1 i E 1 vy Mixed Pickles K WgHÉÊEÊKÊÊÊÊÊÊIËmifètÊÊÊÊÊÊÈÈIÊÊÈKÊËÊÈÉKÏM J w". RCEDES-BENZ zo meesterlijk autozo machtig mobiel uw schakel voor comfort en veiligheid SPLENDID-CARS Geheel vrijblijvend zijn wij bereid voor U te demonstreren. BequnstiqiriQ van onze aöveRteeRöeps houöt öe schakel in stanö (vervolg) In later jaren was hij een ijverig en nauwgezet bestuurslid en nog later is hij gebleven, wat hij van jongs af was. Een goed en trouw AFC-er. Ook van deze plaats: Heel hartelijk gelukgewenst. Clubbladen Ook in AFC leeft men mee met Ajax. Onze roodwitte vrienden uit de Meer hebben een moeilijke tijd. Als in enkele maanden tijd het bestuur weggaat en de trainer en de clubredacteur weggaan dan moet men niet gek kijken als dit een boven tc komenreSultaten van het eerste elftal Maar Aja* groot en machtig genoeg om deze tegenslagen te Het past ons niet om ons te mengen in de interne moeilijkheden van een bevriende club, maar er is één aspect in de herrie bij Ajax, waarop hier wel mag worden ingegaan en dat is de positie, die het clubblad en de clubbladredacteur innemen. Fnts de Bruyn, die 28 jaar zijn stempel drukte op het Ajax-clubnieuws struikelde over een door hem geschreven artikel, waarin het weggaan van voorzitter Melchers ..een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Ajax" ge noemd werd De Bruyn moest aftreden en prompt reageerde een van de grote bladen met de „kop": Censuur bij Ajax Nu staan hier twee dingen vast: Voor het nieuwe bestuur was dat artikel een onverteerbaar brok en het woord: „Cen suur maakt iedereen, die de Duitse bezetting heeft meegemaakt, wit heet. En zo zitten wij dan meteen midden 'in de problematiek v'an het clubblad. De meeste clubbladen zijn officieel orgaan, maar als dat wil zeggen dat in het officieel orgaan alleen de mening van het Bestuur mag staan of artikelen, die het O.K. kregen van het Bestuur dan dreigt het gevaar, dat zon clubblad geeuwend vervelend wordt. Anderzijds moet natuurlijk de clubbladredacteur oppassen niet het Bestuur in de wielen te rijden. Ik heb dit als redacteur eens onbewust gedaan, maar de oplossing was typisch-A.F.C. Het geval kwam hierop neer: Onze toenmalige voorzitter was in bespreking - waarvan ik onkundig was - met het KNVB-bestuur om iets voor AFC te berei ken. I ïjdens die besprekingen komt de AFC-Schakel uit met een felle aanval op het Bondsbestuur. Au! Nu deed het AFC-bestuur een tactische zet. Het had mij kunnen „uitnodigen" (nou ja, eigenlijk „ontbieden") op Bestuursvergadering en dan waren er natuurlijk harde woorden gevallen, net als bij Ajax gebeurd is. Neen, ze schakelden (het ging over de Schakel, dus schakelen) twee van mijn beste vrienden in, de ereleden Galli en wijlen Gé Bosch, die mij uitnodigden in de Bodega van „de Poort" een borrel te komen drinken. Galli begon met te zeggen dat het toch zo fijn was wat ik alle maal voor de club deed. Die A.F.C.-Schakel was toch maar een van de beste clubbladen in Nederland. Toen wist ik het al want je krijgt in dit kritische land alleen een complimentje als het met een standje kan eindigen. Galli en Gé Bosch vertelden mij precies hoe het zat en ik was het met hen eens. Voortaan even met de voorzitter bellen. Geen censuur" maar „overleg". Ik aanvaardde van twee vrienden in de Bodega wat ik „voor de vierschaar" nooit zou hebben "aanvaard! Een ander gcial. Ik heb bij de uitvinding van de stopperspil een cynisch stukje hierover geschreven 7egt op club avond de voorzitter van de Elftalcommissie tegen mij: „Zeg, moet je eens even luisteren. De trainer en wij proberen het eerste elftal de stopperspil bij te brengen. Als jij nou schrijft, dat het flauwe kul is, dan gaan ze twijfelen Kun ie dat geschor°tVer st0pPersPil niet "''stellen tot na het seizoen?" Een redelijke vraag en dat debat in de Schakel is toen op- Maar er zijn ook andere gevallen denkbaar. Jan Steensma had m.i. volkomen gelijk, toen hij in de Schakel een debat i'ozvf '7Z d,e- Joekomsti8e organisatie van het AROL-Beker-tournooi. Het ene lid mag best schrijven dat wij voor de AROL Real Madrid en DWS moeten uitnodigen en het andere lid, dat hij liever VOC en UD bij de AROL tegenkomt Het zou het Clubblad onleesbaar maken, als het AFC bestuur - dat daarvoor overigens te verstandig is - zou zeggen:' „Dat is alleen maar te onzer beoordeling en daar wordt niet over geharreward in het Clubblad." Een clubblad is - over het algemeen - officieel orgaan. Maar het is óók spreekbuis. Voor de leden die een mening "f^r,en1WlllCn brengen- En de synthese •'S1 in dat éne, kleine woordje: Tact. Die tact is het beste realiseerbaar als de Clubbladredacteur in nauw contact staat met het Bestuur. Geen - wat ik U bidden mag - redactie-commissie. De A.F.C.- Schakcl bestaat nu meer dan 40 jaar en is altijd éénhoofdig geleid. Ik geloof niet, dat AFC daarmee slecht gevaren is. Want als je een redactie-commissie maakt, dan krijg je het streken naar een compromis. Dat kan tot hele rare conse- quenties leiden. Weet U wat een kameel is? Dat is een paard, dat door een commissie is ontworpen. En zodoende. Wim Staats im Staa*s is 10 jaar jonger geworden. Hij wordt weer ex-snor genoteerd. Zien jullie maar weer de macht van de pers! Dealer voor Amsterdam: N.V. Automobielbedrijf Beethovenstraat 184 MERCEDES -BENZ- occasions onder garantie. Tel. 731303-735896 Vert.K. A. Baarschers fa

Schakels (clubbladen) | 1964 | | pagina 7