Mixed Pickles BeGunstiqinq van onze aöveRtieeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Evolutie Het is wonderlijk op hoeveel gebieden deze generatie een ware evolutie meemaakt. Op verkeersgebied bijvvoorbeeld. Ik heb nog een brief: in mijn bezit waar ik ben aangewezen als leider van de wedstrijd H.R.C. II—A.l'.C. 11. bijeen komst Amsterdam C.S. 8.45 uur. Vertrek trein 9.17 uur. Terugreis vertrek trein Den Helder 19.29 uur. Er was toen zondags één verbinding met Den Helder. Ik kreeg nog op mijn kop, dat ik met de spelers in Den Helder warm had ge geten. Dat hoefde toch niet, als je 's avonds om 10 uur al in Amsterdam kan zijn. Maar we wilden het over een evolutie op ander gebied hebben: van de publieke belangstelling en van de publici- teismedia. Wat de publieke belangstelling aangaat: De generatie, die nu tussen de 50 en 60 jaar is, heett in Am sterdam meegemaakt, dat er in onze stad drie wielerbanen waren, die elke week draaiden, dat kaarten voor een zes daagse wielerwedstrijd „zwart" werden verkocht en dat voor kaarten van de „Olympische dag" moest worden geloot. En nu? /.o kan de belangstelling evolueren en zo ging het ook met de media. De grammofoon zou de dood zijn voor de piano en de viool en „nooit" zou iemand meer naar het Concertgebouw gaan. De radio was de dood voor het Stadion - om zo te zeggen was Han Hollander de moordenaar van Jan van den Bergh. Wel, om met ook al wijlen Coos Speenhoff te spreken: ,/l Is anders." En zou het misschien ook zo met zitten bij de moeilijkheden met dit moderne medium televisie? fo„m- Het is volkomen begrijpelijk, dat men vreemd en onwennig staat tegenover dat machtige medium „t.v. tenminste in Holland. U weet wat Heinrich Heine ooit heeft gezegd: „Als ik zou weten, dat de wereld spoedig zou vergaan dan zou ik naar Holland emigreren. Want daar gebeuren de dingen altijd een halve eeuw later dan in de rest van c e wereld." Daar zit ook nu 'nog wel iets in. Wie veel in het buitenland vertoeft, weet wat daar „t.v. („commercial en zeker ten aanzien van actualiteit) betekent. Maar. als hier de t.v. begint om half 8 in plaats van 8 uur, dan is dat een revolutie. En als Luik III tegen Anderlecht II speelt, dan schijnt dit invloed te hebben op onze televisieuitzendingen. Dat is gek, evenals overigens de talrijke ingezonden stukken, waarin van leer wordt getrokken tegen het feit, dat zieken en ouden van dagen geen rechtstreekse uitzending van de internationale wedstrijd Nederland-Zwitserland mochten zien. Er werd ook nog gezegd, dat die ouden van dagen „vroeger" door het betalen van entreeprijzen de internationale wedstrijden hadden mogelijk gemaakt en nu „uitgesloten" waren. Dit is - om een vakterm te gebr"'k^n "S" f ,p Het draait hierom: Men wenst geen t.v.-uitzending, als het Stadion in voorverkoop met is uitverkochL In de contioversc hebben met name de secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. en de directeur van het Olympisch Stadion zakelijk verstandige dingen gezegd. Als je dinsdag met pak weg 70.000,- onverkochte kaarten zit, ben je dan niet stapelge 'zakelijk verstandig: ik geloof eerlijk, dat iedereen die in de schoenen van Brunt of Bessem zou staan, die woensdag hetzelfde standpunt zou hebben ingenomen. Maar er is een prealabele vraag. Waarom waren er nog 70.0005-, kaar ten onverkocht? Omdat er t.v. dreigde? Weineen, maar omdat men genoeg had van een Nederlands elftal, dat geen kwaliteit meer bracht. Men had - om het populair te zeggen - „tabak" van Noorwegen uit, Denemarken uit, Belgie uil. Zijn die 70.000,— onverkochte kaarten dan verkocht, omdat er geen t.v. was? Weineen, omdat de peis met nieuwe opstelling kwam en liet doorschemeren, dat ons Nederlands