Ik wist het poolt allen mee, het is voor A.f.c. Qrote teleurstelling voor B.5. Ie Marché KEUKEN partij gelegenheid om zich te herstel len. Probeer links en rechts te trappen, over een korte en over een lange afstand. Maar vooral zuiverheid is een eerste vereiste Zuiver plaatsen kan zo wel op de medespeler dan wel in de open ruimte geschieden Dit hangt af van de spelsituatie. Hoofdzaak is, dat de bal op die plaats komt waar de mede speler verwacht de bal te ontvangen. De man die in het bezit van de bal is bepaalt n.l. niet waar hij de bal zal geven; dit wordt bepaald door de speler die de bal wenst te ontvangen. Zijn er meerdere mogelijkheden, dan hangt het van het spelinzicht van de balbezitter af wat de beste oplossing is. Punt 5. Het vermogen om variatie in het aanvalsspel te brengen is meest al een aangeboren feeling voor het spel. Variatie in het spel brengen is juist datgene met de bal te doen, het geen een tegenstander niet verwacht. Tegenwoordig ziet men b.v. de volgen de spelsituatie: linksbuiten in het bezit van de bal, plaatst naar binnenspeler en gaat vervolgens zonder bal langs de lijn aan de haal. De binnenspeler ontvangt de bal en plaatst de bal zonder te kijken direct weer in de richting van de linksbuiten. De bin nenspeler maa.kt nu de volgende fout. Als de buitenspeler de bal in zijn be zit heeft mag verwacht worden, dat de dekking varr de tegenpartij op de kant van de buitenspeler is geconcentreerd. Door de bal direct in de richting van de buitenspeler terug te plaatsen, speelt hij automatisch in de kaart van de tegenpartij. De combinatie is heus zo slecht nog niet maar dient slechts enkele malen per wedstrijd voor te ko men. De binnenspeler die de bal ont vangt van zijn buitenspeler kan veel meer mogelijkheden in- zijn spel ten uitvoer brengen. Hij laat b.v. de bal voor zich langs gaan en betrekt zijn collega-binnenspeler in het spel. Hij kan ook zijn middenvoor, zijn kanthal- ves en zijn rechtsbuiten in het spel betrekkeir. Er zijn dus mogelijkheden genoeg. Hij moet de tegenpartij als het ware laten raden wat er met de bal gebeurt. Snelheid van denken, bal controle en zuiver plaatsen gaan hierbij samen. Als ik een woord voor een voorhoedespeler die dit onderdeel be heerst, zou moeten gebruiken, dan noem ik zo'n speler een „geslepen" speler. l'unt 6. De doeltreffende afwerking behoeft m.i. weinig nader commentaar. Het voetbalspel gaat om de doelpun ten. Er kunnen mooie, maar ook le lijke goals gemaakt worden. De waarde ervan is gelijk. Een voorhoedespeler moet dus iemand zijn die iedere kans benut. Maar al te vaak gaat een kans verloren door talmen. „Zal ik schieten of nog maar eens de bal overgeven". Besluitvaardigheid is een grote geeste lijke eigenschap. Soms gaat deze be sluitvaardigheid weieens te ver. Dan gaat een speler alles proberen om een doelpunt te maken. Hij schiet als er totaal geen kans op succes is. Het be sluit om een doelpunt te gaan maken moet genomen worden als er een rede lijke kans op succes aanwezig is. Een voorhoedespeier moet dus goed links en rechts leren schieten, goed kunnen koppen (goede timing) en doorzettings vermogen bezitten. Niet bang zijn als hij op zijn huid gezeten wordt. Punt 7. Een zeer belangrijk onderdeel is het positiespel. Een speler die de bal afgeeft aan een medespeler moet direct een nieuwe vrije positie, zo gunstig mogelijk innemen. Hij dient niet, zoals maar al te vaak geschiedt, het resultaat van zijn medespeler die de bal ontvan gen heeft af te wachten. Gebeurt dit afgeven en opnieuw positiekiezen door alle voorhoedespelers in een snel tem po, dan heeft de achterhoede van de tegenpartij absoluut geen kans de dek