Poolt wmmtr? w? Ni'euu/e inzichten Engeland U/ereldkampioen MJJUSJtr HI Poolt Poolt 22 pet voor A.F.C. f 100.000.- voor U Groene kaarten bij dhr Balk Doolt Mlen mee, het is voor a.C.r. TVog maar nauwelijks bekomen zijnde -1-van Europacupgeweld en Wereld, bekermolest trof ik in mijn lijfblad „Lon don News Chronicle" een interessante bijdrage aan van Sir Frederic Flatfoot, die in zijn wekelijkse rubriek „Freddies Pa ragraph" een aantal behartenswaardige dingen heeft gezegd over de toekomstige ontwikkeling van onze voetbalsport. In de aanloop van zijn doorwrocht artikel komt hij tot de conclusie, dat er iets mis is in ons topvoetbal, een nu wel vrij algemeen aanvaarde mening, maar dat het zoeken naar de weg uit de impasse thans in de verkeerde richting plaats vindt. Niet de arbitrage is oorzaak van veelvuldige ex. cessen in de voetbalstadions, maar in eer ste aanleg zijn het de voetballers zelf die de kortsluitingen tot stand brengen. Naar zijn mening is het een droef ervarings feit, dat een te groot percentage van alle beroepsvoetballers in de wereld zich des- tijds bij de beroepskeuze deerlijk ver giste. „Toegegeven", aldus Freddy Flatfoot, „dat veel van die vergissingen tot stand konden komen door onbekwaamheid van talentenjagers en scouts, die slechts be langstelling tonen voor „geboren voetbal lers" en voor het begrip „gemaakte voet ballers" alleen nog maar een meewarige glimlach kunnen opbrengen. En toch schuilt hierin een ernstige denkfout. Im. mers, alvorens een voetballer „geboren" kan worden moet hij toch eerst „ge maakt" zijn. Het is kortzichtig jongens te contracteren uitsluitend omdat zij „knap op de benen" staan. Wanneer het om vrouwen ging zou dat beleid nog wel ver dedigd kunnen worden, maar voor voet ballers gaat de stelling niet meer op. Wij zullen terug moeten gaan naar de bron. Vóór de clubarts en de psycholoog zal een staf van bekwame genealogen aan het werk moeten gaan. Een diepgaand onder zoek naar alle familie-eigenschappen van elke candidaat-voetballcr, tot vele genera, ties terug, zal moeten plaats vinden. Van geslacht tot geslacht zal de weerstand en het incasseringsvermogen der voorvade ren moeten worden nagegaan. Veel onge rief zal bij een verantwoorde selectie dan in de komende tijd op het voetbalveld a priori worden voorkomen en miskopen zouden practisch niet meer mogelijk zijn." Zelf had Mr. Flatfoot al een begin ge maakt met de uitvoering van zijn nieuwe theorie. Na onderzoek van de genesis der falenden op Wembley was hij tot de voorlopige conclusie gekomen, dat uit verbintenissen van generaties eerzame grutters en generaties kasteleinsdochters blijkbaar geen bruikbaar voetbalmateriaal wordt gesproten. Combinaties van kruis vaarders en gouddelvers bleken aanmer. kelijk betere uitkomsten te geven. Als eenvoudige doelwachter leg ik het probleem maar even voor u neer. Dat Frederic Flatfoot de ontwrichting in de topsport niet wijt aan de scheidsrechter lijke leiding, wil ik wel aanvaarden. Dom weg het feit, dat er arbiters zijn, die in de rij willen staan om voor topevenemen- ten in aanmerking te komen, maakt hen allen al geschikt voor het vak. Persoonlijk immers zou ik liever met zweep in de circuskooi staan tussen een paar dozijn Berbers en Bengalen, dan dat ik met fluitje de grote voetbalarena's in zou worden gestuurd. Maar aan dat genealogisch onderzoek van voetballers, daar had ik eerlijk ge zegd toch nog niet bij stilgestaan. Om de proef op de som te nemen heb ik