elftal aanvallend zou spelen. Bij de publieke belangstelling gaat het altijd om de kwaliteit. Han Hollander was geen rem voor de publieke be langstelling maar een propagandist. Omdat Han Hollander zo goed uitzond? Weineen. Met alle lespeet voor de wijze, waarop wijlen mijn onvergetelijke vriend en collega uitzond: Omdat het Nederlandse elftal het toen zo prima deed. Zó prima, dat tienduizenden die Han Hollander's uitzending hoorden, er de volgende keei zelf bij wilden zij Zoals degenen die een grammofoonplaat hoorden van het Concertgebouworkest onder Willem Mengelbeig er zelf bij UMen kan nieuwe „media" niet tegenhouden. Dat kon men niet met de grammofoon, noch met de radio noch met de televisie. Maar als men via de grammofoon, radio of televisie kwaliteit kan brengen, dan zullen zij die bang waren of zijn voor de media die „de mensen thuis doet blijven" er alleen maar beter van worden. Ik was met een gast die nooit naar voetballen gaat bij een besloten filmvoorstelling van de R.V.D. Daar werd ook een journaalf.lm van de wedstrijd tegen Zwitserland gedraaid. Dit filmpje bracht leuke beelden van het juichend opspringende publiek bij de Hol landse doelpunten. En wat zei mijn gast? „Wat is dat leuk. Daar moet ik de volgende keer toch ook eens naar toe. Dat zou die man waarschijnlijk niet hebben gezegd, als er een begrafenisstemming had geheerst Daarom geloof ik, dat het zwaartepunt niet ligt bij de televisie, maar bij de prestaties van het Nederlands elftal De tv bebóeft geen concurrent van de K.N.V.B. en Stadions te zijn, zij kan zelfs een propagandist zijn. Als Holland Zwitserland, ongeacht het aantal toeschouwers door de t.v. was uitgezonden, dan waren - door de spectaculaire twee- de helft de volgende wedstrijden besproken uitverkocht geraakt. Als men het eens „gokte Sportiviteit Wat is nu eigenlijk „sportiviteit"? Ik zat aan een borreltafel, waar - ge zult het niet willen geloven - heel ver standig werd gedebateerd door bekende sportmensen en sportjournalisten. Het debat kwam op wat nu eigenlijk verstaan moet worden onder „sportiviteit." „i, nu feu Voorbeelden werden genoemd. Mag een voetbalspeler een strafschop moedwillig naast schieten als hij denkt, sterker: overtuigd is, dat de scheidsrechter zich vergiste? Algemeen antwoord: Neen. Mag gen op het grootste gedeelte van de speeltijd, om er in ieder geval een „draw uit te slepen. (H.C.C. R.A.JAlgemeen antwoord: Ja. Mag 'een biljardspeler „Carotte" spelen, dus de ballen moedwillig slecht voor zijn tegenstander liefeen? Algemeen antwoord: Ta. Ik heb toen bevend het volgende naar voren gebracht. Bij een autorallye ben ik kaartlezer en op een gegeven mo ment raak ik de kluts kwijt. Wij zijn in een klein stadje en ik heb A.N.W.B.-wegwijzer drieduizend zoveel gemist. Toen heb ik de plaatselijke consul van de A.N.W.B. opgebeld en hem gevraagd, waar ergens die zenuwen-wegwijzer kon uit hangen. Die consul was zo enthousiast, dat hij met zijn auto ons kwam opvissen en ons naar die wegwijzei biacht. Door scherp op het horloge te rijden behaalde onze equipe nog de derde prijs. Mocht ik die consul opbellen. Alge- Wij dzii'n "toen 'hierover door gaan praten. Ik bracht namelijk deze vraag naar voren: Mag dus alles wat niet in strijd is met de spelregels?" De nestor aan de tafel beantwoordde deze vraag bevestigend en stelde dat ware spor tiviteit betekent, dat je winst en verlies op dezelfde wijze accepteert. Dat dus het befaamde „all m thc game alleen betekent, dat je een nederlaag op dezelfde wijze accepteert als de overwinning. Maar dat je - tijdens het spel alles mag doen om te trachten te winnen, zo lang je binnen de spelregels blijft. 5

Schakels (clubbladen) | 1962 | | pagina 5