Mixed Pickles H Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Sterkte toegewenst. En zo is het seizoen 1960/'61 als alle seizoenen afgesloten met een hoeveelheid sportvreugde en sportverdriet waar je maanden (en soms jaren) op kan of moet teren. Wel, we hebben ditmaal onze sportvreugde bijna niet opgekund (opgekend, opgekand ik voel mij als geboren en getogen Amsterdammer nooit helemaal zeker over kunnen, kennen en kannen). Maar er is toch uiteraard ook weer het nodige sportverdriet. Verdriet om wat je net niet haalde (ik denk aan het dappere, sportieve en zo correct optredende Celeri tudo), maar dat is niet zo erg als verdriet om hetgeen Hercules degradeerde naar de derde klas, W.F.C.. eveneens en D.E.C. naar de vierde klas. Vooral de ouderen zullen die degradatie van D.E.C. naar de vierde klas bijzonder betreuren. Dan gaan de gedachten uit naar mensen als van Domburg en Arie Kooijman, naar een club, die een ról speelde in Watergraafsmeer. Een club, die vier maal - let wel, vier maal! - kampioen werd van de tweede klasse en vier maal in de vermaledijde promotiewedstrijden struikelde. En dat gebeurde, nadat de bewoners van de Röntgenstraat in Watergraafsmeer automatisch waren gedegradeerd uit de Over gangsklasse naar de tweede klas. Het clubleven kan toch ook verduiveld zuur zijn. Toen kwam de reactie: degradatie naar de derde klas en nu naar de vierde klasse. Hercules en W F C zijn naar de derde klasse gedegradeerd. Voor het 80-jarige „Heren' is dit geen „primeur dat is de oude Utrechtse eerste klasser nog eens gebeurd en zij had toen de kracht om terug te komen; voor de aloude W.F.C. is de degradatie naar de derde klasse wel iets heel nieuws. W.F.C. heeft een leidende rol in het Noordhollandse voetbal gespeeld. Die blauw-wit (verticaal gestreepte) tegenstanders van ons maakten met Alcmaria Victrix, Hollandia, West-Frisia, V V KFC, Z.F.C. destijds wel zo ongeveer de dienst uit boven het IJ. Als we het competitie-programma 1961—'62 lezen en verder kijken dan onze A.F.C.-neus lang is, dan kunnen we ons indenken wat de mensen van D.E.C., W.F.C. en Hercules nu door het hoofd gaat. Die lezen namen van tegenstanders, die je wellicht vreest, maar die toch onbekend voor je zijn. Daarmee denigreer je de tegenstanders niet, maar je vindt het toch „ergens" niet waar, Wim Staats? verrekt zuur. r Vaak was het op de Amsterdamse Straatweg bij Utrecht uitverkocht, als Hercules in de eerste klasse thuis speelde. Er hangen in Watergraafsmeer en in de Dapperbuurt geen reclamebiljetten meer van D.E.C. Die reclamebiljetten waren half rood half wit met grote, dunne letters. En als je D.E.C.-A.F.C. zag „hangen" voelde je het in je maag. In Wormérveer zal je niet meer, met Gerard Hauber of Jaap van Nek meerijdende, stoppen m de buurt van die rare, spichtige tribune om dan na afloop van de wedstrijd W.F.C. A.F.C. (altijd „mes op tafel, broeders") geïnterviewd te worden door de meest chauvinistische journalisten, die er in heel voetbal-Nederland rond liepen. Maar die dan toch zo heerlijk meeleefden met hun W.F.C. W.F.C., Hercules, D.E.C. blijven hun rol spelen in eigen omgeving, in eigen millieu. Maar zo blij als ik ben. dat A.F.C. weer „zit" in dé A.V.R.O. sportrevue van zondagmiddag half vijf, zo vervelend vind ik het, dat de lieden, die meeleven met W.F.C. en Hercules hun club niet meer horen noemen in die zondagavond over elf uitzending, die ik destijds bij Dick van Rijn lospeuterde voor de tweede klas amateurs. Dick van Rijn begreep hoe belangrijk dit voor ons amateurs