Overpeinzingen van de E.C. Tevreden - maar niet voldaan poolt allen mee, het is voor A.f.c. XJet seizoen 1964—1965 behoort weer -*--*■ tot het verleden. De statistici kun nen hun hart ophalen. Ook de E.C. wil de resultaten van het afgelopen seizoen nog eens nader bekijken. Natuurlijk zijn wij het met u allen eens, dat je nooit moet kijken naar wat achter je ligt. Zo is het in het leven en zo is het in de sport. Toch kan het zijn nut hebben. Misschien is er lering te trek ken uit hetgeen achter ons ligt. Bekijken wij dan de resultaten van onze eerste vier KNVB-elftallen oppervlakkig, zo zonder meer, dan is het niet eens zo'n gek seizoen geweest. Ie elftal in de kopgroep heeft lan ge tijd een redelijke kans op het kam pioenschap gehad. 2e elftal in de kopgroepvoor het eerst weer in de res. Ie klasse KNVB en behoorde tot de betere ploegen. 3e elftal in de kopgroepheeft lange tijd een redelijke kans op het kampioenschap gehad Res. 3e kl KNVB. 4e elftal middenmoot was lange tijd het zorgenkind maar had formidabele eindspurt, dank zij enige veel belovende junioren. Voor het eerst weer in de res. 3c klasse KNVB. Zo op het eerste gezicht helemaal niet slecht. Als E.C. behoef je je met deze nuchtere cijfers niet te schamen, nee je zou er trots op kunnen zijn. En toch, mijne heren AFC-ers, hoe gek het mis schien klinkt, wij als E.C. zijn niet vol daan. Er is naar onze mening niet vol ledig uitgekomen wat er dit seizoen in zat. Het was het jaar dat AFC haar 70- jarig bestaan zou gaan vieren. Wij in de E.C. hebben vanaf het begin van de competitie gesteld: het le en het 3e kampioen worden het 2e en 4e elftal handhaven in de pas weer teruggewon nen stellingen d.w.z. de res. le en 3e klasse KNVB. Het laatste is gelukt maar de beide kampioenen zijn er niet uitgekomen. En waarom niet? Wat is er mis ge gaan waar hebben wij fouten ge maakt? Hebben wij er minder of te wei nig aan gedaan? Dat zijn vragen die wij ons in EC-verband hebben gesteld. En dan kunnen wij constateren: Dat het 3e elftal voldoende doelpunten heeft gemaakt, (67 in 18 wedstrijden) maar dat de verdediging op bepaalde mo menten en in beslissende wedstrijden te veel steken heeft laten vallen (47 in 18 wedstrijden) Dat geblesseerde en zieke spelers het noodzakelijk maakten dat veel spelers nodig zijn geweest om het 3e elftal te completeren, hetgeen de homogeniteit van het elftal beslist niet ten goede is gekomen (ca. 30 spelers). Onder deze omstandigheden kon het 3e elftal het kampioenschap niet behalen. Force ma jeure. Bij het le elftal spelen andere facet ten een belangrijke rol. De kampioens competitie twee jaar geleden, ligt ons allen nog vers in het geheugen. Twee wedstrijden per weekend tegen dezelfde tegenstander 5 weken lang. Het was voor de spelers niet alleen een enorme zware opgave, om niet te zeggen een onmoge lijke, maar ook financieel werd het een flop. Het blijkt in de praktijk, dat de meeste van de kampiocnsploegen het daaarop volgend seizoen een behoorlij ke terugslag ondervinden. Slechts een enkele vereniging is in staat gebleken, de geweldige inspanning van een dergelijk lang gerekt zwaar seizoen op te vangen. Dit alles was reden voor zeer veel AFCers om op te merken: „Jongens, wordt s.v.p. geen kampioen" „Het duurt veel te lang en het kost nog geld ook". Natuurlijk menen die AFCers het alle maal erg goed met de club, daar zijn wij van overtuigd. En toch mijne heren, hier zit ergens des Pudels Kern. Je mag als E.C. nog zo de nadruk leg gen op het feit, dat wij er gezamenlijk een fijn jaar van gaan maken, dat wij kampioen kunnen en moeten worden, dat AFC 70 jaar bestaat, dat een kam pioenschap een mooi cadeau aan de ver eniging is, MAAR indien de vereniging in haar geheel daar niet achter staat, nee sterker nog zeer veel leden ken baar maken dat een kampioenschap niet erg op prijs wordt gesteld, dan wordt de mentale instelling, waar