Mixed Pickles Joop U/ijnand J.W. Van Unilever naar medische faculteit poolt Allen mee, het is voor a.f.e. (vervolg) Mis F.n zo is het clan nu zelfs misgelopen bij een wedstrijd van het officiële Nederlandse F.lftal. Kolommen worden uitge snikt over de ontaarding bij de topwedstrijden, maar ik geloof dat men de moeilijkheden eerst kan oplossen als het betaal de voetbal afstapt van dat verfoeilijke premie-stelsel, waarbij de honorering na een overwinning onevenredig hoger is dan na een nederlaag. Eigenlijk is het betaalde voetbal nog niet verder dan het bedrijfsleven een jaar of veertig geleden. Toen werden handelsreizigers, verzekeringsagenten etc. er op uitgestuurd op provisiebasis. Deze mensen misten iedere be staanszekerheid en het gevolg was tal van zenuwpatiënten en het forceren van transacties. Eerst toen men overstag ging en deze groepen een behoorlijke bestaanszekerheid bood (natuurlijk met de kans op een prestatie-extraatje) kwamen het verkopen en het afsluiten van polissen in behoorlijke banen. In het betaalde voetbal heeft men nu ook tal van zenuwlijders en ziet men het „forceren" zowel bij de pogingen om te scoren als bij de nog wanhopiger pogingen om een kleine voorsprong te behouden. Wat een wonder! Men zegt nu wel, dat de betaalde voetballers tijdens de wedstrijd niet aan geld denken, maar is dat wel zo? Stel nu een dood gewoon menselijk geval. De middenvoor heeft zijn vrouw een nieuwe winterjas beloofd. Hij speelt een prachtige wed strijd, maar die winterjas gaat de mist in, omdat zijn keeper een paar blunders maakt. Wéér een zenuwlijder er bij en wéér niet-om-aan-te-kijken pogingen om de zaak te forceren. Wie zijn vak verstaat heeft recht op bestaanszekerheid en wisselwerking de capaciteiten van de vakman komen eerst dan tot volledige ontplooiing als hij bestaanszekerheid heeft. Dan wordt hij veel rustiger. F.n dit geldt nog sterker bij voetbal, waar de succesvolle middenvoor zwaar financieel nadeel heeft als een teamgenoot blundert. 1 Toevalsfactor Bij dat premiesysteem wordt ook vergeten, dat het resultaat van een wedstrijd zo vaak beïnvloed wordt door toevallige factoren. Overigens gelukkig maar, want anders ging de spanning voor een groot deel verloren. Een paar voorbeelden uit onze eigen competitie. De, overigens niet onverdiende nederlaag tegen D.C.G. was in eerste instantie toe te schrijven aan een onverwachte blunder van onze eigen keeper, waardoor A.F.C. uit balans raakte. Maar een week later tegen J.O.S. gebeurde het omgekeerde. Bij de stand 0—0 zag de scheidsrechter een penalty tegen A.F.C. over het hoofd; even later was het 0—1 voor ons en toen raakte J.O.S. uit balans. Tenslotte was onze overwinning ook niet onverdiend, maar in beide topwedstrijden bleek toch maar weer dat toevallige factoren sterk hun stempel op het uiteindelijke resultaat zetten. Als het betaalde voetbal het premiestelsel niet overboord zet dan zal het van kwaad tot erger gaan en dan zal voetbal uiteindelijk zo in discrediet komen dat er voor niemand meer een boterham te verdienen is. B 3 Het elftal van de heer Swart, een leuk gezellig, prettig, elftal, alleen is het zo: als men aan de leiding vraagt: mijnheer Swart alles in orde, alle jongens opge komen, dan is het antwoord heel pas send: alles in orde, alle spelers aanwezig, iedereen op tijd, alleen, nu nog 11 voet ballers leuk gezegd en juist getypeerd. B 4 Een elftal zonder vaste leider, dan die T~|at met het afscheid van Joop Wijnand als perschef van Unilever een pro minent een punt zette achter zijn carriè re, dat blijkt wel uit de vele krantearti. kelen die er eind oktober over hem zijn geschreven. Het Algemeen Dagblad had zelfs een aantal kranten van de persen laten rollen, waarvan de gehele voorpa gina over Joop vol stond. Een enorm grote foto van ons lid als chirurg Joop is namelijk perschef geworden bij de pas opgerichte medische faculteit in Rotterdam illustreert de voorpagina van het Algemeen Dagblad. Onder een zeskolomskop „Joop Wijnand nu AOW- er" neemt een aantal van Wijnand's vrienden afscheid van de vertrekkende Unilever-persman. We lezen afscheids woorden van de heer Hartog, president vader, dan J.C. en dan weer een ander, dit kan natuurlijk nooit een goed elftal zijn, afgezien nog van de kwaliteit. Er is naar ik zeker meen één wedstrijd gewonnen, misschien komen er met de vaste leiding (wie o wie) nog vele gewon nen wedstrijden. Vanuit het ziekenhuis der V.U. aan de Boelelaan (misschien ben ik inmiddels al thuis), wens ik alle jongens en alle jeugdleiders, prettige wedstrijden en mooi weer toe. W. Biickert van Unilever, van mr. Hofman, secreta ris van Unilever, van de heer Stokvis, hoofdredacteur van de Telegraaf, van de heer Damen, directielid van De Volks krant en dr. van Moorsel, lid raad van bestuur van Unilever en voorzitter be stuur Medische Faculteit. Voor deze laat ste is het eigenlijk geen echt afscheid, omdat Joop Wijnand in zijn nieuwe func tie met hem te maken blijft hebben. Op Algemeen Dagblad's voorpagina staat ook een advertentie opgenomen over een on verkwikkelijke bestseller „Ik, Joop Wij nand". De autobiografie van een eenvou dige Amsterdammer die de loodpotten ruilde voor de margarine-mengtrommels om het botervlootje te kunnen vullen. De advertentie gaat verder met: „Onop vallend, bescheiden en zwijgend bereikte hij door zelfstudie op overrijpe leeftijd het hoogste wat hij op medisch gebied in Rotterdam kon bereiken: de twaalfde verdieping van het Dijkzigt-ziekenhuis. Huiveringwekkend van zelfopoffering is het deel van het boek, dat is gewijd aan de vele op zich zelf genomen proeven met het steriel houden door alcohol". Het is een boek voor geestelijk volwasse nen en niet meer te beledigen lezers, dat volgens de advertentie te verkrijgen is bij uitgeverij „Proctor and Gamble", AFC- kantine, Amsterdam. Hattrick Er wordt op de voorpagina melding gemaakt van het feit dat de Amsterdamse beurs uitermate flauw was na de mede deling dat Joop Wijnand Unilever met pensioen zal verlaten. En de sportredac tie van het in Rotterdam verschijnende dagblad doet een duit in het afscheids- zakje door een verslagje te geven van een voetbalwedstrijd tussen AFC en Feijenoord. Een wedstrijd waarin Joop Wijnand een hattrick wordt toegeschre ven, de stand op 5—0 voor de AFC-ers en doelman Eddy Pieters Graafland tot snikken brengt. Joop Wijnand gaat daar na niet gretig in op aanbiedingen van Benfica, Inter-Milaan en Real Madrid. De Spanjaarden bieden zelfs drie miljoen, maar Joop houdt het liever op AFC, al dus het Algemeen Dagblad. Geen cent slechter Joop Wijnand vindt de hedendaagse jeugd geen cent slechter dan vroeger. Al dus dagblad „Trouw" dat een artikel over vier kolom over ons lid heeft opge-

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 6