mm Soccer in Engeland Persv/ers N" PLIEGER KEUKENS poolt Allen mee, het is voor a.f.c. [u alle opwinding over de wereldkam pioenschappen vergeten is, is de Engelse voetbal weer aan het rollen. De bekercompetitie is in oktober weer be gonnen, de F.A. league matches vragen nu onze aandacht. Wie wordt er kam pioen. Wordt het weer Liverpool, of Chelsea, dat op eigen terrein maar niet tot goede resultaten kan komen of Man chester United dat op het ogenblik zo uitstekend speelt? Of wordt het Leicester met Gordon Banks in het doel. Leicester dat dit seizoen zo onopvallend speelt en maar een paar punten van de top is verwijderd. Het is allemaal een open vraag en mijn favorieten voor de titel zijn Manchester United, dat, hoewel het niet zo brillant als een paar seizoenen geleden speelt toch maar steeds blijkt te winnen van belangrijke rivalen b.v. als Chelsea. In de tweede divisie is de spanning aan de kop nu al te snijden. Clubs zoals Ipswich Town, Wolves, Crystal Palace Coventry, Carlisle dat in 3 jaar tijds van de 4e divisie naar de 2e doorstoom de. Blackburn, Bolton en Huddersfield zitten elkaar heel dicht op de hielen, en het ziet er naar uit dat in deze afdeling de laatste competitiedag nog geen resultaat zal opleveren. In de 3e divisie zien wij alweer een Londense dub de toon aangeven. Queens Park Rangers voeren hier de ranglijst aan en gaat er een behoorlijke struggle aan voor de 2e. 3de en vierde plaats die allen promotie naar de 2e divisie zullen op leveren. Opvallend is het dat Leyton Orient, een paar jaar geleden nog in de le divisie, in serieus degradatiegevaar ver keert. In de 4e divisie lijkt het erop dat Stockport met het kampioenschap zal weglopen, nu al hebben zij 6 punten voorsprong op Southport en Wrexham en het ziet er niet naar uit dat één van de andere 4e divisieclubs dit kan in halen. In Schotland gaat het als gewoonlijk tussen Celtic en Rangers, en op het ogenblik ziet het er naar uit dat Celtic weer aan het langste eind gaat trekken, na slechts 13 wedstrijden heeft Celtic maar 2 verliespunten (terwijl Rangers en al 6 heeft. Opvallend in deze divisie is het feit dat de bezoekende ploegen bijna altijd schijnen te verliezen. Van 17 wedstrijden werden slechts 32 door de thuisclub verloren, ongeveer 271/2%, terwijl in de Engelse le divisie van 208 gespeelde wedstrijden de bezoekende ver eniging 60 maal met de volle winst naar huis gingen zo'n 29% waaruit blijkt dat plastic uitvoering plaatstalen uitvoering de thuisspelende verenigingen in Schot land, meer overwinningen behalen dan hun Engelse partners. Opvallende in het Schotse voetbal zijn ook de korfbaluitslagen die er elke week vallen. Uitslagen van 8—1, 7—3 en 5—5 zijn er normaal en als wij Celtic bekij ken, na 13 wedstrijden heeft deze club 45 maal het net gevonden, daar tegen over staat Manchester United dat na 19 wedstrijden 40 maal gescoord heeft. Dit komt door het feit dat het 4-3-3 systeem in Engeland door bijna alle ploegen gespeeld wordt, terwijl de nieuw ste variant 3 aanvallers 2 middenspelers en 5 verdedigers veel aanhang schijnt te krijgen. Het tegenwoordige Engelse voetbal heeft veel van het Zuid-Ameri kaanse en Zuid-Europese voetbal en men ziet ook veel meer het tactische voetbal dan de lange rennen over de vleugels! Alf Ramsey, de man die Engeland tot wereldkampioen maakte, is door een opinieonderzoek van de Daily Express voor de Sportman van het jaar, op de 4e plaats terechtgekomen en het is wel typerend voor het Engelse sportpubliek, dat het een man geëerd heeft die de resultaten mogelijk maakte door zijn zelfvertrouwen, ijzeren wil en vooral ook door het feit dat hij van een onbeteke nend elftal een praktisch onverslaanbaar team heeft gemaakt. R. D. „13ietje Bell en de AFC-ers". Zo luidt de kop boven een artikel in het sportblad „Voetbal International", waar in de Rotterdamse journalist Piet Wolf- fenbuttel zijn