De lanen in, de paden op Datjes II de wereld moet bekeken ik groet je stadje van plezier vrienden en vriendinnen hier ik ga naar verre, vreemde streken poolt allen mee, het is voor a.f.c. Tn de grijze oudheid van mijn nog jeug- dig leven heb ik dit versje uit het hoofd moeten leren. Het zal geweest zijn in de tweede of derde klas der lagere school, dat ik gezeten in een kort man chester broekje deze woorden, tezamen met andere klasgenootjes het vereiste rythme meegaf, terwijl de meester met zijn lineaal de dictie bepaalde. De man zal toen niet geweten hebben hoe diep dit rijmpje op mijn kinderzieltje heeft ingewerkt. Hij legde de basis voor een reeks gevoelens, die er uiteindelijk toe hebben geleid, dat ik over enkele dagen met mijn gade aan boord stap van een Flying Dutchman, bestemming: Zuid- Afrika! Tussen twee haakjes: voor per manente vestiging, zoals dat in ambte lijke kringen genoemd wordt. Ja. vrienden en vriendinnen, the bullet is through the church! De zucht naar de verre, vreemde streken was er immer. Sommige A.F.C.-ers, die met mij in de polders hebben gezwoegd zullen dit ter stond bevestigen. ..Kakie had de pest aan thuiswedstrijden. Op veld 26 van de Velserweg was 'ie helemaal in zijn element." Zij zullen zich beslist niet ver wonderen over het feit, dat ik het eens elders ga proberen. U zult natuurlijk brandend nieuwsgie rig zijn wat ik in de appendix van het zwarte werelddeel ga uitspoken. En er zullen onder U mensen zijn, die een lichte kreet van angst niet kunnen on derdrukken, beinvloed als ze zijn door de felle anti-propaganda die al jaren tegen het apartheidsbeleid wordt gevoerd. Ik moet eerlijk bekennen: voor wat het eerste betreft, deel ik Uw nieuwsgierig heid. Ik weet zelf namelijk nog niet wat ik daar ga doen. Het liefst zou ik een kleine kudde schapen gaan weiden, zo'n stuk of twintig; een hond om op ze te passen en ikzelf gezeten op een pitoresk rotsblokje om uit een blokfluitje een beetje Bach te preluderen, 's Avonds voor mijn hut een pijpje smoren terwijl moe der-de-vrouw met iets vaags bezig is op de deel. U schudt meewarig Uw hoofd en het is daarom maar beter dat ik dit lieflijk tafereeltje loslaat en U, als U daar ten minste prijs op stelt, met wat statistisch materiaal ga verrassen. Jan Steensma, die ik toch talloze malen heb bijgestaan in zijn verdedigingsperikelen, zal het mij zeker toestaan, indien ik enkele cijfers met betrekking tot mijn prestaties voor A.F.C. aan de openbaarheid prijsgeef. Het ligt niet in de bedoeling dat U dit voorbeeld navolgt want dan zou gauw het eind zoek zijn. Zoiets kan je alleen maar doen wanneer je het land verlaat. Onze afdeling statistiek komt dan tot de volgende opmerkelijke resultaten ge durende 23 seizoenen: 1. Gescoord: 6 doelpunten, waarvan 2 in eigen goal; 2. 231 x verkeerd ingegooid. (Althans volgens de scheidsrechter); 3. 58 corners achter geplaatst; 4. 114 corners, die niet verder kwamen dan de helft. (73% hiervan werd ge nomen in mijn jeugdperiode); 5. 81.728 glaszuivere voorzetten gegeven, waauit redelijkerwijs gedoelpunt had moeten worden. Benut: 488, hetgeen neerkomt op 0.6%. De glaszuiveren kunnen onderverdeeld worden in: 26.408 trekballen, 31.721 inswingers, 8.222 2e paal-ballen, 15.377 through-passen. 6. 4 x een onheus woord gezegd; 7. 0 x in een scrimmage geweest; 8. 7 x gehuldigd voor een kampioen schap; 9. 0 x gevochten; 10. 