PLIEGER KEUKENS KEUKEN BequnstiQino van onze aöveRteeRöeps, houöt öe schakel in stanö 45 minuten. Nu kunnen we zeggen: „fijn, ze hebben hun ontspanning gehad, ge zond voor lijf en leden". Ik zou de laat ste zijn die hieraan zou willen knabbe len maar als wij ons alleen maar bepa len tot deze eenvoudige stelling, dan ge loof ik dat wij ons vergissen. Nog niet zo lang geleden mocht ik in „Elseviers Weekblad" een voortreffelijk relaas lezen van Mr. Elias. Hij begon met te stellen, dat hij nog nooit in zijn jarenlange ervaring als journalist enige waarneembare invloed had kunnen con stateren van zijn schrijverij op de ge meenschap. Op zijn onnavolgbare wijze borduurde hij lang op dit thema door totdat hij tenslotte toch botste op de onvermijdbare vraag „waarom schrijf ik dan..?" Zijn antwoord spreekt voor zichzelf. Hij zegt dan: „wij doen dit al lemaal om de eer, die ons te beurt kan vallen". Hij citeert dan een Engelsman (wiens naam ik al weer vergeten ben): „honor is the flame burning inside of us". Wij hunkeren allemaal naar eerbe toon. Een mens voelt zich gelukkig wan neer men hem op de schouder slaat en een goed-zo toevoegt. Dit is niet woor delijk Mr. Elias maar wel de portee van zijn betreffende Praetvaria. Laten wij eerlijk zijn A.F.C.-ers, wij vinden het ook prachtig als wij onze goed gespeelde wedstrijd gehonoreerd zien in een lovende kritiek. Stellen wij hoge eisen aan ons zelf dan moet die vlam in ons laaiende zijn, zo niet, blijf dan maar sudderen op een zacht pitje! Vraag het aan elke voetballer, waar ook ter we reld. Speel je liever in een stadion met een duizendkoppig publiek dan op een ver veld, slechts hier en daar gemar keerd door een toevallige voorbijganger? U en ik weten het antwoord. Iedereen die een spel speelt hunkert naar dat goed-zo. Een voetballer gaat beter voet ballen als zijn spel gewaardeerd wordt door het applaus van het publiek. Dat stimuleert hem. Hij kan zelfs hierdoor tot grote hoogte stijgen. Voorbeelden te over. Eerbetoon in welke vorm dan ook is de meest gezonde doping die er be staat. En daarom vond ik het zo pijnlijk die AROL-uitslagen te moeten lezen in de kleinst denkbare letter, die de drukker ter beschikking had. Wat voor het AROL-toernooi geldt is ook van toepassing op het gehele ama teur-voetbal. In plaats van 2e klasser te zijn werden wij, toen het betaalde voet bal zijn intrede deed, in de ogen van het publiek, 5e klasser. Het halfslachtige betaalde voetbal van deze tijd zal zich in de toekomst natuurlijkerwijs saneren. Ik durf te veronderstellen, dat wij bin nen afzienbare tijd een Europese compe titie zullen hebben van geheel-betaalde voetballers (Europa Cup!). Dan krijg je andermaal een selectie en zakt de be- plastic uitvoering plaatstalen uitvoering de italiaanse keuken imp. gebr. plieger Heerlen, amsterdam langstelling voor de amateurs navenant. Ik ben mij er van bewust dat ik be slist niet de enige zal zijn met deze denk beelden. Op de De Boelelaan staat een kasteel van een clubhuis, herbergende 3 vitale verenigingen onder één kap. Een ledental, waarop menig club in Neder land afgunstig is. Met goede, doortasten de en initiatiefrijke besturen. U vraagt zich dan ook af, waarom maakt die Char lie zich zo druk. Ik zou mij meester wil len maken van de overbekende uitdruk king: „regeren is vooruitzien". Een klein steentje zou ik willen bijdragen. Daarom ook ben ik dit stukje begonnen met het AROL-toernooi. Het AROL- toernooi waar wij vroeger zo bovenmatig trots op waren. Wie denkt niet met wee moed aan die overvolle tribunes terwijl de sterksten van het land met al hun elan streden om de hoogste eer, de AROL-beker! Een eclatante opening van het nieuwe voetbalseizoen. Als enige concurrent in onze vaderlandse voetbal wereld hadden we het Zilveren Bal-toer