Mixed Pickles J. W. Na sportieve strijd, gezelligheid in de A.F.C. sociëteit Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeps, houöt öe schakel in stanö Consequenties. Over enkele weken komt de Nederlandse voetbalwereld in een interessante phase: Dan „gaat de deur dicht." Met andere woorden: Als een semiprofclub na 1 juli 1961 het niet meer kan „houden" en het betaalde voetbal moet verlaten, dan moet zij starten in de vierde klasse amateurs. Dit is billijk, want na 7 jaren moet men een naar bet amateurisme terugkerende semi profclub niet meer indelen in de klasse, waaruit zij destijds is overgestapt naar het betaalde voetbal. De krachtsverhoudingen kunnen in zeven jaar zó gewijzigd zijn, dat dit geen maatstaf meer is. Goed. Maar wat zal er dan gaan gebeuren? Stel voor, dat straks (na 1 juli 1961) een semiprofclub tot de conclusie komt, dat zij niet in staat is, haar spelers te blijven betalen en dan maar 4de klasse amateur moet worden. Dat zal geen enkele club aantrekkelijk vinden. Zou dan die semiprofclub niet tegen haar betaalde spelers kunnen zeggen: „Jongens, de kas is leeg. Wij moeten volgend jaar met ons eerste elftal uitkomen in de 4de klasse amateurs en dat vinden wij niet leuk en jullie waarschijnlijk ook niet. Hou je mond en wij blijven eerste of tweede divisie." Dat zou die club kunnen zeggen, maarer is een bepaling, volgens welke de semiprofclubs hun topspelers minimum 600,- per jaar moeten betalen. Nu is 600,- per jaar (en daar gaat dan voor de spelers de belasting nog af) een fooi, als je wél kunt betalen en een onoverkomelijk bedrag, als je niet kunt betalen. 15 x 600,— is nog altijd 9.000,— en dat is een bar bedrag, als je het eenvoudig niet hebt. Nu werkt de te verwachten— consequentie enigszins op mijn gevoel voor humor. Vóór 1954 (toen de K.N.V.B. uitsluitend amateurvoetbal kende) waren er tal van clubs, die hun topspelers betaalden, maar dat niet in hun boeken konden verantwoorden. Straks zou men dus kunnen beleven, dat spelers niet worden betaald, maar het te betalen bedrag wél in de boeken van de clubs wordt verantwoord Er is nog een andere consequentie en daarbij noemen wij een extreem voorbeeld. Stel voor hetgeen de Bondsver gadering overigens verhoede dat de derde elftallen van de semiprofclubs ingedeeld worden bij de eerste elftallen van de amateurclubs. Dan speelt dus in de competitie 1961/'62 Ajax III in de tweede (of eerste? of laagste? Wat wil men eigenlijk?) competitie-amateurs. Het jaar daarop kan Ajax het financieel niet meer bolwerken en dan krijgen wij de interessante situatie, dat Aiax I in de vierde klasse amateurs en Ajax III misschien in de tweede of eerste klasse amateurs uitkomt. Het lijkt erg gek en ik aanvaard gaarne de wijsheid vanhet gezegde: „Jede Konsequenz fiihrt zum Teufel." Maar het lijkt mij toch niet onverstandig, als men zich op die mogelijke consequenties beraadt. Intellectueel? In de „Sportkroniek" heeft de heer Harinck een voortreffelijk artikel geschreven, waarin hij, fel bestrijdend de zo vaak gehoorde bewering, dat de slechte positie van zo menige semiprofclub te wijten zou zijn aan de niet-zakelijke inzichten van het amateurbestuur, tot de conclusie komt: „Het bestuur van menige amateurclub heeft blijk gegeven over meer voetbal-zakelijke inzichten te beschikken dan de zakenlieden, die in een semi profclub zijn binnengehaald." Nu, daar kan men het helemaal mee eens zijn. Maar wij hebben wel even gegrijnsd toen wij in dat artikel een citaat lazen uit het clubblad van „Heerenveen", waarin dan staat: „Vijf jaren geleden heeft een driemanschap ge tracht een bestuur te vormen, dat óf uit zakenlieden óf uit intellectuelen zou bestaan." De tegenstelling is verrukke lijk: je bent óf zakenman óf intellectueel. En dat komt dan uit de stad nou ja, stad die ooit „het Fries* Haagje" genoemd werd. Maar daarna heette het plaatsje „Abeveen" en zo zie je maar weer. U.D. kampioen* Het aloude Utile Dulci (U.D. 1875) is kampioen geworden van een der vierde klasse afdelingen in het Oosten en er zullen duizenden Nederlanders zijn „te land, ter zee, in in Oost of West of waar ook ter wereld die dit bericht een schok van vreugde zal geven. Het is, meen ik, meer dan een halve eeuw(!) geleden, dat U.D. kampioen werd in de Oostelijk eerste klasse. U.D. was oppermachtig en toen A.F.C. 15 jaar werd, vond onze club het geweldig, dat U.D. de erewedstrijd kwam spelen. Het ging de roemruchte club niet naar den vleze en geleidelijk zakte zij af naai de vierde klasse. Een der belangrijkste oorzaken was, dat het traditionele reservoir de Landbouwhogeschool iil Deventer opdroogde. Maar er was een kern, die stand hield en nu is U.D. kampioen. Van de 4de klasse F of Gï Wat kan het schelep U.D. is kampioen! Van harte, ouwe sobats. J. Bakker A.F.C. Clubhuls Vert. J.G. DE VRIES WETERINGSCHANS 59 - AMSTERDAM - TELEFOON 35041

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 5