0 x het veld uitgestuurd. Uit het vorenstaande blijkt dan duide lijk dat we hier te maken hebben gehad met een zachtaardig, onbegrepen karak tertje, dat het toch vooral goed heeft ge meend (zie ten overvloede nogmaals sub. 6). Ik laat graag de cijfers voor wat ze zijn. Zij, die een balans kunnen lezen, zullen beseffen welk een talent hier onopge merkt heeft rondgedarteld. Misschien trekken zij hier en daar een enkel haartje uit hun hoofd nu ze weten dat ik de effectieve gelederen ga verlaten. De over grote meerderheid van ons, de realisten, de mensen die zeggen dat elk doelpunt er één is, zullen echter hun schouders opha len en hun neus optrekken voor die 31.721 inswingertjes. Dit vooral stemt mij weemoedig. Van mijn kant zou ik het op hoge prijs stellen U geregeld via deze kolom men onder de ogen te komen, zij het dan niet meer opererende achter een flitsende voorhoede maar vanuit een klimaat, waar zij het woord „winter" nog moeten uit vinden. Op die manier blijf ik toch bij U in de buurt en dat lijkt mij in de vreemde wel gezellig. Door de enorme snelheden die ze uit Yets en Comets weten te puren wordt ons wereldje elke dag kleiner. Toen Jan van Riebeeck in 1652 schuchter het eer ste Nederlandse voetje op Kaapse bodem plaatste had hij een reis van 6 weken achter de rug. Als wij op donderdag avond 7 november a.s. te 10.30 uur van Schiphol vertrekken lunchen we de vol gende dag in Johannesburg. Dit verbij sterend perspectief opent allerlei moge lijkheden. Het moet dan niet voor on mogelijk worden gehouden, als wij ge teisterd door heimwee, even op een zaterdagmiddag op de De Boelelaan aan wippen. Wanneer ik in de loop der tij den toch mijn kudde heb gekregen en ik tippel onverwachts met mijn beesten tegen een klein goudmijntje aan, maak je een goede kans, dat wij van dat aan wippen een gewoonte gaan maken. Of U het leuk vindt of niet. Tot zover dan mijn laatste letteren uit Amsterdam. Al mijn vrienden en beken den groet ik hartelijk en bedank ze voor alle kostbare herinneringen die zij mij geschonken hebben gedurende bijna een kwart eeuw A.F.C. CHARLIE. (Karei, nogmaals succes en we blijven op je medewerking rekenen. Red.) Niet schieten. Dit is geen goede raad aan Wim Bouw huis of Henk de Groot, maar doodge woon de inleiding tot een excuus mijner zijds. Heus, ik heb geprobeerd om al Uw en mijn nieuws te comprimeren. Ik heb de mooie foto van de auto-rally, vervaar digd en ter beschikking gesteld door Eddy Posthuma de Boer, al weggelaten, maar het zijn toch tien pagina's. Ik ver trouw, dat U het mooie pagina's vindt. Schiet derhalve niet op de pianist noch op de redacteur. Beide kerels doen hun best. Commentaar. Wellicht, dat een of ander artikel Uw wrevel dan wel Uw instemming heeft opgewekt. Voelt U zich geroepen schrif telijk daarvan te doen blijken? Graag, maar zeer beknopt en voor de vijftiende november in huis. Beterschap. Onze goede ober Jaap, van wiens plot selinge ziekte we een poosje geleden op de hoogte werden gesteld, is gelukkig weer aan de beterende hand. Tot spoe dig ziens. Jubileum. Tijdens een grootse receptie, op 13 september op ons clubhuis gehouden, vierde ons erelid Nico Holtzappel zijn veertigjarig onderwijs-jubileum. Ook de A.F.C.-ers lieten zich niet onbetuigd en schonken hem twee prachtige cadeaux. Van één daarvan, de bromfiets, zal Nico voorlopig niet kunnen profiteren. Een nare rugaandoening stelt hem voorlopig op non-actief. Heel A.F.C. hoopt, dat alles zal meevallen en hij spoedig zijn werkzaamheden en zijn liefhebberijen weer kan opvatten.

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 6