Van de trainer H. de GROOT luxe autoverhuur f- Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt 6e schakeL in stanö Nu over enkele weken de strijd om de punten weer gaat beginnen is de tijd gekomen om alle spelers op te roe pen zich op deze strijd voor te berei den. Op het moment, dat dit artikel door mij geschreven wordt, is door mij reeds vastgesteld, dat de opkomst van de le elftalspelers en de jun. A I bedroevend slecht te noemen is. Deze voor de vereni ging zo belangrijke spelers denken beslist, dat de punten wel thuis bezorgd zullen worden. Jongens, komt trainen en zorgt er voor, dat half september jullie con ditie weer op het vereiste peil is geko men. Het is in jullie belang, maar vooral in het belang van de vereniging, dat dit seizoen goede successen zullen worden be reikt. Dit seizoen wordt een zeer belang rijk seizoen. Volgend jaar wordt het nieu we complex betrokken, en jullie moeten er voor zorgen, dat onze vereniging een behoorlijke le klasser is, dat er dit sei zoen enkele elftallen promoveren, maar vooral dat A.F.C. de beschikking moet hebben over een behoorlijk aantal zeer sterke elftallen. Dan pas is de basis ge legd voor een bloeiende periode van de Amsterdamse vereniging. Uit ervaring weet ik, dat ik nooit te vergeefs een beroep op jullie heb gedaan, ik reken dus ook nu weer voor de volle 100% op jullie medewerking en wie weet wat voor resultaten vóór de verhuizing nog bereikt worden. Wanneer een elftal een behoorlijke plaats aan het einde van de competitie wil innemen, dan dient de start (6-8 wed strijden) goed verzorgd te zijn. Uit de eerste 6 wedstrijden dienen b.v. 10 en uit de eerste 8 wedstrijden b.v. 13 ounten gehaald te worden. Zulks is alleen mo gelijk wanneer een ieder bij liet start schot voor de volle 100% fit is. En mocht het dan eens voorkomen, dat een speler in een elftal wordt opgesteld waar hij volgens zijn mening absoluut niet thuis hoort (en dit komt wel eens voor) dan kan hij alleen door zijn spel en niet door praten aantonen dat E.C. en trainer er absoluuut naast zitten. Tenslotte wil ik er op wijzen dat een teleurgestelde speler altijd bij E.C. en trainer terecht kan om zijn grieven op tafel te leggen. Wees geen onruststoker in je vereniging maar toon je een sportieve kerel. Ook wij zijn sportief genoeg om een ge maakte fout te bekennen en direct te herstellen. Vanaf nu dan aan het werk met de gedachte: „Vorig jaar was het best, dit jaar kan het nog beter". (Deze gedachte is niet voor het le elftal alléén be doeld). In de Kampioensschakel heb ik ge schreven, dat in de eerstkomende Scha kel een paar zwakkke onderdelen in ons spel eens extra onder de loupe zouden worden genomen. Ik geloof, dat ik dan het beste kan beginnen met het spel van onze voorhoede eens te bekijken. (De backs en kanthalves zijn reeds eer der door mij beschreven). Waaraan moet een goede voorhoede speler voldoen: le. een goede bal-, lichaams- en loop techniek (onttrekking aan de dek king); 2e. combinatievermogen (onontbeerlijk om een sluitend geheel te krijgen); 3e. snelheid (zowel een lange als een korte sprint); 4e. zuiver plaatsen (belangrijk voor me despeler i.v.m. doorspelen van de bal); 5e. het vermogen om variatie in het aanvalsspel te brengen (dus niet steeds hetzelfde doen); 6e. doeltreffende afwerking (goed schie ten, koppen en doorzettingsvermo gen); 7e. positiespel (onttrekking aan de dekking) Aangezien er in Nederland zeer wei nig voorhoedespelers zijn die aan al deze punten voldoen is het begrijpelijk, dat ik van al onze voorhoedespelers deze eigenschappen niet kan verlangen. Toch zijn er punten die absoluut to taal onvoldoende zijn. En juist op die punten wil ik jullie aandacht vestigen. Punt 1. De hier