Mixed Pickles w. Haagse waardering Vooral de oudere A.F.C.-ers kunnen het maar niet verkroppen, dat de tournooien om de A.R.O.L. Beker tot het ver leden behoren. Een unieke seizoen-opening, waar „tout Amsterdam" op voetbalgebied zich liet zien is geschiedenis ge worden. Hoe dit tournooi bij de deelnemers leefde staat in het „Kraaiennieuws", het clubblad van H.B.S. Het laatste nummer bracht een boeiend interview met René Verhagen, die in 1932 zijn entrée maakte in het toen roemruchte eerste elftal van H.B.S. Deze oud-speler die ook maatschappelijk slaagde, hij is directeur van het directoraat-generaal buiten landse betrekkingen bij het Ministerie van Economische Zaken, kreeg als vraag: „Wat zijn Uw leukste wedstrijdervarin gen?" Zijn antwoord luidde: „M'n leukste herinneringen heb ik wel aan de diverse AROL-tournooien, omdat daar veel ontspannender gevoetbald werd." Prettig om te lezen. Een echt Haags blad, dat van H.B.S. Er staat een opgewekt verslag in van de wedstrijd H.B.S.V.O.C., tegenwoordig „maar" een derde klasse ontmoeting, die echter op hoog peil stond en veel publiek trok. Een echt „Haags" zinnetje uit het verslag moeten wij U even laten lezen: „Voeg daarbij dat de Minister van Binenlandse Zaken tot de gasten op de tribune behoort, dan ligt daar het patroon voor een sportief en genoeglijk middagje." Als U die zin aan iemand gaat voorlezen moet U het wel in zéér beschaafd Nederlands doen. Toch top Het interview van een familielid van mij met Henk van Weelde: „Ik heb voor cricket geleefd en er voor gewerkt" gaf het beeld, zoals deze voortreffelijke sportman 28 seizoenen eerste klas cricket in A.C.C., waarvan 13 seizoenen als aanvoerder van hemzelf heeft. Henk van Weelde zei: „Ik heb nooit tot de echte top behoord. De echte top waar Wallie in zat, Piet Sanders, Tony de Beus, Hugo van Manen, Broer Sodderland, Arie Terwiel, André van Baasbank. Dat waren de characters van cricket. Daarmee kan ik mij niet vergelijken. In feite ben ik een middenmoter." Sta mij toe, dat ik na lezing van de laatste A.C.C. Pitch in 1971 de scheidende captain toch een topmoter vind en geen middenmoter. In het indrukwekkende cijfermateriaal, waardoor men deze Pitch gewoon „spelt" zijn ook verwerkt de hoogste aantallen, die spelers van A.C.C. I hebben bereikt met batten, bowlen en fielden. Het gaat om de „top ten" en uit de cijfers blijkt, dat Henk van Weelde de beste plaats inneemt. De vergelijking is niet juist, want het aantal seizoenen waarin de verschillende spelers voor A.C.C. uitkwamen loopt enorm uiteen. Maar tóchhier dan die totalen over de drie activiteiten: Batten Bowlen Fi e 1 d e n 1. W. v. Weelde 6.530 1. P. Sanders Jr. 782 1. H. J. v. Weelde 157 2. D. de Baare 5.399 2. H. F. Oliver 603 2. C. E. Alandt 134 3. H. J. v. Weelde 4.030 3. H. J. v. Weelde 522 3. v. Weelde 125 4. H. Rikse 3.682 4. P. Sanders Sr. 464 4. D. de Baare 95 5. H. R. Prent 2.502 5. R. M. Beuth 343 5. G. B. Meijer 87 6. P. Sanders Sr. 2.380 6. W. v. Weelde 280 6. R. Janssen 78 Goed, Henk van Weelde heeft er verdraaid lang over gedaan, maar met „middenmoter" zijn deze prestaties toch eigenlijk ondergewaardeerd. Over die A.C.C. Pitch gesproken: In de journalistiek heerst het bijgeloof dat je nooit een correctie moet aanbrengen, want correctie leidt tot correctie. Zegt U dat wél. Bij een slecht gestelde zin heeft de attente redacteur de opmerking gezet: „Steilfout." Het is wel een steile fout, om een stijlfout een steilfout te noemen. Citaten Twee citaten. Toen Sussex haar beroemde bowler John Snow een „key figure" tegen Australië terugzette naar haar tweede elftal, schreef E. W. Swanton in de „Daily Telegraph": „The game must be seen to be greater than the player." En wat nu volgt moet iedere speler van A.F.C. I boven zijn bed hangen: „Problems worthy of attack prove their worth by hitting back." Hoofdklasse Een maandblad heeft veel voordelen boven een dagblad, maar toch ook wel nadelen. Eén dezer nadelen is dat men dikwijls de actualiteit mis loopt. Zo hadden wij het in de vorige Schakel over de o.i. egoistische antwoorden van de eerste klassers in een enquête over de hoofdklasse bij de amateurs en gelijk met de Schakel kwam een rapport uit over een nieuwe, breder opgezette enquête die de K.N.V.B. uitschreef. Bij die enquête waren betrokken 1063 zondagamateur- verenigingen K.N.V.B., 313 zaterdagamateurverenigingen K.N.V.B. en 1693 Afdelingsverenigingen, in totaal 3069 amateurclubs. Wij zullen ons bepalen tot de 1ste en 2de klassers. Voor de clubs in de 3 de en 4de klasse bleek de vraag of er wel of niet een hoofdklasse moest komen, weinig interesse te hebben. Van de antwoorden uit de vierde klasse reageerde 52 procent met „geen oordeel" en van de derde klasse had 35 procent geen oordeel. Maar 94 procent van de eerste klas sers en 86 procent van de tweede klassers had er wél een oordeel over. Bij de tweede klassers (139 clubs antwoordden) was de uitspraak als volgt: 77 tégen, 43 vóór en 19 geen oordeel. Bij de eerste klassers (van de 73 stuurden 68 een ant woord) was de uitspraak: 32 tégen, 32 vóór en 4 geen mening. 14

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 14