aandacht richt op de za terdagvoetballers van AFC. Een enigszins vreemde kop die de schrijver als volgt verklaart: „Van de vele boeken, die ik in mijn jeugdjaren compleet stuk gelezen heb, herinner ik me in het bijzonder de vele avonturen van de kwajongen Pietje Bell en de onvergetelijke boeken van de schrij. ver J. B. Schuil. Deze J. B. Schuil moet een Amsterdammer geweest zijn getuige de vele verhalen, die hij schreef over voetballen en meer in het bijzonder over A.F.C. Zijn meesterstuk heb ik altijd ge- vonden het boekwerk met de titel De A.F.C.'ers." Wolffenbuttel, zelf een Rotterdamse jongen, is kortgeleden aan de De Boele laan geweest en heeft daar zijn ogen en oren te kost gegeven. Hij zegt er namelijk van: ,JrIet is voor een Rotterdamse jongen, die zich graag in het verleden wilde ver- eenzelvigen met Pietje Bell, een onwen nige aangelegenheid zich in dit fraaie bolwerk van clubleven thuis te voelen, maar mijn gang er naar toe werd veroor zaakt door het feit dat A.F.C. ook een zaterdagafdeling bleek te bezitten. Niets bijzonders voor een voetbalvereniging, want er zijn meer verenigingen die voor leden, die om principiële redenen niet op zondag willen voetballen een afzon derlijke zaterdagafdeling in het leven hebben geroepen." Waarbij hij AFC met andere clubs vergelijkt: ^4.F.C.-zaterdag is geen principiële zaterdagvereniging, zoals b.v. Zwart Wit '28, H.C.S.C. (Den Helder) of C.J.V.V. Amersfoortgeen bedrijfsvoetbalvereni- ging zoals b.v. N.D.S.M. (Amsterdam), M.F.B. (Rotterdam) of Nedlloyd (Amster dam). Ook geen vereniging, die door de samenstelling van of besluit van de ge meenteraad niet op zondag speelt zoals Zwerver (Kinderdijk), Roda Boys (Aalst) of S.S.C. '55 (Sprang-Capelle) en dus ook geen principiële zaterdagafdeling van een zondagvereniging zoals W.V.V(Winscho ten), Purmersteyn (Purmerend) of Slie- drecht, maar een vrijwel unieke mogelijk heid voor een zaterdagvereniging, nl. een mogelijkheid om te voetballen voor ver enigingsleden, die op de zondag in eniger lei opzicht actief zijn als commissielid, elftalleider enz. enz." Het verhaal in „Voetbal Internatio nal" gaat verder met: „Tenminste, dit is het basis-principe geweest voor de start van de zaterdagaf deling zo'n zeven a acht jaar geleden. Ook oud-eerste-elftal-spelers konden in dit team, uitkomende in de laagste klasse van de onderafdeling Amsterdam louter voor de gezelligheid hun partijtje nog mee- blazen. De omstandigheden zijn intussen wel iets gewijzigd al blijft de gezelligheids- factor voorop staan. Het is niet meer noodzakelijk om op zondag op een andere wijze actief te zijn om op zaterdag te kunnen voetballen. Piet Wolffenbuttel constateert verder: „De zaterdagafdeling groeide en bloei de en kreeg zelfs versterking van buiten af door het toetreden van oud-Ajax- spelers. Er kan zelfs gesproken worden van een bepaalde verjonging. Het vorig seizoen bedroeg de gemiddelde leeftijd van de spelers nog 32 jaar, nu is dat ge middelde teruggebracht tot 25 jaar." Moeilijkheden ziet de schrijver van dit artikel mogelijk in de toekomst wel. Of hij deze moeilijkheden zelf verwacht of dat de AFC-woordvoerder zijn vrees hiervoor tegen hem heeft uitgesproken, wordt in het midden gelaten. Het arti kel zegt namelijk verder: „Een eventueel kampioenschap in de vierde klasse van de K.N.V.B. met de daarbij behorende promotie zal echter bepaalde moeilijkheden met zich kunnen brengen. Het is immers niet denkbeeldig, dat spelers uit het tweede of derde zon dagelftal er de voorkeur aan zouden geven in het eerste (zaterdag) elftal te gaan voet ballen, waardoor het zondagteam bepaald aan ondergrond zou verliezen. Het is echter een probleem waar de A.F.C.-ers van nu zich. geen grote kop zorgen om maken en behoeven te maken." Als de reden waarom kopzorgen niet mogelijk zijn, noemt Wolffenbuttel:

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 6