F. JONGKIND V/oetballeiders maakt voetbal spectaculair!! Doe iets!! MAKELAAR EiecUo-tecPinilcA Bwvexni Co J.D. SIERHUIS MAATKLEERMAKERIJ DE LAIRESSESTRAAT 133, AMSTERDAM-Z. poolt Allen mee, net is voor A.f.c. 8 IN de sport en zeker de sport door profs bedreven wil het publiek iets zien en meemaken. De maatstaven, welke amateurs plegen aan te leggen, mogen niet zó scherp gesteld zijn, de eisen mogen niet zó hoog liggen, de principes zijn evenwel, zij het wat minder geaccentu eerd, dezelfde. Wanneer wij ons aan het werk zetten om hierover in de A.F.C.-Schakel eens iets serieus te schrijven, dan kijken wij voor het gemak allereerst naar eigen om geving en vormen. Wanneer wij ons 's zondags begeven naar het eerste elftal van A.F.C. verheugt het ons, dat zij in punten althans zo ferm bij de eersten van die afdeling behoort. En tóch, in ons hart, huilen wij soms, als wij zien op welk een benauwen de wijze de overwinningen vele met „the odd goal" tot stand komen. Wij mogen geen vergelijkingen trekken met voetballers, die deels voor hun brood en onderhoud, beter voetbal spelen. Dat zou immers een valse vergelijking zijn. Bij A.F.C. staat reeds enkele jaren een middenvoor opgesteld, die bijzonder zijn best doet. Het is een pretig mens. Doch hier beoordelen wij geen menselijke eigen schappen, doch die des voetballers. l'er wedstrijd staat deze vriend ontstel lend vaak buitenspel. Is dit toeval, is dit ongelukkig, of is dit onkunde? Het laatste is terecht het geval. Wij zien wel meer dingen, die die middenvoor niet alléén aangaan. Wij zien namelijk zo weinig voorhoedespelers vrij lopen. En als ik dat zie, neurie ik meestal zacht: Waarom loop jij nooit op zondag vrij? Nar het bekende melodietje. En wat zien wij nog meer? Spelers, die van hun prilste jeugd voetbal spelen, de spelregels heten te kennen, geven, wan neer zij moeten „ingooien" ernstig blijk geven het niet te weten óf het nóóit te zullen leren. Wanneer voetballeiders Dit was maar een inleiding wij in de aanhef dezes de in verzoeken het voetballen meer spectaculair te maken, dan moeten er vele van die dingen gewijzigd worden. In het belang van het publiek, waarvan vooral de beroepssport zo afhankelijk Het hinderlijke verkeerde ingooien balletje in de nek etc. moet men gaan veranderen. Niet meer inGOOIEN, doch inSCHIETEN. Dit maakt de ingooi, of zo U wil, het inschot, tot een gevaarlijker wapen, dan het nu is. Weg met buitenspel Het. zal de taak moeten worden van de HH. leiders om alle verdedigingssystemen, althans de vèr doorgevoerde, te elimine ren. Wat maakt het voor een verschil, of een elftal met 10—8 wint of met 2—0?? Niets, denken misschien velen. Niets??? Alles, mijne heren!! Men ziet 18 goals, inplaats van 2. F"n denkt U, dat dit het spectaculaire zal verhogen? Reken maar van yes!! Het ontstellend aantal keren, dat een arbiter voor buitenspel fluit, zonder dat er enige sprake van was, is dan voorbij. Grensrechters wat rustiger Wij maken, veelal bij partijdige grens rechters en ik haast mij er bij te ver klaren, dat onze Gerrit Stallmann in dit opzicht een sierbloempje betekent heel vaak mee, dat, wanneer onze voorhoede ook maar één ogenblik in de aanval is, het vlaggetje door een chauvinistische hand, misschien niet onsportief, doch wel eenzijdig oordelend, de hoogte ingaat. Een lankmoedige arbiter „tippelt" er even zo vele keren op in. Dal is jammer voor het spel, dat is jammer voor het tempo. Bovendien, en dat is volgens veler me ning, straft men er het goede mee. Iets, dat altijd verkeerd is. Duren de wedstrijden te lang? Wat zou er gebeuren, indien een voet balwedstrijd twee keer één half uur duur de? Dan zou het mogelijk zijn, het tempo hoger op te voeren en de spelers zouden in één uur méér kunnen volbrengen dan in anderhalf uur. Hall time wat langer? Wanneer je een wedstrijd in het Olym pisch Stadion of bij Ajax of bij Feijenoord bezoekt, moet je als een haas in de rust lopen om een hete kop soep, koffie of wat dan ook te pakken te krijgen. De rusttijd is jammerlijk genoeg ingekort. En het is een grote schade voor alle exploi tanten en dat zijn er héél wat van stadions, clubhuizen, cantines en andere gelegenheden. De service voor het betalende publiek Bezoekers van voetbalwedstrijden be schouwen de visite aan een stadion of een minder groot sportveld als een echt „uitje". Vaak gaan zij met vrienden, ken nissen of familie er naar toe, sluiten wed denschappen af, willen graag samen vóór, tijdens of na de match wat met elkaar nuttigen. Zij willen de kansen bespreken, zij vinden het meestal prettig andere sportvrienden te ontmoeten. En daar is de half-time zo uitstekend voor geschikt. Immers, het spel is op de helft, de kan sen worden besproken, een nieuw „gokje" wordt eraan gewaagd, in één woord, dat alles verhoogt de gezelligheid en de sfeer in niet geringe mate. Is het dan geen service, wanneer deze lieden voor hun vaak dure geld, daartoe in de gelegenheid worden gesteld? Ik zou het wel menen. Voetbal moet meer spectaculair worden gemaakt Het publiek wil goals zien. Wil span ning beleven. Wil, hoe dan ook, tevreden naar huis gaan. Dat Feyenoord-Bcnfica en misschien het volgend jaar hopenlijk n'importe Sparta tegen Huddersfield uit verkochte stadions betekenen, dat is be grijpelijk en ligt logischerwijze voor de hand. Maar ook mindere wedstrijden zullen meer publiek moeten gaan trekken. De premie-sofjes en de semi-profjes Vele beroepsclubs zitten financieel vol maakt omhoog. Met het professionele ge- Sportterreinverlichtingen Gelui dsversterkingsinstallaties Installateur erkend door het G.E.B. LOMANSTRAAT 58 - TELEFOON 719585 - AMSTERDAM-Z TELEFOON 72.93.15 1

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 8