nooi van Sparta. De jongsten onder ons zulen niet eens weten wat dat is. Maar laat ons in Godsnaam niet teren op ver gane glorie. Ik ken de heer Bosch niet, maar ik neem aan dat hij bekend is met het oer oude Nederlandse spreekwoord: „als het getij verloopt moet men de bakens ver zetten". Willen wij ons amateurvoetbal weer aantrekkelijk maken voor het publiek dan moeten wij andere wegen inslaan. En weer zou ik graag met het AROL- toernooi willen beginnen om zo maar enkele suggesties te doen, die ten doel hebben de belangstelling van het publiek te stimuleren. 1. Is het beslist noodzakelijk dat de eerste AROI.-dag samen moet vallen met de eerste competitiedag van het betaalde voetbal? 2. Ondanks de hevige oppositie die thans heerst ten aanzien van het meespelen van amateurelftallen van het betaalde voetbal in 1ste klas amateurverband, lijkt het mij zeer aantrekkelijk dat aloude tegen standers zoals AJAX, BLAUW WIT etc. met hun amateur-elftallen deel nemen aan de AROL. Niet onder de kwalificatie AJAX III maar zonder meer AJAX. Zijn het amateurs of zijn het geen amateurs??? (Nog net. Red.) 3. Is het gek in dit verband internatio naal te denken? Waarom zouden er geen buitenlandse clubs met hun amateur-elftallen kunnen deelnemen op dezelfde wijze als onder 2 om schreven. 4. AROL 1964 zou b.v. één grote mani festatie van het amateurvoetbal in Nederland kunnen zijn. Staat U mij toe, dat ik mijn fantasie de vrije loop laat. Deelnemende amateur-elftallen van grote binnen- en buitenlandse clubs. Geen haasje-over-springers, vendel- zwaaiers en bij gebrek aan beter nog eens tweeëntwintig voetballende jon gens tijdens het grote intermezzo maar b.v. gezamenlijk optreden van een aantal drumbands (uiteraard ama teurs!). Deze drumbands kunnen 's ochtends de stad bijtijds wakker schudden. AI onze jongeren in compleet tenue vol gen de bands met attractieve uitno digingen tot het bijwonen van de AROL 1964. Kraampjes en stands moeten op de bij-terreinen het idee geven van een vrolijke fancy-fair, terwijl tientallen vlaggen ons hoofdveld moeten mar keren. Als grote trekker. (lach niet) bij aanvang van de wedstrijden opstijgen van Nini Boesman in haar ballon vanaf het tweede veld. 5. Pers en televisie inschakelen om zo doende wijd en zijd bekendheid te geven aan deze grootse amateur-ma nifestatie. Met Nini Boesman keer ik dan nu terug naar de aarde en kijk in Uw ver schrikte ogen. Vreest niet, gij rood-zwarte strijders met Uw heldhaftig verleden, de stunt met de ballon was slechts fantasie. De ernstigen onder U behoeven maar met hun bittergarnituur-prikkertje te steken en de ballon spat uit elkaar! Ik heb mij geuit en voel mij een weinig opgelucht. Het bovenstaande is ontspro ten uit de gevoelens die ik kreeg na het ontcijferen van de uitslagen van de 1ste AROL-dag 1963. Ik hoop dan ook van ganser harte dat de komende AROLS en de gehele toe komst van ons amateurvoetbal niet let terlijk en figuurlijk op het derde veld terecht komen! CHARLIE. Naschrift: Het betoog van Charlie over ons AROL-toernooi toont duidelijk aan, dat dit A.F.C.-gebeuren hem na aan het hart ligt. Stellig staat hij daarbij niet alleen. Dat hij het wenselijk acht de AROL-wed- strijden aan te passen aan de verande rende omstandigheden is echter geen nieuw gezichtspunt, maar niettemin kan het, dunkt ons, geen kwaad ons te blij ven bezinnen op maatregelen, die tot reactivering kunnen leiden. Uiteraard met behoud van de gevestigde tradities, zonder welke de AROL nu eenmaal geen AROL meer zal zijn. Hopelijk echter lokt het woord van Charlie een wederwoord uit. Ons jaarlijks toernooi is namelijk nog altijd belangrijk genoeg om er over van gedachten te wisselen. (Red.). gebr. plieger Heerlen, amsterdam

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 3