Wens-dia Wel moge het u bekomen Aanbevelingen voor het Jaardiner „nieuwe stijl" In de vrees dat velen hun eigen ge dachten zullen hebben over het door Pim Adraansz aan de orde gestelde onder werp „jaardiner", doch weinigen hun mening kenbaar zullen maken, ben ik zo vrij alhier te verklaren het volmaakt on eens te zijn met zijn stellingname in deze. Dat A.F.C. „bij" moet blijven, zal nie mand betwisten, maar A.F.C. zou A.F.C. niet zijn, wanneer zij tradities welke haar o.a. befaamd hebben gemaakt, zou los laten alleen terwille van dat zgn. bij blijven. Of tradities altijd zinvol zijn, mag men betwijfelen, maar daar zijn het nu juist tradities oude gebruiken) voor. Wan neer men een traditie steeds zou aanpas sen kan het onmogelijk nog als oud ge bruik gekenschetst worden. Al ras zal men dan belanden in vervlakking, iets waar onze maatschappij vandaag de dag niet aan te kort komt. Van de 7 door Adriaansz genoemde bezwaarlijke punten zou wellicht alleen In bed, tussen gapen en slapen in, en vooral na de konsumptie van alweer een europakupspektakel, kronkel ik me (wel iswaar denkbeeldig) in de meest vreemd soortige houdingen, waaruit ik altijd op een werkelijk magistrale wijze doelpunt. Dit is niet een spelletje dat ik me op gelegd heb omdat ik het aloude schaap jes-tellen te min vind; niets van dat. De beelden komen vanzelf. De volkomen horizontale houding (hoe gemakkelijk is de associatie met de op dat moment geldende stand te maken), zo'n dikke meter boven de grasmat, waar bij mijn armen als een vogelman in per fecte balans gestrekt zijn en de benen zich gaan opmaken voor de schaarbewe ging oftewel de dubbelkik, is wel mijn meest favoriete uitgangspositie. Vaak ben ik omringd door een aantal zeer krachtig gebouwde tegenstanders, die dan het shirt dragen van de bewuste buitenlandse kupkandidaat en in hun blikken is een hartgrondige haat inge bouwd omdat ze al maanden van tevoren op de hoogte zijn gebracht, ook via uren- voor het laatste (uitreiking Nobelprijs) iets te zeggen zijn; de overige punten maken nu juist onvervreembaar de tra ditie van het A.F.C.-jaardiner uit. Wie het gevoel voor deze traditie mist, of anderszins bezwaren heeft tegen de wijze waarop 18 januari wordt gevierd, wordt in geen enkel opzicht belet er een traditie van te maken om niet op voor geschreven dag en tijdstip aanwezig te zijn. In de loop van het jaar doen zich nog vele andere mogelijkheden voor om zich in gemengd- doch niet-geselecteerd gezel schap gedurende naar eigen wens kort of lang borrel-uurtje zonder volkslied op of met A.F.C. op te houden. Ook dat is een traditie van A.F.C. Overigens ben ik van mening dat Jan Steensma dit onderwerp op de maandag se bitter-tafel aan de orde dient te stel len. Max de Bruin lange vertraagde filmbeelden, hoe levens gevaarlijk ik kan zijn. Op rechts heeft meestal Cruyff, soms Keizer, een enkele keer ook wel Ab de Jong (12) de bal, na het passeren van minstens drie tegen standers, vrijgemaakt en voorgetrokken volgens het door mij uitgestippelde pa troon. Het stadion staat inmiddels en skan- deert oorverdovend en huiveringwekkend mijn naam. Samenkomst van bal en voet is elk moment te verwachten. Uit mijn linkerooghoek heb ik reeds het gapende gat, pal onder de kruising van lat en rechterdoelpaal geregistreerd; het is nog een kwestie van tienden van sekonden dan volgt de doffe bons van de volge- raakte bal en in miljoenen huiskamers, wijd en zijd verspreid over ons wereld deel veert men op (in het stadion is er geen sprake van veren, men stond reeds) om dit staaltje van allerhoogste voetbal- artisticiteit luidruchtig toe te juichen. Denk niet, dat ik het hierbij laat. Steeds weer opnieuw (tot de slaap zich definitief meester heeft gemaakt van de grasmat) zal Cruyff, Keizer, De Jong (12) zich vrijmaken op rechts. Ik gun ze spitsvondige variaties, maar altijd komt de bal op dezelfde hoogte voor, waar ik immer horizontaal lig, de armen gestrekt, de benen klaar etc. On vermijdelijk belandt de bal in het gapen de gat en blijft vastzitten achter de stang. Je zou het een dia kunnen noemen, een wens-dia. Het enerverende gebeuren tijdens de sluimertoestand leidt jammer genoeg niet tot een vervolg, tot dromen, waarin je bijvoorbeeld breedlachend de wereldkup boven je hoofd houdt. 's Ochtends, boven het eerste kopje koffie, realiseer je je status. De dubbel kik in het volgepakte stadion is een schim, nooit zal het écht gebeuren. De schrale troost van „eenzaam, maar niet alleen" is je deel want met jou zijn er nog miljoenen naamlozen, die wel niet precies jouw wens-dia sluimeren De Jong (12) maar toch ook graag op die manier verafgood willen worden. Edoch: we zijn liefhebbers. We heb ben het leer séc lief, niet de hysteriese massaatjes. Eeuwig zullen we gedoemd zijn op verre weilanden rond te dolen, niet begrijpend aangestaard door indo lente koeieogen. Slechts de wens-dia blijft ons over maar dat ook die voor enige weerklank kan zorgen moge blijken uit de nacht na „Madrid", toen mijn vrouw me na een klein bescheiden kreetje moeizaam ver zocht, net op het moment dat ik 'nt weer achter de stang had, of ik zo vriendelijk wilde zijn mijn grote teen uit haar mond te halen. Charlie (zie vorige Schakel) 1. Onbeperkte deelname. Mocht dit om praktische redenen (capaciteit van de keuken) niet mogelijk zijn, dan 2. de selectie natuurlijk niet langer op basis van verdienste voor de club, maar op basis van de langste neuzen, 3. de daarmede rechtgetrokken leeftijds opbouw (bemoedigend weinig oude ren en veel jongeren), 4. de commune, 5. het borreltje afschaffen of beperken tot vijf minuten. Gebruik van drugs toegestaan, 6. het zingen van ons volkslied dat hebben wij nu vijfenzeventig jaar lang gedaan vervangen door het zingen van het lied „Hand in hand, kamera den", 7. het uitreiken van de Nobelprijs zinvoller aan degene die zelf meent hiervoor het meest in aanmerking te komen kan nu, in verband met de openbaarheid van de bijeenkomst, toch tijdens het jaardiner geschieden, 8. geen black tie; helemaal geen das. Wel moge het U bekomen! G. Struys 14

Schakels (clubbladen) | 1971 | | pagina 14