Mixed Pickles Blü? BequnstiQinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakel in stanö «n., WÊÊKBÊÊÊÊÊÊÊË Antwoorden Tj1 n nu de beloofde antwoorden uit de Quizz van de „Club van 144" die zo keurig gewonnen werd door de A.F.C.-ploeg Jan van Dijk, Ernst Seunke en Jos Kemna. De regering-de Jong kwam in 1967 aan het bewind, de Dam wordt schoon geveegd (Damslapers) door de Amsterdamse Politie en de Stadsreiniging en de hoofdstad van Peru is Lima. De huidige jeugd maakt aanspraak op inspraak en de volgende Tweede Kamerverkiezingen zijn in 1971. Maar dan komt een ver schrikkelijk moeilijke: „Hoe noemt men de witte vlek op het hoofd van het paard?" Ik neem aan dat de meeste lezers van de Schakel er geen flauw idee van hebben: wie onzer behalve Aad van Leeuwen ziet tegenwoordig nog een paard? Het antwoord was: „bles of doorlopende bles". De goedkope tarieven van de Spoorwegen na 19.00 gelden niet als een erkende feestdag midden in de week valt. (Overigens een vrij slordig gestelde vraag, want wat bedoelt men met „midden in de week"? Daarmee kan je verschillende kanten uit). De S.E.R. is de Sociaal Economische Raad en daarna trapte Jan van Dijk in een strikvraag: „Wanneer werden voor het eerst de moderne Olympische spelen gehouden?" Hij ant woordde, denkende aan de moderne Sporten op de Olympische Spelen: Antwerpen 1920. Maar met moderne Olym pische Spelen bedoelt men de eerste Olympische Spelen sinds de Oudheid en die werden gehouden in 1896 in Athene. Het is overigens dit is echt niet om Jan van Dijk te troosten maar wat je „modern" noemt. Ik heb er het vroegere standaardwerk over de Spelen van Chris Groothoff eens op nageslagen en hieruit blijkt, dat de Grieken van deze eerste „moderne" Olympische Spelen meer een soort kermis maakten dan een ernstig sportfestijn. Men kreeg nachtfeesten, fakkeloptochten, concerten, vuurwerk, banketten etc. De feestelijkheden waren van veel groter omvang dan de wedstrijden zelf. Het programma was ook maar héél beperkt, eigenlijk waren alleen athletiek en schermen van enige importance; zwemmen en wielrennen kwamen met een programma dat nu bij kinderspelen op een nationale feest dag de algemene lachlust zou verwerven „leuk bedacht heren" zou de burgemeester tegen de commissie zeggen „and the rest was silence". Wilt U enige „prestaties" waarmee je in 1896 in Athene Olympisch kampioen werd? 100 meter 12 sec.; 400 meter 54.2 sec.; 800 meter 2 min. 11 sec.; 1500 meter 4 min. 33.2 sec.; Marathon 2 u. 55 m. 20 sec.; 110 meter horden 17.6 sec.; verspringen met aanloop 6.35 meter; polsstokhoog 3.30 meter; discuswerpen 29.15 meter. Wie zulke „resultaten" nu zou behalen in de veteranenwedstrijd van een jubilerende athletiekclub zou door een commissaris aan zijn arm ge trokken worden met de mededeling: „Meneer, ga nou rustig in de cantine een biertje kopen. Dit kan écht niet, hoor; U slaat een figuur." Geen wonder dat „onze man" bij de vraag over moderne Olympische Spelen niet direct aan Athene 1896 dacht. Goed. Het beheer over Oostelijk Nieuw-Guinea heeft Australië; de langste rivier van Europa is de Wolga en ken merken van de „hippies" zijn lang haar, kralen en exotische kleding. Nu de vragen aan de andere kant. Die filosoof uit de 15de eeuw was natuurlijk Erasmus; dat zat er wel in in deze tijd van Erasmus-herdenkingen. De letters I.A.T.A. betekenen: International Air Transport