je als E.C. en trainer aan probeert te dokteren en te verbeteren, enorme schade toege bracht. Misschien klinkt dit alles vele AFC ers wat overdreven in de oren, maar ik kan u de verzekering geven dat het een zeer belangrijk punt is geweest. Laten wij toch vooral niet vergeten, dat het hoogst bereikbare ideaal voor de amateurclubs, dus ook voor AFC, blijft: „het kampioenschap van Nederland te behalen" Dan moet je beginnen met kampioen van je afdeling te worden. Daar speel je voor, tenminste als je de capaciteiten hebt. Gaat dat alles goed en maakt men een kans op het kampioenschap, dan mag men verwachten, dat de gehele ver eniging als één man achter je elftal staat. Wij vertrouwen, dat de leden het vol gend seizoen een grote morele steun voor de spelers zullen zijn. Zij verdienen het en hebben het nodig. Een ander facet is naar onze mening het uitkomen van liefst 3 spelers in het Nederl. Amateur Elftal. Natuurlijk zijn wij AFCers trots op onze vertegenwoordigers in het Ned. Amateur elftal. De keerzijde van de me daille is echter geweest, dat zij. geheel onbewust, in het AFC-elftal minder goed zijn gaan spelen. Een verder na deel is geweest, dat zij in de uitstal kast van het amateurvoetbal zijn te recht gekomen, waar de scouts van de semiprofclubs graag plegen te kijken. Naar onze vaste overtuiging is dit de oorzaak geweest van het minder goed spelen in ons le elftal van een paar spe lers. Men was in gedachten te veel be zig met aanbiedingen van semiprof clubs. Waarschijnlijk hebben Onsman en Vlietman als deze Schakel in de bus valt, reeds een contract getekent. Dit is een euvel van ons hedendaagse voetbalbestel, waarmede de amateur clubs te maken hebben. Vooral de le klasse amateurclubs natuurlijk. Komen er dan nog spelers in het Ned. Amateur Elftal uit, dan is het helemaal mis. In dit verband citeer ik een stukje uit de sportkroniek van 8 juni 1965, na de wed strijd van het Ned. Amateur Elftal te gen West Duitsland geschreven: „Het samenstellen van een krachtig Nederlands amateurelftal is een vrij moeilijke zaak. Dit is woensdag in Win schoten duidelijk gebleken in tie wed strijd tegen W. Duitsland. Het ont breekt onze geselecteerden niet aan goe de wil, wat blijkt uit het feit, dat nóch de leiders nóch de trainer, nóch de spe lers ook maar iets hebben nagelaten, om tot een zo sterk mogelijke combinatie te komen. Hun treft dan ook geen enkel verwijt. De oorzaak ligt aan de omstan digheid, dat elk seizoen een vrijwel ge heel nieuw team moet worden opge bouwd, doordat de scouts van het be taalde voetbal telkenmale met contrac ten wapperen naar spelers, die zich in het Ned. Amateur Elftal onderscheiden.' Dan volgen 3 namen van spelers waar van op het moment van publikatie reeds bekend was, dat zij tot de rijen van het betaalde voetbal zouden toetreden t.w. Roggeveen, Mulder en Van Beveren. Dit alles heeft in ieder geval, naar de mening van de E.C. en trainer, wel de belangrijkste rol gespeeld. Naar onze overtuiging is dit de oorzaak, dat wij het kampioenschap in de le klasse niet hebben gehaald. Daarom zijn wij wel te vreden, maar niet voldaan. Dit slaat natuurlijk niet op de re sultaten van onze resterende reserve elftallen 5 t.m. 13. Een eresaluut aan de diverse commissies, die op een fantas tisch seizoen terug kunnen zien. De po sities over de gehele linie zijn verbe terd waardoor op brede basis aanslui ting werd verkregen en onze elftallen volgend seizoen in hogere afdelingen zullen uitkomen. De onderbouw van on ze vereniging is hierdoor sterker dan ooit. Voorwaar een heel goed resultaat, waarmee wij bijzonder blij zijn. Rest ons nog u allen een prettige vakantie toe te wensen, mooi weer en tot het volgend seizoen. Cor Kerker Mag ik U, nu het Bulletin voor lopig niet uitkomt, wijzen op mijn adresverandering, opgenomen in de kop van deze Schakel? J. T. S. 4

Schakels (clubbladen) | 1965 | | pagina 4