Alléén op zondag Betalend publiek is fout voor amateur voetbal Drie (vreemde) gasten aan het woord A-öS&ö3 --t-w „jr-*-*- Drie sportredacteuren van in Amster dam verschijnende kranten hebben op verzoek van de redactie een stukje ge schreven over het amateurvoetbal en als het effe kon over A.F.C. De bij dragen van de heren G. Overdijkink (Het Parool), A. Witkamp (Telegraaf) en S. IJdema (Handelsblad/N.R.C.) zullen mogelijk reacties oproepen. Wij zullen die dan graag in de volgende Schakel plaatsen. Schrijf eens een paar honderd woor den over het amateurvoetbal in de AFC- Schakel, zei Rien Bal, waarschijnlijk vrezend dat ik dan wel zou aankomen met een lofzang op mijn geliefde Zut- phense Be Quick, waarmee ik op de krant de collega's nog wel eens lastig val. Ik zal het niet doen, want nu ik toch de kans krijg wil ik liever reageren op een stukje in De Schakel van oktober j.l., waarover ik me nogal heb verbaasd. De heer C. Tromp maakte daarin mel ding van ernstige moeilijkheden die de zaterdagafdeling van A.F.C. ondervindt. In het kort kwam zijn noodkreet hierop neer: het zaterdagvoetbal bij A.F.C. komt niet uit de voeten door gebrek aan „verse aanvoer". In principe worden spelers van buitenaf voor het zaterdag voetbal door A.F.C. niet aangenomen en iemand die van de zondag- naar de zaterdagsector wil heeft daarvoor mede werking van het bestuur en elftalcom missie nodig. Blijkens het stukje van de heer Tromp is die medewerking niet om over naar huis te schrijven, want hij zucht: „De elftalcommissie voor de za terdagafdeling zit er mee. Zij doet veel werk, dat weinig bevrediging kan ge- Prestaties Hij schrijft ook: „Het is dus wel dui delijk, dat voor de vereniging de presta ties van de zaterdagelftallen niet van veel belang zijn". Vooral op die zin heb ik wel even zitten kauwen. Wat maakt het spelen op zaterdag voor een club minder belangrijk dan het spelen op zondag?, vraag ik me af. Zaterdagvoet bal is van oorsprong een principiële zaak, maar godzijdank (of moet het toch nog Godzijdank zijn?) is dat de laatste tijd anders komen te liggen. Er voetballen tegenwoordig heel wat mensen op zater dag om praktische redenen. Bijvoorbeeld omdat moe het leuk vindt als manlief zondags ook eens tegen de kinderwagen kan helpen duwen. Als je die ontwik keling wil tegenhouden door mensen de kans te ontnemen naar het zaterdag voetbal over te stappen, lijkt me dat een verkeerde zaak, die op den duur alleen maar kan leiden tot ledenverlies. Want als iemand op zaterdag wil voetballen, kun je hem toch niet tegenhouden. En wat is er ook op tegen? Dat er meer spreiding komt in het wedstrijdprogram ma lijkt me alleen maar toe te juichen, al was het alleen maar omdat de velden- nood op zondag dan een beetje wordt verlicht. Of heeft A.F.C. misschien prin cipiële bezwaren tegen het spelen op zaterdag? Zo niet, dan zou ik zeggen: vrijheid, blijheid, ook al geeft dat dan misschien wat (extra) organisatorische problemen. Gerrit Overdijkink Het Parool In wezen is amateurvoetbal niet om aan te zien. En wel om de doodeenvou dige reden, dat amateurvoetbal er is om zelf te doen. Wie niet zelf doet maar wil kijken, gaat naar het betaalde voetbal, dat de plicht heeft een goed kijkspel te bieden voor een terecht kritisch publiek. Amateurvoetbal is er niet voor de toe schouwers, maar voor de spelers zelf. Daarom ga ik ook nooit naar amateur voetbal kijken. Ik sta of zit daar dan overbodig te wezen en breng bovendien de amateur in verleiding betaling te wen sen wanneer hij betalend publiek op de tribunes ziet. Er wordt heel wat afgepraat over be taalde amateurs. En officials zitten el kaar in de haren over het al of niet ontduiken van bepalingen, die voor ama teurs gelden. Maar hoe zit dat nu eigen lijk? Het euvel is naar mijn vaste over tuiging zo verdwenen. Schaf onmiddel lijk het entreegeld af en laat het publiek gratis komen kijken naar de verrichtin gen van de eerste en volgende elftallen. Geen voetballer zal het dan nog in zijn hoofd halen een geldelijke vergoeding te vragen voor verrichte diensten, want hij voetbalt als amateur immers voor niet- betalend publiek, dat hij net zoveel kan blijven verachten als Karei Lotsy het vroeger reeds deed. Al het sluik-amateurisme is daarmee op slag verdwenen. Wie betaling in wel ke vorm dan ook wenst gaat maar naar de betaalde sector. De club, die zich amateurclub noemt, laat haar gasten gratis binnen. Natuurlijk betekent dit een financiële aderlating voor de vereniging, die een deel van zijn bedrijfsvoering op die inkomsten heeft gericht. Daar moe ten dan maar andere baten tegenover komen te staan. Er is immers niets tegen om de regelmatig terugkerende gasten uit de eigen club op de tribune te ver zoeken een jaarlijkse donatie te willen schenken voor b.v. het jeugdwerk, de training etc. Gast Beschouw de tribune-klant bij ama teurwedstrijden als gast. Zo hoort het ook in feite. Natuurlijk mag zo'n gast de club financiëel helpen, maar dan beslist niet door betaling voor het kijken naar de wedstrijd. Kweek voldoende dona teurs, verhoog de contributies of de prij zen in de kantine, maar weiger iedere betaling voor het kijken naar amateur voetballers om principiële redenen. We weten zeker, dat die amateurvoet ballers dan ook nimmer om principiële redenen betaling of andere financiële vergoedingen kunnen wensen. Want of ze nu goed of slecht voetballen, het pu bliek betaalt immers niets om naar ze te kijken A.F.C. lijkt me echt zo'n club om een dergelijk initiatief te nemen tot meer eer en glorie van het amateurvoetbal, een club, die zich onsterfelijk kan maken door de oorzaak van veel kwaad weg te nemen, het woord publiek bij zijn wed strijden uitbant, en zijn belangstellende gasten uit eigen en andere kring een principieel hartelijk welkom toeroept. S. Ildema Handelsblad/NRC

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 9