Analyse van een succes J w. Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRs, houöt öe schakel in stanö Na een schitterende eindspurt is A.F.C. kampioen geworden, waarmede onze club tevens het eerste klasseschap ver wierf. Deze eindspurt is juist daarom zo knap, omdat zij werd ingezet na een paar nederlagen, die de indruk vestig den, dat A.F.C. het wéér niet zou halen. (Schoten-A.F.C. 2-0, A.F.C.-Aalsmeer 0-3). Wie op die troosteloze 3de april voor speld zou hebben, dat wij op 22 mei met 4 punten voorsprong kampioen zou den worden, was waarschijnlijk in een dwangbuis gestoken. Maar het elftal zelf en het bestuur en de elftalcommissie en de trainer dachten er anders over. De slotstand van de drie concurren ten luidde op 28 mei als volgt: A.F.C24 16 5 3 52-33 37 OV.V.024 13 7 4 48-24 33 Celeritudo 24 12 7 5 43-26 33 Laten bij beginnen met onze resulta ten te splitsen in thuis- en uitwedstrij den. Wij krijgen dan het volgende beeld: Thuiswedstrijden: 12 9 2 1 33-17 20 Uitwedstrijden: 12 7 3 2 19-16 17 Liet kleine verschil in het aantal winstpunten is verheugend. Te vaak „dreef" A.F.C. op de thuiswedstrijden en dat bleek dit seizoen niet het geval. Dat wil niet zeggen, dat het in de uitwed strijden zo gemakkelijk ging: 6 van de 7 overwinningen werden met de „oneven goal behaald (4x2-1, 1 x 3-2 en 1 x 1-0, hetgeen voor spelers en supporters tamelijk zenuwslopend was. De twee ne derlagen in de uitwedstrijden kwamen op psychologisch begrijpelijke momenten: Te gen Schoten uit hadden wij te maken met een tegenpartij, die „geladen" in het veld kwam omdat zij meende, de wedstrijd aan de Wandelweg door fou te arbitrale beslissingen (twee strafschop pen) te hebben verloren. En juist in die periode had A.F.C. toch al te kampen met een kleine inzinking. De uitwed strijd tegen Hercules kwam 6 dagen na het behalen van het kampioenschap. De spanning was gebroken. Vergeefs heeft de leiding geprobeerd de mentale accu zó óp te laden, dat in Utrecht werd ge wonnen. Mysterieuze krachten in de sport! Per club. Hoe waren nu de resultaten, die wij tegen onze competitie-genoten behaal den? De totale resultaten van de uit- en thuiswedstrijden tegen de clubs afzon derlijk luiden als volgt: J.S.V2 2 0 0 7-0 4 D.W.V. 2 2 0 0 3-0 4 O.V.V.O. 2 -2 0 0 4-1 4 Zeeburgia 2 2 0 0 5—2 4 R.K.A.V.I.C. 2 2 0 0 7-3 4 Celritudo 2 1 1 0 6—4 3 Baarn H.B.C. Ripperda Schoten Aalsmeer Hercules 2 110 4-3 3 2 110 4-3 3 2 110 4-3 3 2 10 1 2-3 2 2 10 13-52 2 0 113-61 Een verrassende lijst! Want wat blijkt? (a) Tegen 5 van 12 tegenstanders be haalden wij het maximum aantal punten. (b) Tegen de vier Amsterdamse concur renten „derbies" plegen héél moei lijk te zijn behaalden wij het maximum aantal punten. (c) Tegen onze twee grote tegenstanders (het gehele seizoen is het gegaan tus sen A.F.C., Celeritudo en O.V.V.O.) behaalden wij 7 van de 8 punten bij een score 10-5. (d) Tegen Hercules, dat bijna het ge hele seizoen onderaan stond, behaal den wij.... 1 van de 4 punten! De grote kracht, die A.F.C. dit sei zoen ontplooide blijkt uit (b) en (c). Alle acht „derbies" gewonnen met een score van 19-6 en 7 van de 8 punten behaald op de naaste concurrenten, die met een gelijk aantal punten (33) eindigden en beslissingswedstrijden moesten spelen om uit te maken, wie met Vitesse '22 mocht spelen om een plaats in de eerste klasse. Er is nog een ander bewijs van de grote krachtsontplooiing van ons eerste elftal. A.F.C. was na 23 wedstrijden kam pioen met 37 punten. Nu doen wij een greep uit andere competitiestanden. In de eerste klasse A werd de Kon. H.F.C. kampioen met 35 punten uit 24 wedstrij den; in IB Velocitas met 36 punten uit 24 