Mixed Pickles BeQunstiGina vxn onze aiöveRTeeRöeps, houöt öe sclixkel in sïanö Vreemd De situatie bij de financieel zwakke betalende clubs blijft toch maar zeer vreemd. Niemand in die zorgelijke hoek durft te schrijven en te zeggen: „Dat heb je er van als je iets doet dat ver boven je macht ligt. We stoppen met die ell- lende" maar de beroerde toestand wordt op rekening geschoven van ons ellendige klimaat en in het betaalde voetbal financieel vast geraakte of rakende clubs trachten bronnen aan te boren die zeker niet voor dergelijke consumenten zijn ontworpen. Ge hebt uiteraard gelezen dat het plan-Stoop (D.W.S.) kansloos was. Volgens dat plan moesten vijftien clubs het be taalde voetbal verlaten; die zouden dan twee ton per club krijgen en hun eerste elftal zou geplaatst worden in de eerste klas amateurs. Verschillende bladen brachten deze wensdroom in grote opmaak en het was wel opvallend dat vrijwel geen enkele sportredacteur hieraan een interview verbond met leidende figuren uit de amateursector hoe die hierover dachten en of die een dergelijke invasie zouden accepteren. En wat zouden de clubs doen die al waren teruggekeerd naar het amateurisme en daar conform de bestaande regeling in de vierde klas van start waren gegaan? Eigenlijk is het triest dat in een bijeenkomst van betalende clubs inzake de financiële noodsituatie zon voldoening bestond over het feit dat er een extra miljoen uit de toto voor de profclubs beschikbaar zou komen. Tel uit je winst dat is over het totaal gerekend twintig mille per club en wie is dan uit de zorgen? Inmiddels maakt men weer propaganda voor een ander hulpmiddel: „de Overheid moet uit de belastinggelden putten om financiële steun te verlenen aan de betalende clubs, aangezien die zorgen voor „passieve recreatie". Dat doet zij ook voor culturele activiteiten en daar komen minder mensen dan bij voetbal. Dus Wacht even, die redenering is onjuist. Stel voor dat de regering haar culturele subsidies introk, dan zouden die verdwijnen en niet op niveau ver vangen worden. Maar bij het voetbalspel liggen de verhoudingen heel anders, als de kleinere profclubs verdwijnen is er niets aan de hand omdat die op niveau zéér wel vervangen worden. Om man en paard te noemen: moet ik extra belas ting betalen om de Volewijckers te laten spelen tegen Helmond Sport of Cambuur inplaats tegen Stormvogels en A.F.C.? De leiders van de zwakke profclubs zijn net zo kortzichtig als de leiders van onze zwakke politieke partijen zij wensen niet in te zien dat het publiek (op de tribunes van hun wedstrijden en in de stemlokalen) wegblijft omdat het genoeg van hen heeft. Ik heb bewaard de Volkskrant, die dinsdag na Pasen verscheen met de wedstrijden van Tweede Paasdag. Het was die dag gammel weer maar daar zijn onze voetbalsupporters heus wel aan gewend. Van de negen wedstrijden in de Tweede Divisie op die dag gaf de Volkskrant de volgende toeschouwersaantallen: P.E.C.R.B.C. 4.000; H.D.V.S. Velox 400; Gooiland—Limburgia 1.000; Z.F.C.—E.D.O. 400; V.V.V.—Wageningen 1.500; A.G.O.V.V.