Oude doos Mixed Pickles BequnstiGinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö 5 Open brief aan de spelers van ons Eerste Elftal „Beste vrienden van het Eerste Elftal: Jullie zullen ook wel bij geruchte vernomen hebben, dat ons een 75-jarig jubi leum boven het hoofd hangt. Als onderdeel daarvan zit ik aan een gedenkboekje te zwoegen en dat betekent voor mij ook een klein jubileumpie. Ik ben dan namelijk veertig jaar de historieschrijver van onze geliefde AFC. In de nacht van 17 op 18 januari 1930 kwamen om middernacht de loopjongens van 't Koggeschip bij ons reunistendiner binnenrennen met de „Extra-Schakel" (een hele dikke) ter gelegenheid van ons 35-jarig bestaan. In 1935 verscheen: „AFC 40 een film op papier", in 1945 het Gouden Boek en in 1955: AFC 60 daar zit muziek in". En nu staat op stapel: ,,'t was Goed Genoeg AFC 1895-1970". Dit laatste boek, vrienden, zal ook wel mijn laatste boek voor AFC zijn. Ik ben een geboren optimist anders over leef je geen halve eeuw lidmaatschap met alle mogelijke functies van penningmeester tot Schakel-redacteur en van se cretaris van de feestcommissie tot perscommissaris maar als er bij het eeuwfeest weer een boek moet uitkomen, dan ben ik 93 en of je dan nog fris bent om een voetbalboek te schrijven, betwijfel ik. En dit „t Was Goed Genoeg" is uiteraard weer iets anders dan de voorgaande boeken. De voornaamste inhoud bestaat uit 15 hoofdstukken; elk hoofd stuk beslaat een periode van 5 jaar (spits hè, voor een 75-jarig bestaan) en daarin is iemand aan het woord, die de be trokken vijf jaar zeer bewust heeft beleefd. Als speler, als bestuurslid, als trainer etcetera. Maar dat laatste hoofdstuk kan ik pas schrijven als het seizoen 1968-69 afgesloten is en dat wordt een interview met voorzitter Kappelhoff. Ieder hoofdstuk heeft een aparte „kop". Het hoofdstuk 1955-'60 bijvoorbeeld: „Kom over de dijk"; het hoofdstuk 1960-'65: „Naar de top". En nu heb ik al twee keer gedroomd van de „kop" boven het laatste hoofdstuk van mijn laatste AFC boek, boven dat interview met Henk Kappedhoff. Ik zag die kop voor mij: AAN DE TOP. Kerels van het Eerste Elftal, geef mij de bekroning, de apotheose van veertig jaar geschiedschrijving van AFC. Geef mij die kop: AAN DE TOP. Ik loof daarvoor een enorme premie uit. Nu behoeven Cor Kerker en Gé van Dijk niet „oogwenkbrauwfronsend" te gaan kijken, zoals ouwe Schaf dat zou noemen. Ik weet heus wel, wat er in de amateurbepalingen staat. Maar een prrrremie als jullie deze brief uitgelezen hebt, rennen jullie en bloc naar Gé van Dijk en vragen een extra-trainings- avond aan. Luister: Als dan straks een voorjaarszon straalt boven een uitverkocht Goed Genoeg en ik weet, dat die „kop" werkelijkheid wordt "that my dreams come true" dan, dan vergeet ik alles wat ik over voetbalzoenen gezegd heb, dan vlieg ik het veld in om de spelers te omhelzen en krijgt captain Nico van Til een ferme zoen op beide wangen. En nou zet 'em op, jongens. Met hartelijke groet, jullie in voor- en tegenspoed getrouwe J. W. Oude doos Heerlijk om nog eens iets te lezen in De Schakel van februari 1969 (4e Jaar gang No. 8 van 23 januari 1926). Weet U wie redakteur in die tijd was? Ja, onze nieuwbenoemde ridder de heer J. H. Wijnand en wie hield in die tijd de administratie? Ons reeds lang gele den overleden Erelid de heer A. van Seventer p.a. N.V. Drukkerij ,,'t Kogge schip". En wie gaat nu onze Feest Scha kel drukken voor het 75-jarig bestaan in januari a.s.? Wel de N.V. Drukkerij ,,'t Koggeschip". En wie is daar nu directeur van? Wel, de heer M. van Trigt, juist vorige maand wegens zijn 50-jarig lid maatschap benoemd tot Ridder. Is het niet aardig om nog eens een artikel als „wantoestanden' te lezen en tegelijkertijd vast te stellen welk een goede toestanden en welk een clubtrouw er nu nog bestaan? Leest U nog even met mij mee: Wantoestanden „Net als overal elders vind je in onze club van die toestanden, waarover een elk iets te zeggen heeft en die dikwijls onveranderd blijven. Houdt U het b.v. voor mogelijk, dat de vrouw van één van onze meest voor aanstaande leden zoowaar meer met Ajax opheeft dan met A.F.C. Is dat niet ergerlijk en dient dat niet spoedig ver anderd te worden? Manlief doet zijn best voor rood-zwart en heeft zijn echtgenoo- te helaas niet onder den duim. Ik geloof niet, dat dit feit voor hem aanleiding kan zijn om echtscheiding te verkrijgen of voor A.F.C. om hem te royeeren. De beste oplossing is om te trachten, de be wuste dame te bekeeren tot A.F.C.-er. Ik heb voor onzen nieuwen redacteur een mooi baantje. Die moest eens de fa milie in kwestie bezoeken en trachten haar van haar Ajax-sympathieën af te helpen. Mijnheer de Redacteur, Uw rap port zie ik gaarne tegemoet in de vol gende Schakel. Toon eens, dat juist U waardig bent als Redacteur op te treden door A.F.C. met supporters (en nog wel vrouwelijke) te verrijken. Naar ik hoop, zult U, gezien het grooie belang voor A.F.C. en voor ons betreffend lid, deze kans niet ongebruikt voorbij laten gaan. Iets anders. Wat te zeggen van een Bestuur en een E.C., die wel eens tolere ren, dat leden, speciaal le elftallers, 's Zaterdagsavonds een stevig biertje drinken. Waarvoor staan ze dat eigenlijk toe? Als er 's Zondags slecht gespeeld wordt, dan is de critiek van 2-4 uur hevig en daarna, vooral 's Maandags op de E.C.-vergadering nog heviger. Ik denk, dat de heeren een glaasje bier zoo hoog waardeeren, dat ze het op Zaterdag een schande vinden om het genot van dat heerlijke vocht den jongens te onthou den. Op die manier geloof ik niet, dat we het spoedig zullen beleven, dat A.F.C. weer in de hoogste afdeeling komt. Er ontbreekt veel meer in onze ver- eeniging, te veel om op te noemen. Maar laat ik iedereen in overweging geven als serieus gemeend slot van dit artikeltje: hebt U klachten, praat er dan niet met Jan en alleman over, doch draag ze ter bevoegder plaatse, resp. Bestuur of E.C. voor. Slechts op deze wijze is het moge lijk langzaam maar zeker op te bou wen en onze organisatie ook op het veld tot een maximum prestatie op te voe ren." Zo U ziet is er niets nieuws onder de zon Jb. VAN NEK

Schakels (clubbladen) | 1969 | | pagina 5