in een dagblad, weekblad of sporttijdschrift krijgt. De aanbiedingen kunnen gewoon niet uitblijven nu deze eminente arbiter zijn fluit om het maar eens origineel te zeggen aan de wilgen heeft ge hangen. Om welke fluit het in dit bij zondere geval ging, werd op de 24ste maart van het jaar onzes heren 1973 in het clubhuis van „Goed Genoeg" meer dan duidelijk. Cor van Peperzeel nam in de kracht van zijn arbitrale leven op wel zeer jeugdige leeftijd fluisterden som migen namelijk afscheid als fluitist. Een betreurenswaardige beslissing, die niettemin moet worden gerespecteerd. Cor van Peperzeel is nu dus een vrij man en hij zou zijn memoires kunnen gaan schrijven als scheidsrechter van het veteranenvoetbal of zijn (heldere) licht kunnen laten schijnen op allerlei arbi trale zaken en toestanden in ons als voet balnatie zo befaamde vaderland. En wie zou de herinneringen van deze gezagheb bende referee of zijn puntige commen taren niet willen lezen? Er wordt ook gedacht aan een teleac-cursus en aan een reeks lezingen voor het Nut van het Algemeen. Wij wachten met spanning af welke instantie CRM misschien? - er het eerst in zal slagen Cor na zijn schitterende loopbaan te contracteren. Hoogtepunt Het afscheid op die zonovergoten za terdag de 24ste maart was een hoogte punt. Voor de scheidende rechtspreker, maar ook voor de figuranten, die hij met een snerpend fluitsignaal (zijn speciali teit) had opgeroepen voor het spelen van een benefietwedstrijd. Het betrof een duel tussen de veteranen en het met vergane roem overladen Elfde. De fijnproevers hebben er van genoten. De kereltjes wa ren weer als was in de handen van Cor. Bij zo'n arbiter verbleken reputaties als Karei van der Meer, lob Mutters en dr. Van Moorsel. De mannen van het Elfde wonnen met 5-3, een uitslag die natuur lijk niet belangrijk is, maar niettemi toch wel aan de vergetelheid mag wor den ontrukt. Tenslotte was het een his torische wedstrijd, die als het over arbi treren en arbitraal gezag gaat later me nigmaal in de herinnering zal worder teruggeroepen. Na afloop van dit verrukkelijke voet balfestijn verzamelden jongelui, aanko mende en reeds gevorderde grijsaarde zich met de letterlijk en figuurlijk grot man in de achterzaal, die fraai met pal men en bloemen was versierd. Een voor treffelijk orkest speelde zachte achter grondmuziek en gevoelige oren herken den melodieën, die de referee in een achteloos maar zeer begenadigd ogen blik had gecomponeerd. Cor maakte de indruk niet nerveus te zijn, maar een enkele trilling van een ooglid verried scherpe waarnemers toch een zekere be wogenheid. Terwijl zeer charmante, goed gebouw de en speciaal voor deze gelegenheid ge- engageerde jonge vrouwen op rekening: van Cor spijs en drank rond brachten, werd de steeds toenemende spanning door de eerste spreker eindelijk gebroken. Geest De kwaliteiten van Cor zie boven werden in eenvoudige maar warme bewoordingen geschetst. Vooral de geest, waarin hij pleegde te fluiten of niet te fluiten werd met goed gekozen typeringen belicht. Een rij van sprekers volgde. We gens gebrek aan plaatsruimte noemen wij slechts de voorzitter van AFC, de heer Dio Hermens. Zijn gloedvolle speech bracht de aanwezigen pas in een waar achtige feeststemming en toen werd ook het aloude „for he is a jolly good fel low" aangeheven. De ontroering begon zich toen op het gelaat van de scheiden de functionaris af te tekenen. Begrijpe lijk overigens. Er werden geschenken aangedragen. Enkele boekwerken voor een erudiet. Het mooiste cadeau helaas al te snel beduimeld door begerige en met saté-saus besmeurde mannenvingers was een fotoalbum. Het waren in hoofdzaak met de candid camera gemaakte shots als de referee zich na de wedstrijden even in de kleedkamer ontspande. Het door een afgunstige meteen al „Cor van Pe perzeel fruit" gedoopte document onder streepte het ludieke element in zijn ar bitrale carrière. Het middelpunt zelf nam nu zeer bewogen ook het woord en natuurlijk gaf hij zijn discipelen (de veteranen) een boodschap mee. Toen hij tenslotte uit riep „Wees lief voor elkaar" vielen velen elkaar snikkend en berouwvol in de ar men. Het was een geslaagde bijeenkomst. Een afscheid een groot referee waardig. Voor het voetbal en het veteranenvoetbal in het bijzonder is een uniek hoofdstuk op die 24ste maart afgesloten. Maar ge lukkig is er het album om er van tijd tot tijd nog eens in te bladeren en even stil te staan of desnoods te liggen bij een mooie tijd en een zeer bijzondere figuur. Het was een voorrecht om dit afscheid van zo dicht bij te mogen meemaken. R. B. PRINSENSTRAAT 25 - AMSTERDAM-C. TELEFOON 6 54 04-24 72 72 SCHRIJFMACHINES ADLER - OLYMPIA - HERMES TELMACHINES ADDO-X - WALTHER - FACIT

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 7