Van Es Open brief Ook dat BLOEMEN poolt Allen mee, het is voor a.f.c. aan mijn vriend Jan Tjailing Steensma, Beste Jan, TJIJ mijn weten ben jij een zachtmoedig ■*-* mens. Een man, die de wereld met een mild en van humor twinkelend oog beziet. Dat illustere beeld, dat ik in de loop der jaren van je gevormd heb, heb jij met een paar woorden ler helle gestuurd! „Hoe is het mogelijk", dacht ik, toen ik je naschrift las onder de Saté van de vorige maand. „Is dat mijn vriend Jan Steensma, die mij een lijssie misgunt, om dat ik zonder opzet van een gehavend leam spreek, waarin hij toevalligerwijs een bescheiden partijtje heeft mee mogen hol len? Is dat de Jan Steensma, die erkenning wil hebben omdat hij zich 45 minuten door een lekker zonnetje heeft laten brui nen? Die zijn voetballaarsjes mocht zet ten in het malse voorjaarsgras op een plaats, die zeker in het Saté-systeem van totaal ondergeschikt belang is?" Laat ik duidelijk zijn Jan. Door de ma nier waarop jij je funktie in de wedstrijd naar voren bracht je sprak over mid- denvoorrol heb ik geloof ik al de quintessens te grazen, waarop jouw ran cune is gebaseerd. Ik heb getracht het woord uit te spreken zonder me te ver slikken. Probeer het zelf nog eens! Het is net alsof je een hele Bamibal tegelijk in je mond hebt. De hap is voor mij te groot. Onwillekeurig denk ik aan de eeuwwisseling toen lang-gebroekte, zwaar beknevelde mannen met het shirt over de broek, zich wellicht tegoed deden aan dit woord. „Gij Floris, gij vertolkt hedenmiddag de middenvoorrol". „Goed Balthazar, zo gij wilt". Jan, laten wij elkaar recht in de ogen kijken. Anno 1963 is een middenvoor nergens meer. Hij is geabsorbeerd door liet systeem. Je vindt hem niet meer te rug, tenzij hij bruin wil worden, zoals jij op die bewuste middag. Ik zie je nu al stijgeren in je stoel om mij talloze maar's naar het hoofd te slingeren. Jan, hou op. Ik ken je. Ik heb lang genoeg met je ge voetbald. Ik weet heus wel dat je niet schrikt als de bal op je afkomt. Als wij in je lange voetballoopbaan de gave passes optellen heb ik de vingers van allebei mijn handen nodig. Ik zou de laatste zijn die jouw prestaties zou kleineren. Maar nu op de man af.en eerlijk zijn.waar etaleerde jij je schone kunsten? IN DE ACHTERHOEDE, JANNEMAN111I Vol gens mij moet een voorhoede altijd een abstractie voor je geweest zijn. Je wist wel, dat zij uit 5 mensen bestond, maar wat zij uitvoerden ging je begrip te bo ven. Nogmaals, je taak in de achterhoede verstond je. Door de jaren heen was dat gaan leven voor je. Het werd een afge rond geheel. In moeilijke wedstrijden was het een lust om je te zien boenen en vegen. Nog een paar weken geleden sprak ik op een ver weiland een vroegere tegen stander van je. „Is Jan de Veger nog steeds Zat?", zo vroeg hij mij. Uit piëteit wachtte ik even met mijn antwoord. „De Veger is thans Vet", gaf ik hem ten ant woord. Met ontzag lichtte de man zijn petje. „Een gezonde ontwikkeling", zo hoorde ik hem nog mompelen toen hij zijn weg vervolgde. Echt Jan, jouw speel- trant leeft door voor velen van ons. Nimmer ben ik je afgevallen.... en wat heb jij mij thans aangedaan? In gedachten had ik alles al geprojec teerd. Artikeltje, foto'tje en als finishing touch het moyenne-lijstje. Goed, het was niet vrij van enige opschepperij, maar elke goed geaarde A.F.C.-er had het geno men. Per slot waren wij de eerste kam pioen van dit seizoen. „Niks lijstje", is jouw kort en scherp antwoord geweest. Nu je zal het weten! Ik zal de ogen van elke A.F.C.