MR m Het scheïdsrechtersv/raagstuk mu Mi i k mm m m- Jeugdleiders gevraagd Kanon Bequnstiqinq van onze aöveRteeRÖeRS, houöt öe schakel in stanö "Vcilang de voetbalsport bestaat, bestaat ook het probleem van de scheids rechter. Deze man is nu eenmaal een on misbare voorwaarde, om tot het spelen van een wedstrijd te komen. Tot voor kort was het alleen de Voetbalbond, die zich over dit probleem het hoofd brak. Hij had maar te zorgen, dat voor iedere wedstrijd een fluitist aanwezig was. Naar mate echter het aantal wedstrijden groei de, werd het steed moeilijker, aan deze eis te voldoen. De vele pogingen, die in het werk werden gesteld, om het scheids- rechterscorps uit te breiden, bleven welis waar niet geheel zonder resultaat, doch de groei van het aantal wedstrijden over trof verre de aanwas van scheidsrechters. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Vele, vele wedstrijden konden geen door gang vinden vanwege dit tekort, daar de vele onvermijdelijke afschrijvingen niet konden worden opgevangen. Tot voor kort, zei ik hierboven. Im mers, enige jaren geleden heeft de Bond het onontkoombare besluit genomen, om ook wedstrijden vast te stellen zonder scheidsrechter. De thuisspelende vereni ging moest dan maar zorgen, dat de wed strijd doorgang vond onder de leiding van een door haar aangewezen man. De nadelen van deze regeling vallen een ieder natuurlijk onmiddellijk in het oog. Onvoldoende kennis van de spelregels, het gebrek aan ervaring, het onvermo gen, om een wedstrijd op de voet te vol gen, b.v. door een tekort schietende li chamelijke conditie, en jammer genoeg ook telkens weer de partijdigheid als ge volg van een al te groot clubchauvinisme hebben reeds vele malen tot bijzonder onprettige toestanden geleid. Van twee kwaden moet men echter het minst kwa de kiezen. Uiteraard is dit het toch vast stellen van wedstrijden Zonder scheids rechter. In de twee achter ons liggende maan den hebben reeds vele A.F.C.-ers met dit nare verschijnsel kennis gemaakt, niet al leen junioren, maar ook vele senioren. Voor zover ik kan nagaan, zijn alle wed strijden, waar geen arbiter aanwezig was, gespeeld. Dit was mogelijk, omdat enige AF.C.-ers bereid werden gevonden, de fluit ter hand te nemen en zo goed en zo kwaad als het ging de twee ploegen heelhuids naar een goed einde te fluiten. Voor deze mensen moet iedere speler diep respect hebben. Daar het echter te voorzien is, dat de moeilijkheden bij het aanstellen van scheidsrechters alleen maar groter zullen worden in de toe komst, moet er iets gedaan worden, om voorbereid te zijn op dit euvel. Daarom het volgende. Twee mogelijkheden zijn er, om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Men zou het een actieve en een passieve kun nen noemen. De actieve bestaat daaruit, dat A.F.C.-ers een cursus gaan volgen bij de Voetbalbond en zodoende Bonds- scheidsrechter worden. Zij helpen dan di rect mede, het tekort te verminderen. A.F.C. heeft hiertoe een niet altijd besefte morele plicht. Wanneer wij bedenken, dat onze vereniging een ledental heeft van meer dan 1200 en dat ik op dit grote aantal slechts 9 (negen) gediplo meerde scheidsrechters kan terugvinden, van wie er dan nog twee niet meer ac tief zijn en één tot bijkans onbereik bare hoogte is gestegen (een ieder weet, wie ik bedoel) dan kan ik niet anders concluderen, dan dat A.F.C. toch eigen lijk in dit opzicht ernstig ten achter blijft. De tweede, passieve, is, dat wij intern in A.F.C. ernaar gaan streven, dat wed strijden, waar de scheidsrechter om welke reden dan ook niet is verschenen, zo goed mogelijk geleid worden. Dit houdt in, dat wij moeten komen tot een groep mensen, die b.v. bij toerbeurt 's zondags op ons Complex aanwezig zijn, om die wedstrijden te leiden. Hierbij is tweeër lei aanpak mogelijk. Wij