gandi h. heRfst Verruu/ing drukkerij joh. meijer amsterdam kanaalstraat 132 tel. 18 07 10 Sigarenmagazijn poolt Allen mee, het is voor A.f.c. Ucn onderwerp waarop vandaag de dag heel wat kolommen gevuld worden; rijk en geschakeerd als gesprekstof voor welk medium dan ook. Ieder heeft z'n zegje, dus vooruit dan maar. Dit stuk hang ik graag op aan A.V.R.O.'s sportpanorama, gepresenteerd door Coen Verhoef, de laatste uitzending in de maand november, die geheel gewijd was aan de VERRUWING. Coen Verhoef, die ik overigens de beste sportverslaggever vind, die onze moerasdelta (excuus aan de heer v. 't Reve) tot nu toe opgebracht heeft, had enkele prominente figuren om zich heen verzameld o.m. Jos Coler, Dorpmans, van 't Hart en m'n oude zandlandtegenstan- der Eddie van Opzeeland. Nog een paar maar de namen zijn me ontschoten, waarvoor gaarne vergiffenis. Verhoef begon de uitzending met wat cijfers en we hebben geleerd, dat die nooit liegen. Het statistiekje was niet bijster fraai en de curve van de fatale lijn is nog immer stijgende, het aantal strafzaken neemt met het jaar toe. Nu neemt het aantal voetballers per jaar ook toe maar mensen, die statistieken maken houden met alles rekening (ten minste bijna alles) en ook dit was in de cijfers gecalculeerd. Scheidsrechter Dorpmans zag het niet zo somber in, Cor van 't Hart ook niet en Eddie van Opzeeland, practicus als hij is, kwam meteen met een paar goede suggesties om de zaak in te dammen. Vooral z'n opmerking om spelers tijde lijk van het veld te verwijderen (ijs hockey, waterpolo) had m'n diepste in stemming. Maar daar ging het in de eerste plaats niet om, hoe gek het ook mag klinken. Het ging om die nare curve, die beroerde lijn, die nog maar steeds omhoog klom langs de ruitjes van het statistiekpapier en hoe dat nou kwam. En daar kwamen de schuldigen weer aangehuppeld, voorop het gouden kalf cn om dat beest kom je inderdaad heel moeilijk heen. Dan de legioenen, de legerscharen op de tribunes, die hoe langer hoe meer verlangen van hun afgoden en dit gestimuleerd door de welvaart heel vaak doen met alcoholi sche versnaperingen in hun weldoorvoede buikjes. De algehele tendens van de jeugd, die zich niet bezwaard weet door feodale hoffelijkheid en zich vrij wenst te uiten, zonder de alles overheersende druk van het wieg-tot-het-graf-systeem. En nog meer van dat soort dingen en het was verrekte moeilijk om de heren ongelijk te geven, alhoewel ik een lichte de Italiaanse keuken Imp, gebr. plieger heerlen, amsterdam kriebeling van ongeduld nauwelijks kon bedwingen. Een van de hoofdschuldigen werd moedwillig vergeten of was het inderdaad onwetendheid? En toen Coen Verhoef de voorzitter van het betaalde voetbal het laatste woord gaf en deze heel erg gewichtig begon te doen over een commissie van onderzoek, dat op zeer hoog niveau naar de oorzaak van de VERRUWING zou gaan zoeken kon ik me niet meer inhouden. Want dat was het einde van de uitzending en Coen was heel erg blij met die mededeling en dat kon je van z'n gezicht lezen en die andere prominenten waren er ook blij mee. alhoewel je dat niet meer kon zien en uit het medium, het oh zo gebenedijde medium, kwam al weer iets anders en het woord was nog steeds niet gezegd, zelfs in de verte niet aangeraakt en ik ging bij mezelf te rade. Moedwil of zo maar vergeten, niet aan gedacht of zoiets? En dan terug, een hele tijd terug naar de eerste verschijnselen van massa-communicatie, de radio, de stomme film en de mensen, die altijd met hun vinger omhoog staan om het volk te wijzen op het duiveltje. Het duiveltje van de slechte invloed en het is zo verschrikkelijk jammer dat de he ren statistici dit niet in concreto kun nen becurven. £n ik zou er geen uit spraak over durven doen, beslist niet, want wie ben ik? Toch durf ik te be weren dat pers, radio, film lang niet die invloed op het voetbalvolkje hebben als het Grote Oog Op De Wereld. De pers is (een enkele uitzondering daargelaten) keurig verpakt in z'n code; de radio verzuild en nog steviger ver pakt in het eeuwenlang vingertje omhoog houden en de film? Het visuele element? Naar mijn beste weten is er in al die jaren dat ik het filmbedrijf dien slechts één keer een film geweest, die het voet ballen tot onderwerp had en voor de rest hebben we het moeten doen met de films van de Olympische Spelen, die tot voor kort braaf en allersportiefst het „mens sana in corpora sano" omhoog hiel den. Het visuele element kwam pas goed tot ons toen we gezeten waren in de luie fauteuils en toen begon de VERRU WING pas goed. Met het borreltje en het kopje koffit naast ons. Want waar hebben die jongens toch dat overgedreven gedoe vandaan wan neer er een doelpunt gemaakt is. Het torentje, torentje, bussekruit en de slag- in-de-lucht-met-het-handje? Ga me niet vertellen, dat ze dat op het zandland heb ben geleerd of op het pleintje bij de kerk. Waar hebben ze het simuleren van daan, het grotesk neerstorten in het straf schopgebied, het lang blijven liggen om de anderen op adem te laten komen? Het met armen en benen protesteren tegen een scheidsrechterlijke beslissing; het verdommen om de juiste afstand te nemen bij een vrije trap. Het uitlokken, het intimideren? Het op doortrapte wijze uitschakelen van de ster? U kunt het allemaal zelf invullen want U hebt het met eigen ogen kunnen aanschouwen. Samen met de jongens. Als Eusebio morgen een handstandje gaat maken na een doelpunt wordt dat overmorgen toegepast in Amsterdam, Rotterdam of zo maar ergens in een weiland, waar een paar mensen om heen staan. Als meneer Yeats morgen een dubbele Rietberger op Cruyffie toe past zie je hem een dag later op de De Boelelaan. Ga maar door. We kunnen ons zelf wel mensen noemen, de soort mens, maar we blijven kuddedier. We moeten imiteren, dat schijnt niet anders te kunnen. Wat de sterren doen moet de gewone jongen ook kunnen. We moe ten mee kunnen lopen in het gelid. En dat wordt ons sinds het begin van de EUROPA-CUP met flinke porties en op regelmatige tijden gedoceerd en op dat element zat ik te wachten tijdens het forum van de heren experts en dat kwam niet. Het duiveltje zat nu in het kastje en de heren zaten er bovenop, misschien daarom niet, wie weet. Charlie. Amstelveenseweg 294 Telefoon 72 78 42 Inlevering A.F.C. - totoformulieren 2

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 2