—Baronie 1.000; N.O.A.D.Eindhoven 1.500; R.O.D.A.S.C. Drente 3.500. Gemiddeld trokken de Tweede Divisie clubs 1.500 toeschouwers, dat is dus inclusief leden en zo. Op Tweede Paasdag! Slecht weer, all right; maar dat valt in ons land niet op. Zeer velen zijn die dag vrij en zij die om principiële redenen des zondags niet gaan (over het algemeen de ge reformeerden, rond tien procent van de bevolking) kunnen op Tweede Paasdag óók naar de wedstrijden. Maar er kwamen bij voetbal toch meer mensen dan bij toneel en muziek, die wél steun van de Overheid krijgen? Ja, kunst, als je de bezoekersaantallen van Ajax en Feyenoord meetelt, maar die hebben géén overheidssteun nodig. Bij het lezen van de toeschouwers aantallen bij de Tweede Divisie-clubs kan men zich de gedachten van Stoop overigens toch een beetje indenken. Stel je nu eens voor, dat H.D.V.S. en Z.F.C. geen prof waren maar eerste klasse amateurs en zij hadden niet tegen Velox en E.D.O. maar tegen Overmaas en Z.V.V. gespeeld, dan hadden ze geen 400 maar 4.000 toeschouwers getrokken. Daar ligt het probleem. De vooraanstaande amateurclubs zijn momenteel meer populair dan tal van betalende clubs die wél de entreeprijzen maar niet de spelkwaliteit verhoogden. Er zijn in Amsterdam tal van wedstrijden waarbij D.C.G. meer publiek trekt dan de Volewijckers en A.F.C. evenveel als D.W.S. Weet U, dat D.W.S.—A.D.O. in het Olympisch Stadion (in hun amateurtijd zeker goed voor 10.000 a 12.000 toeschouwers) geen 2.000 toeschouwers haalde. Maar wat moet er dan gebeuren? Ik geloof dat de leiders van de zwak staande betalende clubs moeten praten met die van de Amateursector en open kaart moeten spelen. „Mensen, wij zijn nog echte clubmensen en die hele club van ons staat op springen. Kunnen wij weer bij jullie komen en hoe moet dat dan? Dan komt men wel tot een aanvaard baar plan. Maar als de op springen staande profs Minister Witteveen en Marga Klompé willen inschakelen, gebeurt er niets. Die twee hebben al hoofdpijn genoeg. Vreemd (II) Als men zo de belangstelling peilt die bestaat voor de grote amateurclubs en voor de tweede divisie van het betaalde voetbal dan is het vreemd, dat op zondagavond de televisie het amateurvoetbal met een enkele uitzondering: bij het Kampioenschap van Nederland volslagen negeert. Zeer sterk kwam dit naar voren op de zondag toen gespeeld werd om de voetbalbeker. Die bekercompetitie is ook nu weer een doodgeboren kind met een lam handje. Maar. het wordt door semiprofs gespeeld en düs ging de T.V. na een uiteenzetting over de tweede divisie haastiglijk naar de ïn- interessante bekerwedstrijden, waarin volgens de verslaggever „zó slecht gespeeld was dat men de uitzending had verkort". Toch prefereerde de televisie dit boven verschillende flitsen van die dag bijzonder boeiende amateur wedstrijden. Kan de televisie niet eens te leer gaan bij de bladen of bij onze good old „stoom-radio Nog vreemder zou het geweest zijn als de zwakke profclubs hun zin gekregen hadden en het K.N.V.B.-bestuur de televisieuitzending Arsenal—Ajax had verboden. Dat moest dan gebeuren volgens die clubs omdat er zóveel voetbal op de televisie werd vertoond, dat het publiek niet meer naar voetbalwedstrijden toegaat. Zij „vergaten" er bij te vertellen: „niet meer naar onze voetbalwedstrijden toegaat". Naar Ajax en Feyenoord gaat het publiek dan juist wél! Weet U wat wél vreemd is? A.F.C. heeft met 6—3 gewonnen. Dat lijkt niet gek, maar die 6—3 is het totale resul taat van zeven wedstrijden! Kijkt U maar: thuis tegen Stormvogels 0—1, tegen H.R.C. 0—0, tegen S.D.W. 2—0 en tegen Alkmaarse Boys 1—0; uit tegen D.C.G. 0—1, tegen J.O.S. 1—0 en tegen Hollandia 2—1. Dat is dus: gespeeld 7, gewonnen 4, gelijk 1, verloren 2, winstpunten 9, doelcijfers 6—3. Supporters met zwakke zenuwen kunnen beter thuis blijven 5

Schakels (clubbladen) | 1970 | | pagina 5