gandi A.C.C. poolt Allen mee, het is voor a.f.c. 0ames- en Herenschoenen Wat de in competitieverband spelende amateurclubs aangaat, geloven wij niet in de kracht van de mentale training, omdat men niet 20 keer hetzelfde ver haaltje kan vertellen en niet in de wenselijkheid, omdat men door het aanstellen van „de grote man" de tech nische leiding aantast en haar prestige ondermijnt. Daar komt dan een ploeg onderaan; door blessures of pech of meestal! omdat zij nu eenmaal slechter speelt dan de concurrenten. En dan moet de grote tovenaar komen en die zal de zaak redden. Maar wij leven in een mo derne wereld en de tijd van de tover formules is voorbij Injecties. Wat zagen wij dit seizoen inmiddels bij de semi-prof clubs? Een „op leven en dood" seizoen, zoals u weet. Die zochten het kennelijk niet in mentale, maar in financiële injecties. Enorme premies wer den uitgeloofd, als de spelers van een ploeg zich maar konden handhaven in de betrokken competitie of zouden promo veren. Het clubblad van „Eindhoven" deed dit af met de nuchtere woorden: „Je gaat niet beter voetballen, omdat je meer geld krijgt". Dit is volkomen juist. In de burgermaatschappij is het toch ook zo, dat dienstjaren of algemene loon- rondes buiten beschouwing gelaten je salarisverhoging krijgt, omdat je baas je werk beter vindt. Maar je gaat niet beter werken, omdat je salarisverhoging krijgt. De meeste in het vooruitzicht gestelde premies zijn de mist ingegaan, evenals in de amateursector verschillende men tale injecties de mist zijn ingegaan. En waarom? Wij spelen voetbal in com petitieverband. Een zeker aantal vereni gingen wordt in een competitie (nog maals, letterlijk vertaald: „mededinging") ingedeeld. Die clubs spelen tegen elkaar, behalen uit de wedstrijden een zeker aan tal winstpunten en aan het einde van die competitie wordt de balans opgemaakt. De club, die het sterkste speelde is kam pioen, de club, die het zwakste speelde, eindigt onderaan. Uiteraard is een club wel eens kam pioen geworden door een uitzonderlijke hoeveelheid geluk en er is ook wel eens een club onderaan gekomen met een uit zonderlijke hoeveelheid pech. Maar wie objectief de nuchtere, koele eindafreke ning bekijkt zal toch moeten erkennen, dat in de overgrote meerderheid van de gevallen de sterkste ploeg kampioen is en de zwakste degradeert. Dat geldt voor semi-prof clubs en amateur-clubs op pre cies dezelfde wijze. En nu is het vreemde, dat in nood gerakende clubs in beide de Italiaanse keuken lm|X gebr. plieger heerlen, amsterdam groepen naar wapens hebben gegrepen die buiten het arsenaal van de eigenlijke techniek vielen. Mentale training en de grote tovenaar financiële injecties. Maar niemand heeft gezegd: „Wij moeten proberen technisch beter te spelen dan de concurrentie. Daar zullen wij alles op zetten, alles aan doen". De grote mannen bij de amateurclubs, die hun club niet van degradatie konden redden, moeten het zich maar niet te veel aantrekken. En de grote mannen bij de semi-prof clubs, die tevergeefs met bankbiljetten ritselden, moeten het zich óók maar niet te veel aantrekken. Er is een goed Engels gezegde: „May the best man win". Het prettige hiervan is, dat in zeker 90 procent over een hele com petitie gerekend dit uitkomt. De beste wint, de slechtste verliest. Net als in het gewone leven. Als A.F.C. straks beter speelt dan de concurrentie, dan hebben wij geen centje pijn. Natuurlijk is het moreel van een ploeg ook belangrijk. Dat heeft A.F.C. in haar promotiejaar wel bewezen. Maar er was hier van een wisselwerking sprake. Omdat het moreel goed was, werd er „on top" getraind, waardoor A.F.C. steeds in de tweede helft naar de overwinning groeide. En omdat de intensieve training successen opleverde, was de geest zo goed. „De geest is alles, maar techniek is veel." Heel veel, meer dan men in deze zo veel pratende en belovende tijd beseft. J. H. WIJNAND. Tl/I~erkwaardig is het te constateren, dat iTJ- de vlaggedragers van A.C.C.even als overigens die van A.B.C. onder een zekere druk spelen, die het winnen van wedstrijden wel erg in de weg staat. En was het de afgelopen winter niet evenzo met A.F.C. De verhuizing schijnt de gemoederen te bezwaren. Intussen is het zo, dat A.C.C. I een zekere afstand heeft weten te scheppen tussen haar plaats en de onderste. Groot is deze nog niet, maar twee achtereen volgende overwinningen op H.B.S. en Quick (op een „vreemd" veld nog wel) geven toch hoop voor de toekomst. Met dit team, met zijn in doorsnee jeugdige leeftijd, zullen op den duur be hoorlijke resultaten moeten kunnen wor den behaald. Century. En ook de overige jeugd doet van zich horen. Als ik verneem dat Hein van Waesberghe b.v. in het vierde een century bij elkaar slaat, dan doet dit mij jaloers opzien naar een dergelijke prestatie. Het mag dan zijn, dat de Amstelveense atmos feer er zich die speeldag bijzonder voor heeft geleend, de prestaties van de drie Hlarghall Speciaal adres voor NIC. LELOIJX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELÜESTRAAT 8 TEL. 713870 (geloof ik) batsmen der verschillende teams is er niet minder om. Overige teams. Kunt u zich Herman Schoordijk voor stellen met een klaroentje (clarijntje zou nog gaan) aan de getuite lipjes, zwevend door het heelal? Neen, zeker. Dat klopt. Op een dag, dat alles en iedereen won, verloor het tweede; in de „Pitch" stond echter, dat dit team beterschap heeft be loofd en daarop houden we het dan. Drie en vier doen het bijzonder goed. De captains winnen de toss regelmatig en de teams verzamelen vele runs. En daarvan moet het toch komen, mijne vrienden. Mijn goede vriend en medewerker, die in het A.C.C:-clubblad gewoon W. S. heet, zegt ergens, dat de resultaten der A.C.C.- teams niet geheel onbevredigend zijn. En dat hoort zo. Per slot van rekening staat er nog veel heets op het vuur en we zouden echt niet willen, dat we daaraan de mond branden. Winst. Wij en ons gehele volk raakt door de nieuwe media doof voor de oude commu nicatiemiddelen. Visueel worden we. De gebrekkige hulpmiddelen in dit blad nopens ons echter om een elders gepubliceerde grafische voorstelling te vertalen in woorden. Vooruit dan: Het eerste team behaalde uit zijn wed strijden tot en met 11 juni j.l. 40% winst, het tweede eveneens, het derde 27 het vierde 88%, de zatten 100 (hear, hear), junioren A 75 en junioren B 25 Hier en daar is nog iets te verbeteren, maar daarover zullen deskundigen u een volgend maal beter, veel beter inlichten. J. T. S. 8

Schakels (clubbladen) | 1962 | | pagina 8