Mixed Pickles On dit et datjes Amateur- grensrechters (vervolg) Scheldwoord In „Het Vaderland" heeft sportredacteur Frans Bersch gereageerd op ons stukje in de vorige Schakel over de dis criminerende wijze, waarop verschillende sportjournalisten het woord „amateur" gebruiken als zij een slechte wedstrijd van de profs critiseren. Na ons blad bij zijn lezers geïntroduceerd te hebben als „De Schakel, onvolprezen clubblad van de AFC in Amsterdam" en een groot gedeelte van ons artikel te hebben overgenomen geeft hij het volgende commen taar: „De Schakel vindt, dat aan die denigrerende manier van spreken nu eens een einde moet worden gemaakt. Ik zou zeggen: niet op reageren Lena, maar rustig uw tijd beiden en zo mogelijk steeds beter en attractiever gaan voetballen (waar het bij velen hard naar toe gaat). Er komt dan een tijd, dat het publiek langs de amateurlijnen bij een slechte wedstrijd zegt: „het lijken wel profs! Daar zie je ook niets." „Of is het bij de meeste profclubs niet zo soms?" J.W. Passé partout In de vorige aflevering van uw club blad leverde bovengenoemde, kritiek op de toestanden tijdens de clubavonden. Of men vergadert öf men kaart, zegt hij. En dat is waar, alhoewel er wat later op de avond, wanneer de functionarissen ge reed zijn met de volledige opstelling der elftallen wel eens een zeker sfeertje valt op te bouwen. De verstokten week je echter niet los van hun kaarttafels. Een paar jaar geleden stelde een aantal le den de z.g. praettafel in. Men kwam bij een rond de grote tafel tegen de vouw wand. Doordat de initiatiefnemers wei eens verstek moesten laten gaan bleven de losse aanzitters ook weg. En ik her inner me toch de grote leiddraad, welke door de gesprekken liep. „Wordt Olive van de Dubbeldekkers slecht behandeld, te ja of te nee?" Nu kan de ronde tafel ook niet meer voor het praetdoel worden gebruikt. Een gedeelte van het AFC-bestuur handelt daar wat lopende zaken af. In de be stuurskamer, waar ABC hele ledenver gaderingen belegt, kan dat niet, want daar houdt een man of drie van de elf talcommissie zitting. Maar mijn beste Pasper, er zijn toch alternatieven. Ik behoef je hoogstwaar schijnlijk de namen van de in ons club blad adverterende etablissementen niet in herinnering te roepen. En wat betekenen The Animal Crackers in de Bamboo voor je? Voor de consumptieprijzen hoef je het niet te laten en je treft er menig AFC-lid. Vijfde veld Een onzer jeugdige gastvoetballertjes vroeg onze penningmeester, die zich toe vallig bij de uitgang der kleedkamers be vond, waar het vijfde veld was. Otto wees ergens in de ruimte: „Daar, achter de overdekte". „Wat een rot end". „Maar", zei Otto, „als je vijf minuten wacht gaat de volgende bus". Dertien, twaalf, elf Paul Koster had het goede idee om met een aantal knapen, die in de loop der jaren deze elftallen hadden bevolkt, een feessie te bouwen. Het zijn drie elftal len, omdat de leiders ervan er altijd voor hebben gezorgd niet het laagste elftal te zijn. Bij terugtrekking uit de competitie zou dat moeilijkheden hebben kunnen geven. Men mist overigens de kam pioenschappen, die vroeger nog wel eens voorkwamen. Zouden de huidige spelers niet meer zo het vuur uit de sloffen lo pen voor de Sibylles, Lyda's, Elbe's, Ronny's, Miekes, Loesjes, Herma's etc. zoals wij dat plachten te doen? Peter Drie dagen na de wedstrijd tegen Elinkwijk, waarin hij zo uitblonk, slaag de onze keeper voor zijn doctoraal wis- en natuurkunde. Ook hierbij geen hakken over de sloot werk, maar gemiddeld een negen. Het predikaat cum laude werd dan ook toegevoegd. Wij wensen Peter van harte proficiat met deze geweldige prestatie voor het leven en hopen daar bij dat onze jongste doctorandus zijn keeper- en andere talenten nog lang in dienst van AFC zal willen stellen. Clublied Vroeger werd tijdens de voetballoze periode in de zomermaanden de tekst van ons aloude, door Dick Bessem ge maakte, clublied weieens in De Schakel geplaatst. Men was dan blij, dat er weer een pagina gevuld was en het zal zijn nut ook wel hebben gehad. Enige jaren kon deze plaatsing niet geschieden en wat zien ik? Velen onzer staan met de mond met de overgebleven tanden als het Lied op de passende gelegenheden wordt ingezet. Sterker nog, enigen weten niet beter te doen dan er tijdens het zingen doorheen te kletsen. Zie het te pakken te krijgen en leer de tekst. In het bad is een mooie plaats daarvoor. Jan Tjalling Een van de boeiendste verschijnselen bij het hedendaagse amateurvoetbal is het bekijken van de grensrechters. Zelfs een kleurloze O-O-wedstrijd kan worden verlevendigd door het geloei van het pu bliek, wanneer deze niet-betaalde func tionaris vlagt voor buitenspel tegen de thuisclub. Trouwens ook bij uitballen en corners kunnen de hartstochten hoog oplaaien. Dit interessante verschijnsel kwam mij weer eens in gedachte bij het lezen van mijn alternatieve clubblad, het beroem de UD-Kanon van januari j.l. Het door de heer Van der Hout Bruin geschreven artikel bevat niet alleen een originele ge dachte, maar is ook zo vakkundig ge schreven, dat ik het prefereer, hem let- erlijk te citeren: „Grensrechters zijn onmisbaar. Grens rechters zijn onpartijdig. In het amateur voetbal heeft iedere ploeg zijn eigen (club)grensrechter. Volgens een al of niet geschreven wet behoort deze clubgrens- rechter zich steeds op te stellen ter hoog te van zijn „eigen" achterhoede. Tot zover zal iedere lezer het met me eens zijn. Vermoedelijk zal ook een ieder het met me eens zijn, dat goals een wed strijd interessant maken, en dan denk ik in de eerste plaats aan de spelers, en pas in de zoveelste plaats aan het publiek. Hoe méér goals, hoe meer voldoening! Door de genoemde al of niet geschre ven wet is wel een toestand ontstaan, dat men vele malen per seizoen grens rechters ontwaardt, die „uit principe" verwoed hun vlag ten hemel strekken, als de op „hun helft" aanvallende partij voor „hun club" gevaarlijk zou kunnen worden. Vaak wordt dan zonder meer aangenomen ook door de scheids rechter, die op dat moment niet bij machte was de situatie voor 100% te overzien dat van inwerkingstelling van de offside regel gesproken moet worden. 6

Schakels (clubbladen) | 1973 | | pagina 6