genoemde eigen schappen kunnen door een individuele training op een steeds hoger peil ge bracht worden. Deze training moet absoluut geconcentreerd geschieden en de betreffende speler moet een einde loos geduld hebben om alle oefeningen, zowel met als zonder bal, te behalen. De speler moet absoluut de baas over de bal zijn. Met een goede baltechniek kan iedere bal direct onder controle gebracht worden. Er kunnen echter si tuaties ontstaan, dat de bal niet direct onder controle gebracht kan worden. Om dit zo snel mogelijk te bereiken dient de speler dus over een prachtige lichaamstechniek te beschikken. Heeft hij deze lichaamstechniek onder de knie dan kan hij b.v. een zeer moeilijk te behandelen bal toch nog zeer snel naar een medespeler doorgeven of b.v. de bal met een vloeiende beweging af stoppen, draaien en de richting van de aanval totaal veranderen. Heeft een speler een slechte looptechniek dan kan hij hierin zeer veel verbetering bren gen door b.v. zichzelf te dwingen een andere style te volgen. Veel spelers ne men hun beginpassen bij een aanzet voor de sprint te groot. Door steeds maar weer te oefenen kan hij zichzelf als het ware omscholen. Steeds maar oefenen jongens en heus niet alleen als de trainer in de buurt is. Iedere speler heeft op een trainingsavond wel een kwartiertje voor zichzelf. Punt 2. Dit onderdeel was m.i. in het afgelopen jaar wel het zwakste van de 7 genoemde punten. Hierop zal danig getraind moeten worden. Hoe de voor hoede er volgend seizoen uit zal zien weet nog niemand, maar één ding staat vast: hierop zal het zwaartepunt moe ten worden gelegd. Sporadisch heb ik verleden jaar een vloeiende combinatie gezien waaraan b.v. 3 of 4 spelers deelnamen. De mees te doelpunten zijn ontstaan door indivi duele acties, doorzetten of onverwachte schoten. Elke voorhoedespeler zal zijn spel moeten baseren op samenspel tus sen hem en zijn medespelers. De mees te voorhoedespelers weten maar al te goed hun capaciteiten te etaleren. Er zijn er echter maar zeer weinig die hun spel baseren op de capaciteiten van medespelers. Hier wringt de schoen wel het meest. Een snelle medespeler kan een pass in de ruimte waarderen, een minder snelle moet daarentegen op een andere wijze in het spel betrokken wor den. Eén ding staat echter als een paal boven water: „gecombineerd moet er worden". (Bij de jun. A I heb ik het afgelopen seizoen zeer goede combina ties gezien' omdat deze jongens toon den begrip te hebben voor het spel van hun medespelers. Houden zo, jon gens). Bij het combineren is ook de switch tegenwoordig zeer belangrijk ge worden. Maar er moet verantwoord van .plaats verwisseld worden. Het moet niet zo zijn, dat b.v. de rechtsbuiten naar binnen komt op een moment dat hier voor totaal geen reden is. Het juiste moment en de juiste plaats kiezen zijn beslissend voor het slagen van een op gezette aanval. Punt 3. Wat de snelheid betreft ligt de zaak veel eenvoudiger. Sommige spelers bezitten een natuurlijke snel heid. Andere moeten die verkrijgen door steeds maar weer opnieuw sprints te maken, 10, 20 en 30 meter. Gebruik iedere trainingsavond hiervoor. Hetzij in groepsverband, hetzij op eigen hout je, maar train hierop. Punt 4. Het zuivere plaatsen be hoeft eigenlijk geen nadere toelichting. Iedere speler weet waarom het hier gaat. Uit eigen ervaring weet hij, dat wanneer hij een slecht aangegeven bal ontvangt, zijn mogelijkheid om de bal goed door te spelen geringer is. Bo vendien vergt dit veel meer tijd en geeft de achterhoede van de tegen EMMASTRAAT 31 TELEFOON 726960-797493 AMSTERDAM-Z. Zonder chauffeur Nieuwe wagens All Riskverzekering GARAGE: JAC. OBRECHTSTRAAT 46 m

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 7