een onderzoek naar mijn eigen familie-ante cedenten ingesteld. Ik heb dat grondig aangepakt en gezegd mag worden, dat ik een heel eind kwam. Naarstig snuffelen in familie-archief, bevolkingsregisters en kerkfolianten voer. de mij terug tot 1316, het jaar waarin de zuidfranse schrijnwerker André Aubasde- lalatte zich in de kop van Noord-Holland Vestigde als horlogemaker. Hij huwde daar Neeltje van Egmonden, dochter van een welgesteld veehandelaar. Uit dit hu welijk nu ontsproten 9 dochters en 17 zonen, waarvan de twaalfde, Tibeert, zich in een capucijner klooster terug trok. Op zichzelf leek mij de conclusie gewettigd, dat de combinatie van gallische beweeg lijkheid en hollandse onverzettelijkheid bepaald wel perspectieven bood voor een bloeiend nageslacht van voetballers. Maai geheel zeker ben ik toch niet. Door Tilbeert, die zijn naam verhol landste en als Tibeert Onderdilate onder de kloosterlingen enige faam genoot als dichter en minutieus zijn „contighe wer- cke" kopieerde. Van zijn hand ook bleek de spreuk onder ons familiewapen: „Ic plucte al die roosjes en die bladertjes liet ic staen" afkomstig te zijn. In 1413 verleidde Tibeert Onderdilate echter „de alderjoncste dochter" van Halewijn Hil- degaersberch, en met de geboorte van Aedtjen Onderdilate bleek de basis van mijn voorgeslacht gelegd. Voortgekomen ben ik dus uit de misstap van een capu cijner monnik. Geen zekerheid derhalve voor rijke voetbalgeslachten onder mijn nazaten. En een besmeurd familieblazoen, waarmede ik thans tob. Van 1966 door Sir Frederic Flatfoot naar 1413. Een rampjaar mag ik wel zeggen AD ONDERDELAT T^ngeland heeft het gehaald! In een zeer emotionele finale heeft de fitness van de Ramsey-boys de goed georgani seerde Mannschaft verslagen. Engeland, in een economische crisis, jubelt, nu eindelijk het wereldkampioen schap terecht gekomen is bij het land dat de wereld voetbal leerde. In 3'/2 jaar heeft Ramsey van een middelmatige ploeg een onverslaanbaar team gemaakt. In deze 31/2 jaar verloor Engeland slechts 5 wed strijden. In de laatste 14 wedstrijden speelde Engeland 2 maal gelijk, won 12 maal en kreeg 5 doelpunten tegen en scoorde 45 maal! Gedurende deze wereldkampioenschap pen zijn een paar feiten naar voren ge komen. Ten eerste dat een conferentie belegd moet worden om de Zuid-Ameri kaanse landen dichter bij het Europese voetbal te brengen. Het spreekt voor zich. zelf dat van de 5 spelers die uit het veld werden gestuurd, ei vier Zuidamerikaans waren. Een tweede kwestie betreft de ar bitrage. Arbitrage Over het algemeen genomen was de standaard niet erg hoog en ook scheids, rechter Dienst had zijn dag niet tijdens de finale. Enkele van zijn beslissingen waren dusdanig, dat de wedstrijd in de verlenging beslist moest worden. Voor de 2de maal in de geschiedenis van de we reldkampioenschappen dat dit gebeurde. Ook is gebleken dat de F.I.F.A. niet con sequent genoeg optrad. Bijvoorbeeld werd Albrecht van Argentinië slechts voor 1 wedstrijd geschorst toen hij uit het veld gestuurd werd. Beckenbauer van West- Duitsland had 2 officiële waarschuwingen gekregen en de F.I.F.A. deed helemaal niets. Het is tijd dat de F.I.F.A. strenger optreed tegen spelers die zich misdragen op het voetbalveld. En dan het ergste. Argentinië moet garanderen dat zij zich voor de wereldkampioenschappen van 1970 goed zal gedragen en als zij dat niet doet, wordt Argentinië uitgesloten aan de

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 8