Terugkeer van verloren zoon Merkelbach (Een modern Kerstverhaal, gebaseerd op een klassiek gegeven) CHEMISCH VERYEN Van toverlantaarn tot televisie lil Het was de avond voor Kerstmis Kerstavond zo gezegd en bitter koud. Een gure noordooster joeg onafgebroken wolken sneeuwvlokken langs de ramen van het kleine huisje van Gert en Her- mien Goedgenoeg. Ofschoon de oude potkachel binnen heerlijk snorde, hui verde Gert onwillekeurig, ondanks zijn warme vilten pantoffels en de lekkere van Sint afkomstige borstrok onder zijn door Hermien zelf gebreide vest. Gert staarde somber door het glanzende mi caruitje in het vuur. Hermien (vroeger een vrolijke frisse meid uit een keurig gezin van zestien, maar nu al lang geen lachebekje meer) kwam de huiskamer binnen met een kop dampende Blooker sjokola, lekkere verpleegsters cacao. Zij zette het kopje behoedzaam bij Gert neer, legde zorgzaam een kerstkransje op een schoteltje en zei zacht: „Gert, zullen wij straks de kaarsjes in de boom aan steken?" Gert haalde wat bokkig zijn schouders op, wierp eerst nog een turf (de ver zamelde werken van Henri Knap) in het inmiddels wat weggezonken vuur en antwoordde toen met een stem, waarin veel van het leed op deze aardkloot doorklonk: „Goed Hermien, als je dat graag wilt." Vroeger Hij staarde vervolgens weer somber in het vuur, dat zich gretig op Henri Knap had gestort, en dacht aan vroeger, toen hun enige zoon Arie de boom op tuigde en de kaarsjes een voor een ont stak. Vroeger ja. Het leek zo lang geleden en toch was er slechts een jaar voorbij gegaan, sinds Arie professional was geworden. Hij had het huis verlaten om zijn geluk te beproeven bij een grote club in de Rijnmond. Het was een slag voor Gert geweest. Ook voor Hermien trouwens, die, als Arie dan zo nodig moest, hem liever naar De Meer had zien gaan. Vroegerja. Gert nam met een gekwelde uitdrukking op zijn eens zo zorgeloze gezicht een slok sjokola van de Blooker verpleegster. Zij hadden Arie de best mogelijke opvoeding gegeven en hem dus al vroeg bij AFC gebracht. Daar leerde Arie als het ware spelen derwijs het AFC van het voetbal (zo gezegd) klaverjassen, biljarten en bier drinken. Hij had talent voor alles en leek een mooie toekomst tegemoet te gaan, ook als spitsspeler in het eerste elftal. Geprezen Het was een fijne tijd. Hermien her innerde zich nog precies de maandag, dat Arie voor het eerst werd geprezen in zo'n uitgebreid (tien regels) verslag van Het Parool. Wij zullen nog wel meer van Arie horen, had de verslag gever geschreven. Het was de mening van een deskundige en Hermien had het stukje uitgeknipt. Nou ja, spoedig kwa men toen de aanbiedingen. Dat kon niet uitblijven na zo'n gunstige kritiek. Een stereo apparatuur, platenbonnen, een cassette recorder en later zelfs ook nog een kleuren televisie met een klein brandblussertje van een bekend merk waren het lokaas van de scouts uit De Meer. Die van de Rijnmond bleven niet achter. Een abonnement op de metro, een bundel gedichten (Arie was een ge voelige natuur) van Phida Wolff (acht ste en verbeterde druk), kosteloos drink water zoveel hij maar wilde hebben (met zout, chloor, fluor en nog een paar che micaliën) en wat de deur dicht deed een bungalowtent voor de Maasvlak te. Arie was door de knieën gegaan. Gert kon zich nog precies herinneren, wat zijn zoon had gezegd: „Vader, de smog gaat voor de baat uit." Hermien pinkte een traan weg, keek met ogen vol droefenis naar de oude koekoeksklok en zei tenslotte: „Toe nou Gert, het is al vijf voor twaalf. Steek jij nou het eerste kaarsje aan." Turf Gert wierp eerst nog een turf in het vuur (de verzamelde werken van ir. Ad van Emmenes), kwam moeizaam uit zijn leunstoel en streek met bevende hand een lucifer aan. Er hing een sfeer van oneindige triestheid in de huiskamer. Maar nog voordat het eerste kaarsje aar zelend vlam vatte, werd er hevig gebeld. Hermien schrok er zo van, dat zij bijna de tweede kop dampende sjokola liet vallen. Gert slofte naar de deur, deed open en stootte een kreet uit, die het nog maar net brandende kaarsje weer deed doven. Het kan ook de tocht zijn geweest, want de deur stond nog open. Hermien snelde naar de gang en toen klonk het, vrijwel tegelijkertijd uit twee monden Arie moeder Gert voegde daar met een door ont roering gesmoorde stem een sonor Maar jongen toch aan toe. Arie schudde de sneeuw van zich af, trok zijn ouders met beide armen aan de borst en riep: „Ik heb genoeg van de Rijnmond. Mijn contract heb ik ver scheurd. Volgend jaar speel ik weer bij A.F.C. Arie liep de kamer binnen, zag de boom staan en ontstak snel, een voor een de kaarsjes. Het was zoals vroeger. De verloren zoon was weergekeerd. Bui ten sloeg het carillon van A.F.C. twaalf uur. Het was Kerstmis. v°'8'n<le de betoverende ontwikkeling van een drukke nering, nu al 125 jaar in speelgoed, foto, radio, T.V. en electr. huishoudelijke apparaten. HOFLEVERANCIER KALVERSTRAAT 30, tel. 24 95 72 BEETHOVENSTR. 178, tel. 72 84 86 reeds 125 jaar 'n begrip

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 8