-er openen. Ik zal ze de Mr. Hyde in je laten zien. Trouwens voor werkelijke insiders zal dit niet eens no dig zijn geweest. Die hebben je na het le zen van je naschrift al veroordeeld. Zij zullen gegrinnikt hebben toen jij je mond vol had met die Bamibal. Zij zullen elkaar aangekeken hebben en gezegd hebben: „die Jan toch.... geeft Charlie niet eens z'n lijstje, omdat ie zelf per ongeluk verdwaald was". Volgens mij zit het er al dik in dat je koeler begroet wordt op A.E.C. Misschien heb je al gemerkt dat, toen je boven in het clubhuis kwam, de gesprekken verstomden wanneer je een tafeltje passeerde. Misschien is het zelfs al zover, dat wanneer je je met een ruk omdraait je slechts meewarig lachende gezichten ziet. Er zal een mo ment komen dat je rustig denkt een croquet te eten dat plotseling vanachter de biljards een paar leden van de zil veren ploeg .middenvoorrol, middenvoor- rol...." gaan scanderen. Je croquet zal je een hoestbui opleveren en je zal ijlings een goed heenkomen zoeken. Aan Herma d'r schouder zal je proberen uit te huilen maar zo gemakkelijk gaat dat niet! Het ontluikende neuroosje zal snel volwassen worden. Op een gegeven ogen blik vertrouw je niemand meer. Als je baas lacht verdenk je hem ervan dat ie zinspeelt op je naschriftje. Wanneer Herma lachende de kamer binnenkomt met een dampende pan erwtensoep zal je haar gefronst aankijken en waarschijn lijk alleen maar zal je geplaagd worden door Homerisch gelach, dat van alle kan ten op je afkomt. Er komt een moment dat je tegen het behang opvliegt en luid zal gillen: „Charlie, Charlie.... wat heb ik gedaanvergeef me, vergeef me Als mens gevoel ik de behoefte om je van een totale verwildering te redden. Het is niet mijn bedoeling in één klap je levenswerk te vernietigen, daarvoor is mijn inleiding te eerlijk geweest. Ik zie het, je staat nu te trappelen van ongeduld om te weten te komen hoe je je vege lijf kan redden. Ik zal je niet lang op de proef stellen; wat je eventueel te wachten staat is al verschrikkelijk ge noeg. Het geneesmiddel is afdoend en niet duur. GEEF MIJ MIJN LIJSTJE..1! Groetjes aan Herma ook van Ada. Dag Jan. Slap pootje Charlie (Per radio de Zondag door) Hebt u op zondag Iwa-lef mei de uitslagen beluisterd Géén A.F.C. was er toen bij, die uitslag bleek verduisterd. Die dag wist ook het A.N.P. niet hoe de strijd verlief) bij D.C.G. met A.F.C. Men sliepOf was hel griep De hele pers had hel gemeld: DRIE UUR op D.C.G. Maar zoiets, heeft men mij verteld, valt om de dood niet mee. „Betaald" start in 'n provinciestad om HALF DRIE weliswaar. Voor „amateurs maar" (eigen stad!) staat men niet zo maar klaar. Zelfs toen om drieentwintig uur de Tweede Klas aan bod was bleek voor ons luisteraars hoe zuur en hard die dag ons lot was. Toen was 't nog mogelijk geweest! Maar lijdzaam is de ether. 't Was niet in wijlen Tom Schreurs' geest. Een volgend' keer graag beter. Die keer kwam NU AL zeer ter snee bracht d'A.V.R.O. een verslag van een heel schietgraag A.F.C. dat er weer wezen mag. Nu 6—0 op een D.C.G. niet zwakker in het veld. En toch werd het door A.F.C. als 'l ware uitgeteld. Het radioverslag verhaalt van die zo hoge scoor'. „In tegenstelling tot „betaald" „gaan amateurs maar door". Voorts: „Ondanks hoge score bleef „het een sportief gebeuren. „Ook da t men week aan week beleeft „bij onze amateuren". II. S. l.E MARCHÉ VAN BAERLESTRAAT 39 TELEFOON 720140

Schakels (clubbladen) | 1963 | | pagina 2