Association en dat bleek een heel moeilijke te zijn. (Ik zou Tariff Association geantwoord hebben). Op 3 oktober gaat de zon om 18.15 onder. (Vandaar dat een vroeger in A.F.C. heel bekende zangeres op die dag een dan jarige heel bekende A.F.C.er opbelt om hem zijn lievelingslied voor te zingen: Vanavond om kwart over zes ben ik vrij! Dan heeft die avond dus met de zon te maken). En de meest succesvolle Nederlandse athlete's bij de Europese kampioenschappen in Athene alwéér Athene waren dit jaar Wilma v. d. Berg en Mia Gommers. Nogmaals: het lijkt allemaal erg gemakkelijk, maar om de antwoorden helemaal precies en direct te geven valt niet mee. Trouwens: als U dit stukje helemaal hebt gelezen dan hebt U er toch zeker ook wel wat van geleerd. Of wist U het echt van dat paard? Fit Dick Bessem heeft natuurlijk óók wel eens gelogen de man die nu opstaat om te zeggen dat hij nog nooit gelogen heeft is de grootste leugenaar van ons allemaal maar in ons clublied heeft hij toch van de eerste tot de laatste regel de waarheid en niets dan de waarheid gezegd. Dat begint al met die prachtige inzet: „In onze goede Amstelstad is lang geleên geboren Een nietig clubje, echter dat veel vreugd en leed ons heeft beschoren." Over die laatste woorden heeft de legendarische Cees Spoelder van H.F.C. eens op een receptie bij ons een briljante redevoering ge houden. En dan krijg je in het tweede couplet en dat moesten jullie ook eens leren en dan niet alleen ta - ta - tata - tata murmelen „Eens worden wij weer runner up. Jan Salie wordt voor goed verbannen." Nou, dat is dan wel uit gekomen, mogen wij wel zeggen. En dan dat slot: „Al word ik oud mijn geest blijft fit, omdat ik A.F.C. bezit" Dit is geweldig want Dick Bessem heeft die tekst gemaakt toen hij 35 jaar was. Wist hij toen veel hoe je geest zou zijn, als je oud werd? Maar er waren toen al A.F.C.ers die „un certain age" bereikt hadden en bewezen dat A.F.C. „fit" houdt. Ge constateert dat bijna 35 jaar later er niets veranderd is. Biljardwedstrijd A.F.C.H.B.S. Leider, organisator, tafelspreker, prijsuitreiker, mee-biljarter, is onvermoeibare Arie Mets: 75 not out. Woedend omdat zijn gemiddelde hem tegenvalt. Ja, „ergens" zal de leeftijd toch wel een rol spelen. En dan tref ik daar onze architect Daan Rooden- burgh, op oudere leeftijd tot de club aller clubs gekomen en die, toen hij de 80 gepasseerd was, het nobele biljartspel van Wim Staats ging leren. Nu 84 not out. Dick Bessem, wat heb je, toen je de helft van je huidige leeftijd had gelijk met de woorden: „Al word ik oud, mijn geest blijft fit, omdat ik A.F.C. bezit" Ik hoop natuurlijk mét alle landgenoten, dat Feijenoord en P.S.V. de returns van Milaan en Rome met twee doelpunten verschil zullen winnen en daardoor een ronde verder komen, maar ik houd mijn hart vast. Waar gaan we met de top- voetballerij nu eigenlijk naar toe? Moet U nagaan wat de ochtendbladen na Milaan en Rome brachten. „Treytel neemt de gelukwensen in ontvangst" „Happel's tactiek heeft gezegevierd" en dat gaat dan om een verloren wedstrijd. Eervol verloren, all right; maar twee-en-twintig Nederlandse topvoetballers hebben met z'n allen niet één simpel doelpunt in Italië kunnen scoren. Evenmin als het Nederlandse elftal tegen Engeland, evenmin als Ajax tegen Feijenoord toen die twee grootmachten tegen elkaar kwamen.

Schakels (clubbladen) | 1969 | | pagina 5