Van promoties en degradaties Na sportieve strijd, gezelligheid in de A.F.C. sociëteit poolt Allen mee, het is voor A.f.c. 12 A.F.C. heeft gespeeld in de tweede klasse van de plaatselijke bond en om het landskampioenschap van Nederland. Toch is A.F.C. nog nooit gepromoveerd na het spelen van promotiewedstrijden en nog nooit gedegradeerd na het spelen van degradatiewedstrijden. Dit is toch wel heel merkwaardig en nu wij terug zijn in de eerste klasse, is het wellicht interes sant eens na te gaan, hoe dan die gril lige lijn bij de indeling van onze eerste elftal tot stand kwam. Stenen tijdperk. In het stenen tijdperk van de voetballe rij was van een strak competitiesysteem geen sprake. Men schreef in naar taxatie van eigen kracht. En zo speelde A.F.C. in de eerste jaren van haar bestaan in de tweede klasse van de Amsterdamse Voetbalbond (thans Afdeling Amster dam van de K.N.V.B.). Aan het einde van het seizoen 1899-1900 eindigde A.F.C. tweede achter Swift. Dit is niet het Swift, dat nu speelt op het Olympiaplein, maar het bij de ouderen nog wel bekende „Ma chinisten Swift". De leiding van A.F.C. vond die tweede plaats blijkbaar zo'n meesterlijke prestatie, dat zij zich opgaf voor de N.V.B. en daar in de tweede klasse werd ingedeeld. Stel u even voor: nummer 2 van de tweede klasse van de plaatselijke bond speelt volgend jaar in de tweede klasse van de landelijke bond! Maar enfin, het bestuur bleek het bij het rechte einde te hebben en in 1905- 1906 was A.F.C. kampioen van de tweede klasse B. Dit hadden wij niet aan onszelf te danken, maar aan het feit, dat het toen kansloze Ajax onze grote concur rent D.V.S. (later met Flermes gecombi neerd tot Hermes D.V.S.) een nederlaag toebracht. Men vond het een te grote belasting voor de zenuwen om A.F.C. te laten kijken naar Ajax-D.V.S. en op die dag werd in Vlissingen vriendschappelijk gespeeld tegen E.M.M. Pas om half zes ging het telegraafkantoor open en tij dens het bitteruurtje kreeg A.F.C. be richt, dat zij kampioen was geworden. Men rekende op promotiewedstrijden, doch het bondsbestuur besliste anders en maakte bekend, dat alleen de kampioen van 2 A in aanmerking kwam voor pro motiewedstrijden. Dit is toen een rel ge worden zoals alleen in de voetballerij mogelijk is. Vergaderingen, moties en wat dies meer zij. Onze club kreeg overal gelijk, behalve bij het bondsbestuur en bleef tweede klasser. Opmars. Maar nu is het zo, dat als een club eenmaal in opmars is geen teleurstelling haar meer kan remmen. A.F.C. werd in de komende jaren de club van Amster dam. Zij kreeg een populariteit, die in latere jaren alleen maar vergeleken kan worden met de positie, die werd en wordt ingenomen door Ajax, Feyenoord en Spar ta. Het was elke wedstrijd tjokvol aan de Watergraafsmeerse Middenweg. Als u na gaat, dat er toen een wedstrijd werd ge speeld A.F'.C.-Concordia, die een recette opleverde van 1800, in guldens van voor de eerste wereldoorlog, dan kunt u zich wel indenken, hoe rijk A.F.C. was. Zij nodigde Engelse clubs uit en l'aaswed- strijden tegen de London Caledonians en Bolton Wanderers waren hoogtepunten van het Amsterdamse voetbalseizoen. In 1908-1909 was het weer raak. Grote vreugde in Amsterdam. A.F.C. werd kam pioen. Nu moest eerst met V.O.C. Rot terdam worden uitgemaakt, wie zich kam pioen mocht noemen van de gehele wes telijke tweede klas. Ook dit lukte en toen volgden promotiewedstrijden tegen nummer laatst van de eerste klasse, het Leidse Ajax (De A. leeft nog voort in de huidige 4e klasse A.S.C.) A.F.C. faalde; de uitwedstrijd werd verloren met 4-0 en de thuiswedstrijd had een tamelijk dra matisch verloop. A.F.C. kwam voor te staan met 1-0, waarna Ajax op meer dan gelukkige wijze gelijk maakte. Vlak voor het einde werd in het Leidse strafschop gebied de sappigste hands gemaakt, die men zich kan voorstellen. Scheidsrechter Tromp snoot op dat moment zijn neus en zag het niet. Dag, eerste klasseschap. Margarine. In 1916-1917 kregen we weer een se rieuze kans om eerste klasser te worden. Men kende toen één westelijke eerste klasse met tien clubs en de drang naar promotie werd zo groot, dat de bond hiervoor zwichtte. Er zouden twee wes telijke eerste klasse afdelingen komen, IA en IB en in IB zouden worden opgeno men de nummers 1 en 2 van de vier tweede klasse afdelingen, nummer laatst van IA en nummer 1 van een promo tiecompetitie, die zou worden gespeeld tussen de vier clubs, die als nummer 3 eindigden. Het publiek spoedig klaar met een pakkende bijnaam noemde on middellijk die 1B afdeling de margarine klasse en IA de roomboter. Maar het was toch altijd de moeite waard om te proberen tot die margarine eerste klasse door te dringen en zo kwamen in april 1917 voor één plaats aan de start A.F.C., Feyenoord, 't Gooi en S.V.V. A.F.C. hield zich aanvankelijk kranig, maar kwam helaas als zo vaak adem te kort. Uit de laatste twee wedstrijden Feyenoord thuis en 't Gooi uit behoefde maar één punt te worden behaald (Kunt u zich indenken, hoe nerveus de oudere Y.F.C.-ers waren, dat wij ook dit seizoen hiermee te maken kregen?) Dat ene punt je lukte niet. Van Feyenoord werd in het oude Stadion verloren met 1-2 na een 1-0 voorsprong. In Hilversum werd van 't Gooi verloren met 1-0. Dag eerste klasse schap. Maar wat bleek nu? Door een vergis sing van het bondsbureau was een pro test in de wedstrijd Neptunus-D.V.S. te laat in behandeling genomen. Dit protest werd alsnog toegewezen en nu kwam de zaak hierop neer, dat Feyenoord nooit aan die promotiecompetitie had mogen deelnemen, omdat in de gewone compe titie het Schiedamse D.V.S. nu met één punt meer was geëindigd dan Feyenoord. Goede raad was duur. 't Gooi was ge promoveerd, had al een receptie gehou den en men kon toch moeilijk van voren af aan beginnen. Toen kreeg de bonds vergadering een ingeving: men breidde IA en 1B uit tot twaalf clubs, hand haafde in IA het reeds gedegradeerde Hercules en deelde daar Ajax in en nu konden in 1B worden ingedeeld Feyen oord, het Gooi, S.V.V.D.V.S. en A.F.C. Feyenoord heeft van deze „mazzel" een schitterend gebruik gemaakt en werkte zich op tot een van de topclubs van Ne derland. A.F.C. aanvankelijk ook, maar zakte later af. J. Bakker A.F.C. Clubhuis Vert. J. G. DE VRIES WETERINGSCHANS 59 - AMSTERDAM TELEFOON 35041

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 12