Onze promotie 1921 -1961 enz. H Feest PLIEGER KEUKENS poolt allen mee, het is voor A.p.c. Over het kampioenschap zelf heb ik reeds het een en ander mogen zeg gen en schrijven, zodat ik dit thema zal overlaten aan de vele welversneden pen nen die deze Promotieschakel zullen vul len. Wat zo verheugend is bij de promotie van ons eerste en van ons zevende is, dat geconstateerd mag worden dat van onze acht seniorenelftallen niet minder dan zes teams kans op de bovenste plaats hebben gehad, terwijl geen enkel elftal is gedegradeerd. Het is een goed seizoen geweest. De jeugd bracht het, enigszins tegen de verwachting, dit jaar niet tot kampioenschappen. Maar deze grote af deling is nog in opbouw en wij hebben heel wat veelbelovende spelertjes, die ons ook wat de jeugd betreft de toekomst met vertrouwen tegemoet doen zien. Nu is A.F.C. weer eersteklasser en gaat weer meetellen in het amateurvoetbal. Onze ruim veertigjarige periode aan de Wandelweg spoedt ten einde; als eer steklasser zijn wij er gekomen en wij ver trouwen, dat wij dit knusse veld ook met dit predicaat zullen verlaten. A.F.C.A.C.C. en A.B.C. kuhnen met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan indien wij allen bezield zijn van dit ideaal: tezamen één in de Stichting Goed Genoeg op een prachtig complex. Nog zijn er vele moeilijkheden, financiële en andere, te overwinnen, maar ik ben er vast van overtuigd, dat wij zullen slagen. Daarvoor dienen de handen inéén gesla gen te worden en elke kleinzieligheid uit gebannen te worden. Ik zie vóór mij een grote en bloeiende club, die straks in een nieuwe omgeving een toekomst tegemoet gaat, steunend op prachtige tradities en de clubliefde van vele honderden. G. H. H. KAPPELHOFF. Het verleden: et is een gloriedag in je leven, in je sportleven, om voor een le elftal te mogen uitkomen. Bij het vele mooie dat altijd in je herinneringen opkomt be hoort zeker bij mij het feit, dat ik een telegram kreeg om in het 1c elftal van plastic uitvoering plaatstalen uitvoering A.F.C. mee te spelen en wel tegen V.O.C., onze thans nog bevriende club uit Rot terdam. We wonnen met 2-1 tegen de toenmaals beroemde club van de gebr. Horburger. De positie van A.F.C. was al zeer wankel en nog 4 wedstrijden res teerden ons in de le klasse en wel tegen Sparta, D.F.C., en als ik mij wel herinner H.V.V. en U.V.V. Het liep uit op degra datie. Och, eerlijk gezegd, als jongeman van 19 jaar nam je dat niet al te zwaar, want een jaar daarop of enige jaren later zou die schade wel ingehaald worden. Het kwam heel anders uit. Jaar in jaar uit trokken we naar de Wandelweg en de strijd om het bestaan in de jaren 1921- 1927 was zeer zwaar voor onze goede oude club. Als ik dit zo neerschrijf staan achter mij alle jaargangen van de Scha kels en Bulletins zoals die sedert 1923 zijn uitgekomen, alles ingebonden. Als je er naar grijpt gaan altijd een paar uren voorbij, want je leest gebeurtenissen, die alleen nog in je onderbewustzijn voortle ven. In het kader van dit artikeltje heeft het weinig zin aanhalingen daaruit te doen. Het leven, vooral ook het A.F.C.- leven heeft mij zoveel vrienden, sport vrienden en kennissen gegeven, dat alleen daarom ik reeds dankbaar moet zijn A.F.C.