fflaestro Poolt Sport en Televisie Poolt Poolt 22 pet voor A.F.C. f 100.000.- voor U Groene kaarten bij dhr Balk NYLONKOUSEN! Draag die kous! Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS houöt öe schakel in stanö Kopij Omstreeks 30 augustus hopen wij u weer met het eerste nummer van de 46ste jaargang van uw bloedeigen „Schakel'' onder de ogen te komen. Mag ik u vragen: Bent u het echt met al het in dit clubblad geschreven eens? Is er heus niet iemand op uw teen gaan staan? Welaan dan geliefde makkers. Tot en met 22 augustus a.s. wordt kopij gaarne verwacht. Of aan de De Boelelaan óf bij redacteur Hans in Amstelveen. Het Derde Na een zeer spannende promotie-com petitie met E.T.O. uit Hoofddorp en R.K.A.V.I.C. uit Amstelveen slaagde ons derde onder leiding van Cas Tromp erin de reserve Tweede Klasse te bereiken. Vooral de eerste wedstrijd, op een zoele zaterdagavond in Hoofddorp bracht de nodige spanning. Eerst vlak voor tijd zag Roel Ridderhof kans om de 1—0 achterstand te niet te doen. In de wedstrijd zelf hadden we ook de beste kansen. De Volgende week moest op zondag middag worden aangetreden. Dank zij een eigen goal van één der V.J.C.-ers kwamen we met 1—0 voor. Met 2—1 wonnen we tenslotte na een wederom zenuwslopend partijtje voetbal. Door dit resultaat werd E.F.O. het kind van de rekening, want doordat R.K.A.V.I.C. met 1—0 van de Hoofddorpers had gewonnen, betreden de Amstelspelers met ons de hogere klasse. Op de Algemene Vergadering werden de mannen van het derde vanzelfspre kend in de zon gezet. J T. S. E'en artikel over sport op televisie in „Voetbal International", waarin Jean Smits, hoofd van het bureau sportzaken van de N.T.S. door verslaggever Robert Elfrink wordt geïnterviewd, leek ons der mate interessant, dat wij in onze redac tie-kolommen graag één en ander uit dit artikel overgenomen hebben. Waar door met name ook bij de AFC-ers, die „Voetbal International" niet lezen, mis schien een beter begrip ontstaat voor de gang van zaken betreffende sport op televisie. De heer Smits is er van overtuigd dat het Sport in Beeldprogramma beslist beter moet en ook beter kan. Zolang de richtlijnen voor het nieuwe omroep bestel nog niet bekend zijn, kan er in de bestaande situatie nog geen verande ring worden gebracht. Het enige dat nu te zeggen valt is, dat de plannen van de NFS nadrukkelijk in de richting van de wensen van de kijkers gaan", aldus het sportblad. Wij citeren verder: „De briefschrijvers die 'n langer Sport in Beeldprogramma willen en zelfs pleiten voor één programma van anderhalf uur, zullen voorlopig nog enig geduld moe ten hebben. Meer aandacht schenken aan één wedstrijd is al in theorie onmogelijk, omdat de afspraken met de KNVB slechts reportages van maximaal vier minuten toestaan. Als het soms wat langer uitpakt, wat kan, als er in een wedstrijd veel te beleven valt, is de KNVB zo vriendelijk het door de vin gers te zien. Maar het mag geen ge woonte worden. De suggestie om alle sport op zondagavond op één net uit te zenden, is wel prettig voor de kijkers, maar technisch om verschillende rede nen niet haalbaar. Immers de sport- uitzending op het tweede net is speciaal in het leven geroepen ook om wedstrij den, die vér van Bussum worden gespeeld, eens op het scherm te brengen. De kij kers mogen echter niet vergeten, dat het verkeersprobleem met name op de zon dag ook voor de NTS-mensen geldt. Met vliegtuigen, die niet overal mogen landen, helicopters, razendsnelle auto's en zelfs op de bromfiets wordt het film materiaal in Bussum aangevoerd. Voor het snel overbrengen van de films heeft men al een paar maal motorcoureurs ingezet. Daarnaast vraagt het ontwikke len van de ongeveer 240 meter film strook, de montage en het doordraaien voor de commentator op z'n minst an derhalf uur." „Voetbal International" tekende voorts op uit de mond van Jean Smits: „Sinds in april 1959 is gestart met twintig minuten en er later nog eens tien minuten bijkwamen, is er bij de komst van het tweede net op Ne derland I weliswaar vijf minuten afge gaan, omdat het NTS-journaal hoe dan ook om acht uur vijf minuten moest hebben. Maar er is ook op Nederland II eerst vijftien minuten aan het einde van het avondprogramma en voorts nog eens vijf minuten om zeven uur bijge komen. Deze laatste uitzending was spe ciaal bestemd voor het geven van uit slagen en totokolommen, maar de belang stelling bij de kijkers is hiervoor zo gering (blijkens het Intomart-onderzoek) dat dit vijfminuten-programma met ingang van 17 juli weer is komen te vervallen". Bij het bureau sportzaken van de NTS is men voorts van mening: „Een voor beschouwend Sport in Beeld op zater dagavond zou een zeer langdurige zaak worden, vooral ook omdat men dan bij wijze van service alle semi-profclubs onder de loupe zou moeten nemen. Daar naast z'ou een dergelijke uitzending volgens Jean Smits weinig boeiend zijn, omdat de kijkers over het algemeen toch alleen belangstelling hebben voor de eigen club, de tegenstander en misschien nog voor een paar clubs uit de naaste om geving. Ingeblikte wedstrijden op een later tijdstip uitzenden, dus een wed strijd die om half drie begint op ampex opnemen en bij Voorbeeld vanaf vijf uur op het scherm brengen, is voorlopig nog tegen het principe van de NTS. Je verlaagt er je eigen medium mee, is de overtuiging van Jean Smits". „Tot slot nog enkele sprekende cijfers. In 1964 werden door de NTS 237 uren sport uitgezonden. Dat was ongeveer éénzesde van de zendtijd van de NTS. De Olympische Spelen namen daarvan royaal veertig uren af. Er was in dat jaar 38,5 uur voetbal, waarvan negen uur in Sport in Beeld. Van de 293 on derwerpen, die in Sport in Beeld aan bod kwamen, waren er 102 uit de voet- balhoek, te weten: eredivisie: 53, eerste divisie: 15, tweede divisie 7 en diversen: 27 maal. Sport in Beeld heeft niet alleen te maken met voetbal: er zijn in totaal 42 sporten die de aandacht verdienen. Tezamen ontplooien zij elk weekeinde zo'n 400 activiteiten". Tot zover het artikel in „Voetbal International". Het sportblad heeft er een goede beurt mee gemaakt door dit interview met Jean Smits te houden. Er wordt vaak, ook in AFC-kringen, kritiek uitgeoefend op de samenstelling van Sport en Beeld. Misschien, dat na dit „kijkje-achter-de- schermen" een iets beter begrip ontstaan voor de moeilijkheden waarmee de sa menstellers van Sport en Beeld vaak te kampen hebben. H. de B.

Schakels (clubbladen) | 1966 | | pagina 3