wedstrijden. In IC en 1D konden de kampioenen nooit meer halen dan 33 uit 24 en 30 uit 22. Tweede helft. Geen ploeg ter wereld staat met 37 punten uit 23 wedstrijden op de eerste plaats (twee nederlagen in 23 wed strijden!) op geluk alleen. Vergeet het. Daarvoor komt heel iets anders kijken. Waarom is A.F.C. kampioen geworden, waaraan is het succes te danken? Aan de tweede helft. Herhaaldelijk kwamen wij achter te staan, herhaaldelijk stonden wij tot ver in de tweede helft nog ach ter. En dan kwam het: Dan zwoegden en ploeterden onze spelers zich naar de overwinning toe. Toegegeven dat wij wel eens een beter eerste elftal in het veld brachten, maar die betere ploegen is dan niet gelukt, wat Henne Boskamp en zijn ploeg wél gelukt is: de herovering van onze plaats in de Eerste Klasse. Succes in de tweede helft. Dat wil zeg gen: (a) dat deze ploeg om het in sportjar- gon te zeggen „afgetraind was tut en met". Om steeds weer op de Zwaar bespeelbare velden rond Am sterdam en Utrecht juist ih het laat ste half uur te winnen, vereist ge trainde kerels, die „adem hebben". (b) dat deze ploeg over een moreel be schikte, zoals wij nooit hebben ge kend. Ik denk aan hetgeen Nko Holtzappel eens schreef: „Techniek is veel, de geest is alles". De geest triomfeerde en ik vind het prettig, dat sportjournalisten als Enno Crab- bendam (Sportkroniek) en Barend Schilperoort (Algemeen Handelsblad) juist de nadruk legden op de prach tige mentaliteit van A.F.C. Gewerkt. Het kampioenschap is de verdiende be loning voor de enorme hoeveelheid werk, die verzet werd. Er is een bekend gezeg de: „Für die Arbeit haben die Götter alles übrig". Welnu, dat is in vervulling ge gaan. Wij hadden een eerste elftal, dat train de tot de stukken eraf vlogen, óók (bravo, kerels!) in die eindeloze, kletsnatte win termaanden van 1960/61, de natste en somberste winter, die we ooit hadden. Week in, week uit werden alle terrei nen afgekeurd, maar er werd getraind. In de natte nevel van de soms wel echt ongezellige Wandelweg. Wij hadden een bestuur, dat alles deed om A.F.C. op te stuwen en achter de spelers stond. Dat bestuur moest de slag verwerken, dat op 18 maart de spil in de organisatie, waarom alles draaide, eerste secretaris Van Teunenbroek, over leed. (Wat zou hij op de hem eigen rus tige, prettige manier gelukkig geweest zijn met die promotie). Wat Henk Kap- pelhoff c.s. gepresteerd hebben om dat hele apparaat gaande te houden, ver dient alle waardering. Wij hadden een elftalcommissie, die enerzijds gevoelig kon zijn voor een goed advies, maar anderzijds niet door de knieën ging voor het gekwek van de stuurlui aan de wal, die het altijd zo verrekt goed weten. Wij hadden een trainer, oud-aanvoerder van Ajax en geloof mij als „old timer" ze hebben daar aan de Middenweg in het onvergetelijke Watergraafsmeer van de oudste tijden tot nu (van Papa Dade tot James Melchers) wel zo ongeveer ge weten, wat voetjebal is. Verdiend. En door die samenbundeling van krachten is A.F.C. weer in de eerste klasse terug. Wij gaan als eerste klasser verhuizen naar dat nieuwe, prachtige complex en nemen strak-, afscheid van de (Zuidelijke) Wandelweg. "Het jaar na dc verhuizing van Watergraafsmeer naar de Wandelweg degradeerde A.F.C., het jaar voor de verhuizing naar de Stichting Goed Genoeg promoveert A.F.C. Dank aan allen, die aan de promotie naar de Eerste Klasse hebben meege werkt. Een verdiende promotie. Nog zeu ren over een door tj.W.V. of Geleritudo gemiste kans? Geluk gehad? Ik had het over een Duits spreekwoord ik eindig met een' Engels spreekwoord: „Fortune favours the bold!" 15

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 15