was. maar hij kon ook geen ijzer met handen breken. Nu moeten de „buitengaatse" leden van machtige clubs als W.F.C., Hercules en vroeger al D.E.C.. wachten op die hele kleine lettertjes in de maandagbladen. Sterkte kerels en kom gauw terug! Toto. De Eerste Kamer heeft met meerderheid van stemmen de „cash toto aanvaard, waarmee dus het raie bonnetjes-gedoe tot het verleden behoort. Het eventuele „cash" heden geeft dan hoop op de toekomst, want.... de nieuwe ïegeling is bedoeld te duren tot 1964. Men wil in de tussentijd de hele Loterijwet op de helling nemen en dus is het mogelijk, dat dan ook het „maximum" (nu 50.000.-) wordt losgelaten. Dit alles is vrucht van een handig politiek spelletje in de Eerste Kamer. Die mag n.l. geen wijzigingen aanbrengen in een door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp. Zij heeft slechts het recht dat ontwerp ook te aanvaarden of te verwerpen. Dal verwerpen is destijds wel gebeurd, maar men heeft de kaarten toen zó geschud, dat de uiteindelijke Toto er waarschijnlijk nu zal uit zien zoals de Eerste Kamer dat oorspronkelijk wenste. Veel zal natuurlijk afhangen, van de houding der Protestantse Kamerleden, Wat is het toch jammer dat wij in Nederland niet de volksstemmingen kennen zoals in Zwitserland. Ik heb n.l. het gevoel, dat de mening van het Nederlandse volk vaak sterk afwijkt van die der officiële vertegenwoordigers van dat volk in de volksvertegenwoordiging. En dat geldt rn.i. t i i 1 j. 4.4.n n n ,U, f1"~t o fr O YT vnlz A F A F CF TT) AtTPTl r inzake wel zegge prachtig - i - mum twee guldentjes per week) nog nooit „een gezin tot de bedelstaf" gebracht en er is ook nog nooit een winnaar al brassende, zwabberende en „gelagen zettende" in de gevangenis terecht gekomen. Laten de tegenstanders nu met zo overdrijven! Ik zeg maar: Leve de voetbaltoto. Maar dan moeten wij van onze kant ook niet overdrijven. Men hoort en leest wel eens in de kringen van de amateurclubs, die ook zo'n grote steun hebben van de voetbaltoto, dat leden, die niet op de toto spelen, zich zouden moeten „schamen" en hun „fout" moeten herstellen. Dit is natuurlijk óók overdreven. Een club moet primair kunnen draaien zónder de inkomsten uit de toto. Lukt dit niet, dan moet zij haar inkomsten trachten te verhogen en/of haar uitgaven trachten te verlagen. Nu geef is gaarne toe, dat dit tegenwoordig buitengewoon moeilijk is. Maar als men morele druk op de leden gaat uitoefenen, om op de toto te spelen, dan brengt men een onzuiver element naar voren en wel een soort indirecte contributieverhoging. Dit is nu meen ik niet juist. Men mag best zeggen: als U wilt spelen op de voetbaluitslagen, doe het dan via Uw eigen club. Maar men mag niet zeggen: als U niet wilt spelen op de voetbaluitslagen dan is U geen goed clublid. Meespelen is aanbevelenswaardig, zéér aan bevelenswaardig. Men heeft een kansje op een prijs, waarvoor men dan heel plezierige dingen kan kopen, men steunt de eigen club en in groot verband gezien nog veel belangrijker zaken. Maar hóe aanbevelenswaardig het meespelen in de toto ook moge zijn, het niet meespelen is niet afkeurenswaardig. A.R.O.L.-beker. et was zo ongeveer 25 graden in de schaduw en wat het in de zon was, laten wij aan de fantasie der meteorologen over. Toen zei Herman Hofhuizen van „de Tijd/Maasbode" tegen mij daar bij het „Kletshekje" tegenover het clubhuis: „Kan ik eens even met je praten??" En toen gingen we naar boven; Henk Kappelhoff vroeg ik er bij en toen

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 3