Het zakboekje poolt allen mee, het is voor a.p.c. Het Heyermans-elftal. TV't elftal is een mysterieus geval. Het J-' wordt geleid door de Jonkheer. Wij weten, dat hij met ballen weet om te springen. Gezien zijn uitzonderlijke prestaties op het biljartlaken, op het cricketveld en volgens hem zelf heeft hij ook veel kijk op voetbal, maar daar gaat het schijnbaar niet om, het zwaartepunt van zijn ambities ligt op het terrein van organiseren en leiding geven aan een team. Als wij alles goed hebben begrepen, verzamelt hij rondom zich merendeel oudere, aftandse spelers, spelers die in hun na-voetbaldagen zijn en toch nog opgesteld willen worden. Herhaaldelijk heeft hij in zijn beide artikelen over zijn „wonder-team" gesproken en over zijn aanpak der dingen en als U het ons vraagt, is het geheim van zijn leiding zoals hij schrijft de kracht die er van hem uitgaat door gewoon maar wat met de jongens te „keutelen". Persoonlijk zien wij hierin niets, eigenlijk vinden wij het een onestetisch gedoe het woord ook alhoewel wij menen dit woord ook wel eens op een ernstige, al gemene ledenvergadering van A.F.C. te hebben gehoord, hetgeen tot een uitleg is gekomen door „van Dale" er bij te halen. De storm van verontwaardiging die dit woord wij schrijven het maar niet meer neer toen ontketende, is na de stilte van het verstand spoedig geluwd. Behalve dan, dat hij heil ziet in dit straathondengedoe, laat hij Arie Mets een lezing houden over wat er met zijn elftal gaat gebeuren, als er een atoombom valt. Wij zijn er zeker van dat Arie een aardig babbeltje kan opzetten, maar zouden wij deze klusjes nou maar niet liever door de B B. laten opknappen, met alleen onder de douche te gaan staan kom je er heus niet, bovendien moet die bij de hand zijn. Waar wij meenden, dat de Jonkheer het meest succes zou hebben, nml. met zijn leiding geven, daar faalt hij even wel, want als U het verslag leest van het voor ons werkelijke 9e elftal van „Ad Onderdelat", dan proeft U hoe hij dit elftal heeft misleid en misschien hele maal niet of anders een ander elftal in zijn drift heeft bezocht, hetzij met of zonder „waterzak en zuidvruchten". Wij vragen ons af, hoe van Rossum dit ver klaart.-' Arbeid adelt, maar Uw adelheid arbeidt ons te stoutmoedig. Kegelen. In acht dagen tijds hebben wij aan twee gemengde kegelwedstrijden mee mogen doen. Het is een vrij moeilijk spel, dat van de speler een grote mate van concentratie vergt. Men kan het op vele manieren spelen. Om het ook voor nieuwelingen aantrekkelijk te houden, zijn er veel spelletjes uitgedacht en speel den wij individueel als wel met paren, maar tenslotte moet men de meester erkennen. 6 Wonderlijk, dat dit amusante balspel in de 18e eeuw zelfs voor een hazardspel werd aangezien. Er waren gemeentebe sturen, die de toegang tot stad of dorp verboden aan landlopers, dobbelaars en kegelaars. Natuurlijk deden toen nog geen dames mede, maar het moeten toch wel heel rare snijbonen geweest zijn, indien men de stad wordt uitgezet, om dat men kegelt. Nou, in onze A.F.C.-kringen wordt, naar wij hebben ervaren en kunnen be oordelen, veel en goed gekegeld. Het is een onschuldige, animerende sport en biedt een goede gelegenheid om de huis vrouw drukte en zorg te besparen als er eens een feest of verjaardag gehouden moet worden. Zo dachten Leny en Siem ook en nodigden ons uit op de kegel baan. De clichébijeenkomsten met hun geklets en geroddel, worden op luchtige manier vervangen door een kinderlijk spelletje van gemeet van krachten, waar een ieder met plezier aan deelneemt. Wij kunnen de viering van een heuglijk feit met een groot gezelschap op deze wijze sterk aanbevelen. Uitstapje. Men heeft ons gevraagd, vertel eens in de Schakel over je reis naar Noord-Oost Frankrijk, maar och. het heeft zo weinig met voetbal te maken, of liever gezegd, niets, maar gij moogt wel weten, dat wij gedurende 14 dagen echte smulpapen zijn