Qut, hoe maak jij't Het jubelt DE SELL KEUKEN Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS houöt öe schakel m stanö r— A.F.C.-ers, die wekelijks het oude honk beklimmen zien dat natuurlijk niet meer, maar de emigrant en in Den Haag wo nen is een vorm van emigreren en niet eens zo'n erg fijne wordt het vreemd te moede wanneer hij, na jaren van af wezigheid, de Wandelweg weer ziet. Een geamputeerde Wandelweg en dus een ge amputeerde herinnering aan A.F.C., want deze begon bij de Haringvlietstraat, daar na rechtsaf het bruggetje over, langs de kippen en de tennisbanen en vervolgens het krakende hek door, dat Jan van der Pijl vrijwel in z'n eentje in de verf en overeind hield. De wandelweg is de Wan delweg niet meer en daaruit vloeit wat sentimentele weemoed voort want daar door is een stukje band met A.F.C. onder het prozaische zand verdwenen. Er zijn nu eenmaal A.F.C-ers, wier band met de club voornamelijk uit sentimenten bestaat. Voor anderen bestaat deze uit louter voetballen, uit het geven van spirituele opdrachten aan het bedienende personeel, uit klaverjassen of uit een combinatie daarvan. De strikt gevoelsmatigen vormen waarschijnlijk een minderheid en daar toe reken ik mezelf en niet alléén omdat ik me in een minderheid het beste thuis- voel. Tussen haakjes; u vraagt zich wellicht af waarom deze regelen aan het papier wor den toevertrouwd. Daarvoor is uitsluitend Arend Waayer verantwoordelijk, die mij dit verzocht, waarschijnlijk in de over weging dat men van journalisten een dermate overtrokken verantwoordelijk heidsgevoel mag verwachten, dat zij doen wat van hen wordt gevraagd. Al thans, wanneer zij 't mogen opschrijven. De blikken, die Arend naar mij op zond waren zó vervuld van een wereld van leed, dat ik hem dit stuk met tra nen heb toegezegd. Daarbij komt nog, dat ik in het verleden gedurende drie jaar de redactie van de A.F.C.-Schakel heb verzorgd weshalve ik volledig op de hoogte ben met het machteloos lijden dat aan deze activiteit onvermij delijk verbonden is. Zoals gezegd, de Wandelweg is de Wandelweg niet meer, maar vele van de gezichten zijn gebleven plus de daarbij behorende conversatie, die niets van haar scherpte heeft verloren. Al worden de haren grijzer, de woorden blijven. Dit werd mij alras duidelijk nadat ik op het welmenende „gut, hoe maak jij het" in positieve zin had ge antwoord. Henk Kappelhoff is nog steeds een opgewekte man, die in A.F.C. de vervolmaking van het goede blijft zien, al dan niet met een traan in het oog; Harrie Scheepstra is nog steeds de verfijnde tacticus, die de zwakke puntjes in het combinatiespel van het eerste onmiddellijk doorschouwt en prompt de wegen aanwijst, die tot correctie aanlei ding kunnen geven. Ook Gerrie Stall- mann is niets veranderd; hij bezit nog immer het tempo om datgene wat hij tussen 2 en kwart voor vier wegens werkzaamheden elders niet zeggen kan, daarna met verbluffend gemak in te lo pen. En Jaap van Nek niet te verge ten. Negen-en-dertig jaar is hij bezig geweest de basis te leggen van de pro motie, die nu door zijn opvolgers is gerealiseerd. Dit geeft te denken en te huldigen. Ook achter de goal, aan de zijde van het kippeveldje is alles bij het oude gebleven. Nu zó oud dat ik door een plank zakte. Maar voor het overige stel len zich daar na de rust nog steeds de vrolijke zenuwpatiënten op, die voor eventuele calamiteiten Henk Stallmann bij de hand hebben. We kunnen niet meer gebiologeerd kijken naar de voe ten van Charles Lungen of van Dick gebr. plieger heerlen, amsterdam Disselkoen; ze behoren nu toe aan een jonge vriend, die ik van Adam af niet ken, maar de gedachte en de hoop zijn dezelfde gebleven: een schot en een doelpunt. Dat is eigenlijk vreemd; van de spelers van dit eerste ken ik nog maar een enkeling en je zou je dus kunnen afvragen waarom de mens zich gaat opwinden want dat doe je tóch weer over de verrichtingen van een stel wildvreemde lieden. Misschien komt dat omdat zij hoe ze ook mogen he ten weer de herinneringen wakker roepen. Aan de vroegere Wandelweg, aan dat jeugdelftal uit het begin van de oorlog met André van der Pijl, Wal- lie van Weelde, Piet Woerdeman, Jac ques Mellegers en George Zeegers, aan het plezier en de idealen, die we toen hadden. Ik weet 't, dat is pure nostalgie, maar 't leeft toch, hoe lang je ook bent weggeweest. En ik weet ook dat een club niet kan bestaan van mensen, die zoals ik, aan de periferie van A.F.C. zweven en alleen maar komen als 't goed gaat. Voor sommigen betekent A.F.C. een stuk activiteit, een stuk le ven, voor anderen een stuk herinnerin gen. Misschien zijn dat de ingrediënten, die een club vormen, die zonder elkaar niet kunnen bestaan. Dus neem 't dan maar zoals het blijkbaar moet zijn. En of A.F.C. nu promoveert of degradeert of blijft waar ze is, is dan in feite niet eens zo verschrikkelijk belangrijk. Nou ja, waarom was ik dan zo schor toen ik thuiskwam? G. W. Is het allemaal wel echt, geen sprookje of een droom tot spookbeeld worden, zogezegd een schrikkelijk fantoom? Nóg zijn er A.F.C.'ers die het niet geloven kunnen. 't Is haast te veel, die sympathie der goden die 't ons gunnen. Waarmee nu niet gezegd wil zijn dat niet héél A.F.C. van oud tot jong, van groot tot klein geen „blaksem" eraan dee. Integendeel, nooit gaf een ploeg van beter inzicht blijk. Steeds hadden zij „het" net genoeg dank zij ook Gé van Dijk. Maar 't is wél zo, wat veertig jaar ons tegen heeft gezeten zat nu niet tegen en ziedaar, heb 's zondags steeds gegeten. Het moet aan trainer en bestuur alle voldoening schenken. Nog jaren zullen zij het uur van Pinksteren gedenken. En wij met hen; vèr moeten wij teruggaan in d'historie om ons te voelen zo dolblij, zo trots, zo vol van glorie. 't Is of de tijd van Bornemann, de tijd van Doets en Vis van Pietje Bos en Asscherman teruggekomen is. Het jubelt en het juicht in ons. Nog véél zou 'k willen uiten. Maar Arend geeft me vast de bons als 'k méér nog op zou spuiten. Voor mij in het bijzonder telt: OP ZONDAG ZO BIJ VIJVEN DE RADIO ONS WEER VERTELT WAT JULLIE DEDEN IN HET VELD. DAT ALTOOS DIT MAG BLIJVEN. B. S. LE MARCHé. 17

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 17