kunnen, na natuurlijk eerst vol doende vrijwilligers gevonden te hebben, allereerst de weg van de minste weer stand kiezen. Wij kunnen deze moedigen onvoorbereid loslaten op de wedstrijden, waarbij zij slechts kunnen vertrouwen op hun doorgaans onvoldoende spelregelken nis. Dit moet u beslist niet zien als een ietwat verwaande opmerking van een scheidsrechter, maar het is uit ervaring gebleken, dat de spelregelkennis van de gemiddelde voetbalenthousiast bepaald gering is. De tweede manier is, u voelt het al aan, diegenen, die zich beschikbaar stellen, door middel van een paar gezelli ge praatjes, lessen zo u wilt, op dit zwa re terrein van iets gedegener kennis te voorzien. Slechts op deze manier kunnen wij bewerkstelligen, dat die wedstrijden, waar deze noodmaatregel nodig blijkt, zo goed mogelijk worden geleid. Ik geloof niet, dat ik overdrijf, wanneer ik stel, dat A.F.C dit aan haar goede naam in de voetbalwereld verplicht is. Om tot verwezenlijking van het laatst genoemde te komen, zullen bij voldoende belangstelling twee onzer scheidsrechters, te weten Martin Duinker en Henk de Bruyne, tezamen met schrijver dezes een deel van de spelregels bij de kop nemen en hierop een toelichting geven en te vens een aantal nuttige wenken geven, die het leiden van wedstrijden aanzienlijk kunnen vergemakkelijken. Het spreekt vanzelf, dat ook diegenen, die niet in de gelegenheid zijn, wedstrijden te leiden, maar toch hun spelregelkennis willen verbeteren, van harte welkom zijn. Ik geef u het bovenstaande ter overdenking in de hoop, dat velen de noodzaak hier van zullen inzien. Wanneer u die nood zaak inziet, bewijst u niet alleen A.F.C. maar de gehele Amsterdamse voetbal wereld een grote dienst, door u bij mij op te geven. Ik zie uw aanmelding gaarne tegemoet! TOM SWART (Naschrift Redactie Wij geloven, dat Tom, Henk en Martin het u zeer mak kelijk maken. En eerlijk gezegd, verwach ten wij dan ook vele aanmeldingen. Mis schien kunt u niet deelnemen aan de door Tom gestelde toerbeurt. Maar, wan neer er een wedstrijd bij gebrek aan ar biter geen doorgang kan vinden en u toch toevallig op Goed Genoeg bent, dan kunt u eventueel fluiten als u de boven aangegeven lessen hebt gevolgd. En hoe prettig is het niet 0111 op de tribune de betweters met uw kennis om de oren te slaan. Bel dus op 724857). TTeren. leden van A.F.C., vaders van jeugdspelers, de Jeugdcommissie doet een dringend beroep op enige van u, zich beschikbaar te stellen als jeugdleider. U vraagt wat is dat dan wel? Dat is zoveel als iedere zondag een paar uur heerlijk in de frisse lucht door brengen, uw dagelijkse zorgen vergeten, elke zon dag een leuke wedstrijd zien (voor niets), die wedstrijd mee beleven. Want het zijn uw jongens, het is uw elftal dat daar speelt. En u maakt het mogelijk dat zo'n elf tal speelt want zonder leiding geen elf tallen. Uit ondervinding kan ik u verzekeren dat het een buitengewoon fijne ontspan, ning is, en u dient er uw vereniging mede. Mogen wij op enige uwer rekenen? Aanmelding gaarne bij de secretaris der J.C. W. Bückert tel. 792963 Vele malen werd in deze Schakel be toogd, dat de geestelijke gesteldheid een grote, zo niet de grootste rol in het le ven en dus in de sport speelt. Deze zo mer werd door Wim Staats in A.C.C. een actie ontketend, die ten doel had de misschien heersende gezapigheid in de gelederen te doen verdwijnen. „Put a tiger in your bag" was de leuze. A.C.C. heet sindsdien in cricketend Nederland de Tijgers. Maar de resultaten verbe terden zienderogen. „Het gehele seizoen een kanon in je schoen" gaat hetzelfde in A.F.C. bewerkstelligen. Let op mijn woorden. En bij deze simpele dichtregel alleen laat Wim het niet. Zeer binnenkort zal een gerichte actie van hem uitgaan. J. T. S.

Schakels (clubbladen) | 1965 | | pagina 7