geweest. Daarvóór waren wij het echt niet, dat wil niet zeggen, dat wij afwijzend staan tegenover een goed be reide maaltijd, o, neen, zo zijn wij ook weer niet. Een met zorg en liefde klaar gemaakte stamppot van boerenkool met rookworst en spek, zuurkool met saucijs jes of hutspot met klapstuk, dat zijn echt onze kostjes om over de Pilav van Willy Neseker nog maar te zwijgen. Evenwel, deze schotels noemt men niet fijn, het is niet frans, het is niet direct voor gour mets. Smulpapen drie in getal waarmede wij in Frankrijk vertoefden in het noordelijk Bourgogne-gebied waren onze voorlichters. Zij zijn de echte fijn proevers. Zij reden liever 100 km verder, dan de paté te moeten missen of de truits te moeten ontberen, die ergens in een klein restaurant met zoveel „sterren" werd aanbevolen. Zodoende waren wij ook in Saulieu, Hotel de la Cöte d'Or, relais gastronomique, waar Alexandre Dumaine de wereldberoemde kok zijn scepter zwaait bij hem waar de club van „les cents kilos" jaarlijks samenkomt. Het wordt als een gebeur tenis aangemerkt als je daar hebt ge tafeld. Hij brengt diverse specialité's waarvan wij er enige hebben genoten, o.a. zijn paté en de kip, die een dag van tevoren moet worden besteld, omdat hij 24 uren lang in al zijn heerlijkheid, be reid met allerhand ingrediënten en voor ons onbekende kruiden in een speciale aarden pot moet koken. Precies op het afgesproken uur, geen minuut eerder of later, wordt met veel ceremoniëel het wonder ter tafel gebracht, de doeken of servetten die de pot afsluiten, worden dan verwijderd en als dan de deksel met een zeker gebaar wordt opgetild, dan moet men eerst genieten van het bou quet dat opstijgt, alvorens U een deel van het beest in zijn bijzondere saus op het bord wordt gevleid.' Het was inder daad overheerlijk en de daarbij door Alexandre zelf aanbevolen wijn was een streling van het gehemelte. Bij ons vertrek reikte Alexandre ons de hand, die was heel gewoon, maar zijn keuken was apart. Wij hebben tijdens onze toer veel oude plaatsjes bezocht, verstorven dorpjes ge zien, rijk aan kerken en katedralen met veel kunstwaarde, doch arm aan mensen, die ze kunnen onderhouden. Het kunst zinnigste houtsnijwerk, de schoonste beel den gaan verloren door verwaarlozing. Jonge mensen verlaten de dorpen, huizen staan te koop en raken in vervallen staat. De voortschrijding der techniek eist zijn tol, mensen die het ambacht nog verstaan zijn schaars en niet te be talen. Aan herstel valt niet te denken, er is teveel te doen om er aan te be ginnen. Zo gij gevoel voor deze zaken hebt, neem Uw auto en bezoek de dorpjes van de Cóte d'Or, de natuur biedt afwis seling door zijn bossen, dalen, plateaux en ruime uitzichten. Over 50 jaren zal er veel geofferd zijn aan de tijd. Er kan niet ingegrepen worden, er is te veel te herstellen of te vernieuwen, het geld is er niet voor. En de fransman zelf leeft voor zijn kous en zijn bed, die zijn hem het heiligst. Wij zouden U nog wel enige adressen kunnen noemen en plaatsjes willen aan geven, die U niet moogt voorbij rijden, maar U bent ze vergeten tegen de tijd, dat U er meer vanaf wilt weten. Dus kom maar bij ons aankloppen, als de gelegenheid zich voordoet. De Zilveren Ploeg van A.F.C. De jaarlijkse bijeenkomst van de leden van bovengenoemde ploeg is door de Commissie vastgesteld op woensdag S november a.s. 6 uur in de clubsocieteit aan de Zuidelijke Wan- delweg. Vergeet U vooral niet deze avond vrij te houden, het wordt weer een avond met verrassingen. Aftreden wnd. redakteur. Jan Steensma wensen wij van deze plaats geluk met het slagen voor zijn examen. Hij heeft in korte tijd zijn doel bereikt en neemt nu de verzorging van de Schakel weer op zich. Wij zeggen alle medewerkers bij deze heel hartelijk dank voor hunne talloze bijdragen, waardoor onze taak zo zeer is vergemakkelijkt geworden. AREND.

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 6