king te handhaven. Positiespel dient dus zuiver, snel en resoluut te ge schieden. Goed positiespel geeft twee positieve aspecten aan het voetbalspel n.l. Ie. meer kans op doelpunten en 2e. de toeschouwers zullen het waarderen dat de tegenstander hiermede op de knieën gedwongen wordt. Tenslotte wil ik er op wijzen dat voor alle onderdelen natuurlijk een pri ma conditie vereist is. Heeft één voor hoedespeler onvoldoende conditie, dan zal dit zich wreken op de overige 4 spelers. En niet één sportsman zal dit willen. In een volgend artikel zal ik op de per soonlijke mogelijkheden van iedere voor hoedespeler nog eens nader in gaan. I ot slot nog enige praktische wenken: a. iedere voorhoedespeler heeft een aan vallende maar ook een verdedigende taak; b. combineren moet een middel zijn om doelpunten te maken, maar is niet het doel van een wedstrijd; c. wissel korte met lange passes af; d. speel zoveel mogelijk in de lengte richting van het veld; e. gebruik de cross-pass geregeld om de vijandelijke dekking te ontwrichten; f. gebruik bij iedere weersgesteldheid een andere taktiek (b.v. op een door weekt veld minder short- en meer long-passing). Stel al je capaciteiten in dienst van het elftal en de vereniging. Jongens, ik wens jullie een goede start en denk om mijn gezegde van verleden jaar (hetgeen i.v.m. de korte competitie van 18 wedstrijden nog meer geldt): „DE EERSTE KLAP IS EEN DAAL DER WAARD". Jullie trainer, G. J. VAN DIJK. l'.S. Historisch feit. In het jaar 1935: Ajax-V.U.C. 17-0. Een trouwe Ajax-supporter, die dag verhinderd de wedstrijd bij te wonen, ontmoet in de tram een Ajax-speler en vraagt: „Hoe is het vanmiddag afgelo pen?" Antwoord: „17-0". Vraag van supporter: „En zijn er nog veel kansen gemist?" Moraal: Weest nooit tevreden met een behaald succes! W7egens plaatsgebrek in ons kam- pioensnummer van de AFC. Scha kel waren wij zeer tot onze spijt niet in staat het gedicht „Ik wist het" op te nemen. Wij weten hoe zeer André gehandicapt is en met hoeveel vreugde hij uitgekeken heeft naar de dag, dat hij A.F.C. kampioen zou zien worden, want hij wist als goed „sterrekundige", dat het zou gebeuren. Wij kunnen dan ook begrijpen hoe diep teleurgesteld hij moet zijn geweest toen de enige dag van het jaar dat hij van een bij zonder vervoer kon profiteren wegens slechte weerberichten dit niet kon door gaan. Wij plaatsen het alsnog gaarne. T£ mag wel zeggen dat ,J)e Bilt" niet sterk is in „versieren". Neemijn respect is sterk verkild. „Het" kan geen Luilak vieren. Op Luilak immers zetten zij voor Pinkster I plus 11 een domper op de vreugd bij mij, want: Niet naar A.F.C. Laat nu op tweede Pinksterdag de zon -— zal niet weten!.... Het was al ZON op deze dag voor wie Aafcee'ers heten. Ik heb dit feest niet meebeleefd en dat vergeef 'k niet gauw een weerman die beduveld heeft ons met „prognose: KOU". Ook zonder mij juist zonder mij1 heeft A.F.C. 't gehaald. En zonder grootspraak, volgens mij geen enkele keer gefaald! Dat dit, dat dit gebeuren kon! Dat n iemand in de put zat! Per procuratie scheen de zon al in een vorig clubblad. Wie 't niet gelooft, leze „HOEZEE" er nog maar eens op na. Voor mij was 't eerder al oké, zowaar ik voor u sta. Het klinkt verwaand, ik weet het maar ik zag het al van verre. Ik zag het al begin van 't jaar. 't Stond immers in de sterren. Wij ouderen zijn uiteraard vaak sceptisch aangelegd. „De Eerste Klas voor ons verjaart" is meer dan eens gezegd. Wie echter in de sterren leest, wie er in lezen kan.... Weest u vooral niet te bedeesd, voortaan b"n i k uw man. S. LE MARCHÉ. gebr. plieger Heerlen, amsterdam

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 8