Sanering in betaald voetbal DE SELL KEUKEN T)e night - har van zuid Achillesstraat 91 PLIEGER KEUKENS BeGunstiGinG van onze aövepteeRöeps, houCvr öe schakel in stanö Voorzitter, de heer A. van Heusden, van de Rotterdamse amateurvoetbal club NEPTUNUS heeft in „De Con tractspeler", het blad van de Vereniging van Contractspelers in Nederland, een artikel geschreven over het nog steeds urgente vraagstuk van de sanering. De redactie van het orgaan van de Lande lijke Bond van amateurvoetbalvereni gingen vond dit artikel zo interessant voor de leiders van de amateurverenigingen, dat zij het artikel van de heer Van Heus den heeft overgenomen in „Zaken, die ons raken". De heer Van Heusden rea geerde met zijn artikel op een artikel in „De Contractspeler" over hetzelfde on derwerp. Omdat dit goed geredigeerde blad niet onder de aandacht van iedere A.F.C.-er komt, lijkt het ons juist om het voorbeeld van „Zaken, die ons raken" te volgen en ook een gedeelte van onze re dactiekolommen aan dit artikel te beste den. ,,U weet dat er in de sector Betaald Voetbal in ons lieve vaderland nog een heel enkel probleempje ligt. Op ons klein stukje grondgebied tellen we niet minder dan til profclubs; 61 clubs die moeten voldoen aan de door en voor het Betaal de Voetbal vastgestelde voorwaarden. Een onmogelijk groot aantal semi-profclubs. Toen de gelegenheid er was om de vergissing van „naar het Betaalde Voet bal gaan" ongedaan te maken en de gelegenheid werd geboden om naar een redelijke klasse in de amateurafdeling terug te keren, is er van die unieke kans praktisch geen gebruik gemaakt. Wij zijn dan ook zo vrij om nu, zolang het tegen deel niet duidelijk bewezen is het als een fabeltje te zien dat er op dit mo ment wel een aantal clubs in het Be taalde Voetbal zou zijn, dat zou willen terugkeren naar de amateurafdeling, als maar de hoogste en niet de laagste klasse zou worden aangeboden. Dat deze clubs, als ze er zouden zijn, verhuizing naar de laagste regionen niet zouden nemen is zo vanzelfsprekend, zo begrijpelijk, zo menselijk, dat de geboden gelegenheid om terug te keren in de vier de klasse, in torenhoge mate zeer on vriendelijk moet worden geacht. Het toe laten van zo'n tien verspreid liggende semi-profclubs in de amateurklasse waar uit ze zijn voortgekomen, brengt aller minst, zo geloven we stellig, een ramp teweeg, het doet geen amateurclub kwaad. Maarer is geen club die terug wil en gebr. plieger heerlen, amiterdam u geachte redaktie van „De Contract speler", u wilt het ook niet, want u schrijft in uw vorige nummer: „Dat de V.V.C.S. ten nauwste betrok ken is bij de sanering is wel duidelijk als men zich realiseert dat de afvloeiing van een tiental semi-profclubs tot gevolg zal hebben dat zo'n 200 contractspelers hun betaalde positie verliezen." Snelle sanering U wilt naar een snelle sanering van het Betaalde Voetbal en tussen de afdeling Betaald Voetbal en de afdeling Amateurs een „onafhankelijkenklasse" creëren. Dit is uiteraard helemaal uw belang. De tijd is gunstig zegt u en u schrijft: „De grote weerstand die vooral in amateurkringen tegen deze competitie- vorm (klasse van onafhankelijkenaange- voerd wordt, vinden wij enigszins onbe. grijpelijk. Men speelt in deze kringen al te lang blindemannetjeen wil niet erkennen dat de amateurbepalingen al lang door talloze amateurclubs zeer ruim worden opgevat." Wat verstaat men onder ruime opvat tingen? Sedert het moment dat de voet balsport in brede lagen van de bevolking zijn aanhangers vond en dat was al vrij vlug na de eeuwwisseling, waren er zelfs bij gerenommeerde clubs al „ruime opvat tingen". Een ruime opvatting heeft nog niets met een bewuste overtreding te maken. Ook vroeger had de verenigingskas niets met die ruime opvatting van doen. Er zijn in het bestaan van de voetbal sport altijd aanhangers van clubs geweest die door talentvolle of bruikbare voet ballers als begerenswaardige relaties wer den beschouwd en die dan ook een zekere aantrekkingskracht hadden. Dit zal daar twijfelen we niet aan nog wel zo zijn. Op 7 augustus, (één dag vóór de kinde ren van de lagere school weer in het gareel gaan) gaat de tweede divisie draai en. Erg vroeg, omdat deze divisie van twee afdelingen tot één wordt terugge bracht, één afdeling die straks vermoede lijk 23 clubs zal tellen. Het Sektiebestuur hoopt blijkbaar met deze wel keiharde maatregel een slijtageslag te bereiken die de „zwakke" broeders het vuur nog nader aan de schoenen legt. Waarom benadert het Sektiebestuur en ook u het probleem niet van de andere zyde? Waarom niet de oplossing in een andere richting gezocht, niet in de rich ting van de amateurs maar in de rich ting van het Betaalde Voetbal. Laat de Sektie Betaald Voetbal Brinckmann heeft er reeds op gezinspeeld van de tweede divisie een onafhanke lijkenklasse maken en dan twee afdelingen in deze klasse handhaven. Allerlei bepa lingen die voor het semi-profvoetbal gel- In de ACHILLES - BAR - BODEGA staat U nooit buitenspel Open 8-2 uur Vrijdag en J. v. Bennekom Zaterdag 8-3 uur den, zullen dan weliswaar voor deze divi sieklasse moeten worden herzien en er zullen nog wel enige problemen moeten worden opgelost, maar we hebben u schrijft het zelf knappe koppen bij de Sektie Betaald Voetbal (hadden we ze maar gehad toen de K.N.V.B. tot Betaald Voetbal besloot). Twee afdelingen kunnen dan in de Onafhankelijkenklasse of, zo u wilt, Twee de Divisie gehandhaafd worden. Er zul len ongetwijfeld amateurclubs zijn die graag toelating tot deze onafhankelijken klasse zullen vragen. Onder de amateur clubs, die regelmatig van duizend tot drieduizend toeschouwers en meer heb ben, zijn er geloven we die zo'n „verhuizing" wel willen, als het „avon tuur" niet zo riskant is als het huidige gereglementeerde semi-prof-voetbal. De club waarvan ondergetekende de eer heeft voorzitter te mogen zijn, zal deze stap onder dit voorzitterschap nimmer doen 't principe even ter zijde gewoon omdat ligging en concur rentie zodanig zijn dat regelmatig rede lijke recettes niet verwacht kunnen wor den, ook niet in de komende jaren. Daarenboven zijn aard en sfeer in deze vereniging zo dat de club „onvervreemd baar" moet worden geacht. Ook aan an dere „mogelijkheden" kan dus niet wor den gedacht." Tot zover de heer Van Heusden, voor zitter van Neptunus, de club die dit jaar aan ons A.R.O.L.-bekertoernooi deel neemt. Wellicht bent u het wel of niet met de heer Van Heusden eens. Schrijf het ons dan. H. de B. plastic uitvoering plaatstalen uitvoering 7

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 7