-lid te zijn geworden. Die „jongens" waarmede je speelde in het degradatie jaar of daaromtrent (ervoor en direct daarna) zijn nu de oudere leden van he den. Mijn aanvoerder uit het degradatie jaar 1921, Piet Bos, overleed helaas juist deze maand, het stemt even tot naden ken. Een aantal medespelers uit die jaren zie je nog trouw, ook bij de promotie 1961. Mag ik ze even noemen: onze des tijds beroemde keeper Jo Börnemann, onze halfbacks Nico Holzappel en Jan Walther, onze rechtsbinnen Chris Kreu- gel. Maakten we geen prachttoer naar Straatsburg, Metz en Schlettstadt, ook in 1921, met ons bezoek aan het consulaat, waarbij ook Frans de Vilder, nog steeds trouw lid en actief belangstellend, aan wezig was. De tijd schrijdt voort: 1927 verlaat ik het le elftal, in 1932 gaat mijn ster nog even op en speel ik weer een aantal ke ren in het le mee, steeds maar in de 2e klasse. We verliezen tegen Velox met 5-0 en ondergetekende verdwijnt definitief uit het le. Sportglorie is vergankelijk, we weten het allen, maar prachtig blij ven de herinneringen. Het heden: Altijd blijft A.F.C. mijn belangstelling houden, doch het jaar 59/60 bracht der gelijke complicaties, dat ik mijn activiteit zeer beperkte en ziet in het volgende jaar 1960/61 gaat A.F.C. zijn grootste glo rie tegemoet om na 40 jaren terug te keren in de le klasse. Intense vreugde beleeft de jeugd, maar zeker ook wij ouderen. Ongetwijfeld zullen elders in dit blad de namen vermeld worden voor de historie, van het elftal, dat de eind streep gunstig overschreed. Zoals het le ven nu is, en zeker onder ons A.F.C.-ers, sommigen zullen lid blijven en anderen zullen ons verlaten, doch allen die dit grote gebeuren meemaken zullen zich la de italiaanse keuken Imp. gebr. plieger heerlen, amsterdam ter altijd herinneren dat zij deel uit maakten van een elftal, dat met enorme krachtinspanning alle concurrenten voor bijstreefde. In teamsport, zoals ook voet bal is, heb ik altijd grote waarde ge hecht aan goede captaincy en de eer en verdienste komen toe aan Henne Bos kamp, dat hij zijn elftal heeft mogen aanvoeren en tot promotie heeft mogen leiden. Eens zag ik hem pl.m. 10 jaar ge leden in mijn functie van E.C.-lid spe len in het 4e elftal aan de Velserweg, opvallend in dat team. Zijn weg heeft hij gevonden; voor hem zal alles wat hij in A.F.C. beleefde en leeft altijd sterk in de herinnering blijven bestaan. De toekomst: Met A.F.C. ging ik als speler mee van Watergraafsmeer in 1920 naar de Wandelweg. De Wandelweg, die thans snel zijn einde tegemoet gaat en in 1962 niet meer bestaat. A.F.C. verhuist weer. na ruim 40 jaren, een verhuizing, die ik en alle oude getrouwen gaarne hopen mee te maken. Wat voor prachtig pers pectief opent zich voor onze club: 5 nieu we terreinen, een zich ontwikkelend Bui- tenveldert, als verlengstuk van Amster- dam-Z. Naast het sociëteitsleven telt de club 3 gezonde sportgroepen: voetbal, cricket en honkbal. Er is veel, heel veel jong leven in de good old A.F.C., er zullen steeds mannen aan het roer ge roepen worden om ons over de woelige baren heen te sturen. Wij zijn allen de nazaten van Schaf Scheepens en zijn vrienden, die in 1895 A.F.C. oprichtten en in de omgeving Koninginneweg voetbal den. Wij zijn dankbaar wat deze club ons geboden heeft, nog steeds biedt en zal bieden. Hulde aan allen, wie dan ook. die elk op hun belangrijke of bescheiden post een steentje ertoe bijgedragen heb ben, dat de glorie van A.F.C. onveran derd blijft bestaan. J. v. N. A LS Amsterdammers helemaal -*• gek worden van vreugdedan gaan ze varen op het „Suider- soppie" zoals de Zuiderzee, her doopt tot IJsselmeer nog altijd heet. U krijgt dit nummer, als ge aan boord bent van de „Waal- stroom". Goede vaart en behou den thuiskomst met de eerste klasser A.F.C.!

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 2