Dolgedraaid Autolak poolt aLLen mee, het is voop a.f.c. OTTO NI EU WEN HUIZEN „'De Silveren Spiegelr' aankoopsom van de hand. De penning meester grijnst, de kassa rinkelt, weer 30 roodjes verdient aan die gezellige amateurs. Discussie Op de komende jaarvergadering van de KNVB zal dit onderwerp opnieuw ter discussie komen en het wordt nu de hoogste tijd dat de huidige regeling voor goed naar de rommelzolder verdwijnt. Het is onbegrijpelijk dat men destijds voorbij is gegaan aan een paar zeer ele mentaire zaken. Niet alleen dat een jeugdlid een amateurvereniging geld kost de contributie is eenvoudig niet vol doende voor de kosten van trainen, ac commodatie, communicatie (week- en maandblad) eventuele feestavonden, ik spreek over het gros van de amateur verenigingen, maar belangrijker is nog dat de club het zo nauw gevolgde en gekoesterde talent voor de simpele som van drieduizend gulden kwijt raakt, die hij de vereniging door zijn spel misschien ook wel tienvoudig had kunnen bezor gen. Een kampioenschap, meer publiek, meer geld voor verbetering outillage, meer profijt voor alle clubleden. In het zaken doen noemt men zoiets derving: het niet kunnen genieten van inkomsten, waarvoor men wel geïnvesteerd heeft. Op de bewuste vergadering zal in ieder geval de amateursectie van Den Haag met een motie op tafel komen, waarin het volgende gesteld wordt: 1. De prijs van een amateur speler zal verhoogd dienen te worden van 3.000,— naar 10.000,—; 2. Bij de eerstevolgende transactie van de betreffende speler dus wan neer de speler binnen korte tijd wordt doorverkocht aan een andere betalende club dan dient zowel de koper als de verkoper 10% van het bedrag te voldoen aan de ama teurvereniging, waar de speler van daan komt. Preventief Dit voorstel komt mij uitermate ge zond voor en wel zeer speciaal door de preventieve kracht die in het ontwerp schuil gaat. De handel in prille talentjes zal be slist minder levendig worden; het ordi naire geronsel op de amateurvelden, men noemt de kooplui nog deftig „scouts", zal aanzienlijk afnemen en de HH bestuurders zullen wat rustiger kun nen slapen, de koers van hun beleid wat duidelijker kunnen stellen. De heren, die nog zo gul met hun drie groene briefjes mogen wapperen, geef ik de raad (voor één keer) het Duit se voorbeeld te volgen: de waanzinnige transfersommen te beperken tot een ma ximum van 100.000 gulden en de clubs te laten bepalen hoe hoog men het sala ris van de speler wenst vast te stellen. Dat heeft ook het voordeel, dat men per jaar tot een juiste waardering kan komen, want hoe vaak schommelt niet de vorm van de ster? En denk erom dat zoiets scheelt, daar is die verhoogde prijs van die amateur speler maar een centenkwestie bij. Charlie. In een Nederlands ruim gerekt voet balseizoen hebben we meerdere malen kunnen aanschouwen dat het voetbal spel door mindere goden gebruikt wordt als het spel van een burcht, die op leven en dood verdedigd moet worden. Avonden en nachten hebben we zitten turen. Soms was dat waar amusement, maar vaak zaten we van slaap in onze ogen te wrijven, als het statische schaak spel tempo en spanning ophief. Natuurlijk! Een perfecte lichaamscon- dietie, een ongeloofwaardige baltechniek, een uitgebalanceerde harmonie en een vernuftig, slim en ideaal positiespel. Talk Daar hadden we in ons clubhuis wel eens een „talk" over. De vergelijking tussen toen en nu ging niet op, zei men. Daar waren we het in het algemeen wel over eens. Doch er is nog iets anders bij de voetbalsport, waar men het, volgens mijn bescheiden mening, óók over eens kan zijn. En dat is het rendement genoe gen, dat je aan een voetbalwedstrijd kunt beleven. Nogal van grote importantie, zou ik denken. Al het geld, al die enorme vermogens, die de clubs verdienen en dan kunnen uitgeven, daarnevens de bizar hoge in komsten van de topspelers moeten im mers èrgens vandaan komen. En het is het trouwe publiek dat zijn guldens, pon den en dollars in ruime mate offert, om dat mogelijk te maken. Maar het volk wil brood en spelen. Brood kun je bij de bakker kopen. (Liefst een warme bakker!) Ik kan mij aan de stellige indruk niet onttrekken, dat het publiek op de lange duur kots misselijk zal gaan worden door het ein deloos schuifie-schuifie-systeem. Er bestaat tegen de voetbalsport nog steeds geen alternatief, dat de massa voldoende trekt. Vaak gaan de mensen naar voetbal kijken, omdat er nu een maal, volgens hun mening, naar niets beters te kijken valt. Het gemis van kennis en begrip voor andere wintersporten voetbal van augustus tot juli!! doet de gang naar het voetbalveld worden als iets normaals. Zelfs soms als iets: nou ja, wat zouden we anders moeten doen? Vooral ons Nederlandse publiek is dan ook zeer eenzijdig ingesteld. Andere sporten In Engeland en Duitsland b.v. genie ten andere sporten óók ruime belang stelling en ik denk hier aan: athletiek, tennis, golf, rugby, dograces, paarde- sport en zwemmen. Tóch, ondanks die eenzijdigheid, vra gen wij ons wel eens af hoe lang die goedmoedige berusting van het voetbal- minnend publiek wel zal kunnen duren. Als werknemers betere voorwaarden niet normaal kunnen afdwingen, nemen zij de toevlucht tot een gezamenlijke sta king. Als onze jeugd veronderstelt dat er betere toestanden in het maatschappe lijk leven zouden tot stand kunnen wor den gebracht, gaan zij over tot een de monstratie, ja. soms tot agressie. Maar het duur-betalende voetbalpu bliek zit gelaten toe te kijken, wanneer een club, die punten of goals genoeg voorstaat om het kampioenschap te be halen, respectievelijk de aan de gang zijnde wedstrijd te winnen, het kalmpjes aan doet. Het zal die club een zorg zijn. ALLE KLEUREN OOK IN SPUITBUSSEN OVERTOOM 515 - TEL. 38 47 80 EETHUISJE KATTEGAT 4 (b/d ronde Lutherse kerk) AMSTERDAM - TELEF. 24 65 89 Sfeervolle oud-Hollandse omgeving voor recepties, promoties enz. Speciale Burgemeesterskamer. Zondags geopend. 4

Schakels (clubbladen) | 1970 | | pagina 4