Sletetma Setaice Sport is mooi, geld is beter VLEKAVIA v/h JAN SUURBEEK PRINSENSTRAAT 25 - AMSTERDAM-C. TELEFOON 6 54 04-24 72 72 SCHRIJFMACHINES ADLER - OLYMPIA - HERMES TELMACHINES ADDO-X - WALTHER - FACIT Een nieuw voetbalseizoen ligt voor ons, een seizoen dat voor de professio nals inmiddels is begonnen. Het betaal de voetbal gaat in ons land vrijwel overal gebukt onder de problemen en moet met subsidies op de been worden gehouden. Voor een aantal clubs is er nooit geld genoeg en het bestaan van deze organisaties is zeer moeilijk. Daar om valt te meer op, dat er wat het Nederlands elftal van de professionals betreft, over grote bedragen wordt ge sproken met betrekking tot het komen de wereldkampioenschap. Dat vele geld moet dan van sponsors komen, die de oranjemannen in hun strijd willen steu nen. Het gaat hierbij niet om liefde voor de sport of om patriottisme. Een suc cesvol Nederlands elftal kan in vele opzichten voor reclamedoeleinden die nen. Het sportblad Voetbal International heeft over de rol van het geld nogal uitvoerig opening van zaken gegeven en daaruit viel af te leiden, dat er in de K.N.V.B. een machtsstrijd aan de gang is geweest. Nu is het al lang een pu bliek geheim, dat er in deze grote orga nisatie altijd links en rechts aan touwen wordt getrokken om iets tegen te hou den of om er iets door te krijgen. Het gaat om posities, verhoudingen, zeggen schap en publiciteit. In dit opzicht is Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. de sportwereld een afspiegeling van de grote maatschappij. In elk geval als er geld en belangen op het spel staan. Soms valt er iemand door de mand en soms ontsnapt er maar juist een official uit een stoel, waarvan de poten nagenoeg zijn doorgezaagd. Opvallend is, dat men graag woordvoerder wil zijn voor de publiciteitsmedia. Een babbel voor de TV, een interview voor de radio of een stuk in de krant met foto. Het Neder lands elftal, jaren lang een slecht be handeld stiefkind, is nu ineens door de internationale successen van onze top clubs een troeteldier, dat geld en publi citeit kan opleveren. Vandaar die machtsstrijd met het pikante facet, dat de spelers van Oranje in tegenstelling tot vroeger geen jongens meer zijn, die genoegen nemen met een schouderklop je van de bondsvoorzitter of een stel manchetknopen als aandenken. Zakelijk De professionals van internationale allure zijn zeer zakelijk gaan denken. Het oranjetenue is voor hen alleen aan trekkelijk als er geld valt te verdienen en bij voorkeur veel geld. In een zeer materialistisch ingestelde maatschappij en in een voetbalwereld waar spelers voor meer dan een miljoen gulden van de hand gaan, kan men het de profs niet kwalijk nemen dat zij aan hun bank rekening of goed verzorgde oude dag denken. Zij kunnen hun eisen natuurlijk overdrijven, maar tot nog toe is er van enige matiging van welke kant dan ook in de profwereld nog weinig te bespeu ren. Het is in het voetbal bij ons nog niet zo gek als in Amerika bij het professio nal ijshockey, waar een club aan een zekere mr. Derek Sanderson een con tract aanbood voor een periode van vijf jaar tegen betaling van ruim 2% mil joen dollar. Dat moet dan wel een man netjesputter zijn, zult U wellicht denken. Sanderson is dat ook en niet alleen op het gebied van ijshockey. Hij is een zo veelzijdige en tot de verbeelding van het publiek sprekende persoonlijkheid, dat de club hem als „klantenbinder" hoog waardeert. Sex-appeal Sanderson is even strijd- als vecht lustig op het ijs, maakt dus altijd spek takel, is gastheer in een TV-show en beschikt over zoveel sex-appeal, dat de vrouwen bij duizenden voor hem op de tribunes klimmen. De aantrekkelijkheid van deze ijshockey-hero wordt voor de zwakke sexe nog verhoogd door de we tenschap, dat hun ster thuis over een slaapkamer bschikt met een groot rond bed en zijden lakens. Nou ja, hij schijnt dus niet alleen met de ijshockeystick overweg te kunnen. Daarmee wil maar gezegd zijn, dat je als professional in de sport een aardige duit kan verdienen als je over bepaalde exclusieve eigenschap pen beschikt. Ach, sport is mooi en de massa in teresseert zich er voor. Dat het hoe langer hoe meer „brood en spelen" wordt, is blijkbaar geen probleem. Avery Brundage staat aan het hoofd van het grootste circus ter wereld en hij laat zijn artiesten nog de eed afleggen op het amateurisme. Dat is hypocrisy of een mooi staaltje regie. Het gastland, dat de Spelen organiseert, steekt er een paar miljard in. Keiharde D-Marken. Wat wil staatssecretaris Vonhoff eigenlijk? Volgens deze (ex) bewinds man van CRM zou het een goede ge dachte zijn te overwegen of de Olym pische Spelen nog eens in Nederland kunnen worden gehouden. In Zuidelijk Flevoland. Welja, misschien denkt hij dat de deelnemers tegen die tijd 1984 nog genoegen nemen met een Vo- lendammer pop als eerste prijs. De Olympische Spelen in Zuidelijk Flevoland? Tegen 1984 is ons land zo vol met auto's en mensen, dat er nau welijks nog gelegenheid zal bestaan om mini-micro korfbal te beoefenen. Onze gulden zal dan bovendien zo door de inflatie zijn aangetast, dat we er tien miljard tegenaan moeten gooien. Nee, beste Vonhoff, zet het maar uit het hoofd. Laat voor dat bedrag maar ge woon sporthallen, zwembaden en an dere nuttige zaken voor Nederlanders aanleggen. Desnoods allemaal in het recreatiegebied Zuidelijk Flevoland. Je mag er dan wel uitsluitend komen als je de amateuristische eed hebt afgelegd. Want die zullen we hoe professio neel de sportwereld ook moge worden altijd willen handhaven. Het staat namelijk zo mooi en het is een herinne ring aan vroeger, toen het nog echt leek. RB. 12

Schakels (clubbladen) | 1972 | | pagina 12