Van Ons ethisch Nederland en de Voetbal-toto A Blijf jong Blijf fit... FIETS! HAHA-en REN-sloten ESGE-standaards BLOEMEN poolt Allen mee, het is voor A.f.c. Sinds enkele jaren draait in ons land de voetbaltoto. Tientallen jaren daar voor in schier ieder land de doodgewoon ste zaak van de wereld, in óns land eerst na jaren van discussie, zij het met zwaar beperkende bepalingen, node geaccep teerd. Ik zeg „node", omdat deze beslissing bepaald gepaard ging met het breken van ethische opvattingen, het geweld aandoen van principes van zekere ge deelten van ons nederlandse volk. Erkend dient, dat het zeker wel kwaad kan bepaalde hartstochten van de mens van regerings- of welke zijde ook aan te moedigen. Doch het meedoen aan een onschuldig „gokje" op voetbalwedstrijd uitslagen mag men kwalijk zien als een hartstochtelijk volkskwaad. Velen onzer zijn niet wars van zulk amusement. Getuige de steeds toenemen de getallen deelnemers aan de voetbal toto. Bekend mag worden verondersteld dat men met deze „liefhebberij" in ons land zeer vele kanten op kan. Lotenboekjes van de Belgische natio nale loterij kan men kopen zoveel men wil. Duitse Lottobriefjes gaan van hand tot hand. De effectenbeurs staat voor iedereen open voor elk bedrag. En de Staatsloterij is een volkomen open gok- instituut. Mocht U over zoveel geld beschikken, dan kunt U rustig een loterijkantoor van onze nederlandse regering instappen, vierduizend gulden door het loketje schuiven, voor welk bedrag U 50 hele loten a 80 gulden ontvangt. Diezelfde nederlandse wet verbiedt ieder nederlander in de voetbaltoto meer dan twee gulden in één keer in te zetten. Een wel uiterst vreemde konsekwentie! Temeer is dit vreemd te noemen, om dat de opbrengsten van de „toto" wor den aangewend voor goede en sportieve doelen. Voor menige sportbond, voor me nige club betekenen de uitkeringen van de toto een welkom presentje. De toto zou positief kunnen worden opgevoerd, indien er niet zo talloos veel lieden waren, die eenvoudig te gemak zuchtig zijn om iedere week weeraan een biljetje te halen, het in te vullen en het in te leveren. In Engeland komt men deze luiaards op effectieve wijze tegemoet. Daar be staan de zogenaamde „Standing Forecast Coupons", vrij in het nederlands vertaald in „Standaard-Formulier". Bij het begin van het seizoen vult men een aantal rijt jes in van dertien uitslagen. Deze rijtjes corresponderen iedere keer met de num mers van de wedstrijden van de betref fende week. Alhoewel dit heeft te maken met „op goed geluk invullen" mag toch geconsta teerd worden dat in vele gevallen juist degenen, die dit lukraak deden, de grote prijzen in de wacht sleepten. Immers, wanneer het verloop van de wedstrijden normaal plaats heeft, zullen er velen tegelijk zijn, die de goede uitsla gen hebben ingevuld. Ergo zal de Grote Prijs in vele brokken uiteenvallen. Bij abnormale, onverwachte uitslagen valt de „Jackpot" in iemands handen. Dertien goed! Het verkavelen van grote prijzen is voor velen vaak een teleurstelling. Ik kan mij voorstellen hoe verheugd U zoudt zijn, indien U op een zondagmid dag tot de ontdekking komt 13 uitslagen goed te hebben geraden. Er komt bij voorbaat een lekker flesje wijn bij te pas, goede sigaren en vele be loften aan Moeder en kinderen. De kos ten van deze attributen worden er ruim schoots uitgehaald. Maar, tjonge, wat be tekent het een teleurstelling als er vele andere deelgenoten tevens dit gelukje blijken te hebben. Natuurlijk mag een mens nooit onte vreden zijn, wanneer hij voor zijn een of twee gulden enkele duizenden guldens terug ontvangt. Doch U zult het wel met mij eens zijn, dat „dertien goede" niet snel voor een tweede keer in Uw leven beschoren zullen zijn. Standaard formulieren gewenst. Indien het de wens is van de Toto- Commissie van de clubs weten wij dit reeds heel zeker om de totale inzet, èn dus de revenuen drastisch omhoog te krij gen, zou het wenselijk zijn over te gaan tot het beschikbaar stellen van Standaard formulieren. Met het invullen van een standaard formulier voor het gehele seizoen maakt men immers geen enkele inbreuk op de Nederlandse wet, die een hogere inzet dan twee gulden niet toelaat. Immers, per week betaalt men niet meer dan het maximum of minder en dé wet blijft ongeschonden. Het is slechts het bij vooruitbetaling voldoen van de verschuldigde weekbe- dragen. En beslist niet meer! De Toto-Commissie wil wel. Het is mij, uit zeer goede bron, bekend dat de K.N.V.B. Toto-Commissie tegen over de Standaardformulieren willig is gestemd. Zij ziet de voordelen en het ge mak ervan in. De ethiek van bepaalde groepen houdt zulk een verbetering weer tegen.. Het kómt zeker wel eens een keer. Maar wanneer? Jhr. VAN ROSSEM DE GAULIN. VAN BAERLESTRAAT 30 TELEFOON 720140 Na sportieve strijd, gezelligheid in de A.F.C. sociëteit J. Bakker, A.F.C. Clubhuis

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 8