Totolana A.B.C. 6e pilseneR cIub Fa. FRED SAX poolt Allen mee, het is voor a.p.c. T. VAN VEEN J. SUURBEEK 8 Oeste L., -*-* Statistica gelezen. Met de conclusies van Jochems kan ik mij wel verenigen. De hoofdfout, die de journalisten ma ken is echter, dat zij teveel g|lijke spe len voorspellen. Om de hoogste kans te nemen, moeten zij in het geheel geen gelijk spel voorspellen. In dit verband is het ook merkwaardig dat bijv. Caballero Totovisie ook een te hoog percentage gelijkspel neemt, nl. 32%, terwijl de werkelijkheid bij 22% ligt. De verliespuntennrethode van Statistica heeft het bezwaar, dat het onvoldoende rekening houdt met het voordeel van thuisspelen en met de krachtsverande ringen. Het is het geheim van de statis tiek, dat aan voorspellers verweten wordt, dat zij onvoldoende rekening hou den met de krachtsveranderingen op grond van een systeem, dat dezelfde fout aankleeft. Aan Jochems is het opgevallen, dat de prognoses van het tweede seizoen slech ter waren dan het eerste seizoen, maar hij geeft geen oorzaak. Deze is, dat de krachtsverschillen in het tweede seizoen kleiner waren. Toevallig schreven wij in de Sportkroniek van 23 jan. '56, dat de uitslagen in Afd. A 5% slechter voor speld konden worden dan in Afd. B. Voor recepten, die succes garanderen, be hoeft men echt niet bang te zijn. Zelfs met het beste systeem wint men de pool maar eens in de 500 jaar. Dit is dan nog twintig keer beter, dan de gemid delde pooler, die er 10.000 jaar over doet (een klein ijstijdje). Interessant is de juridische vraag naar de „overwegende invloed". 20 maal zo goed is inderdaad overwegend; het is alleen jammer, dat het zo lang duurt tot dit overwicht tot uitdrukking komt. Praktisch is de pool een gokspel. Tenslotte nog enige statistische aanvul lingen: De eerste kolom geeft de hoog ste kans (als men de waarschijnlijkste uitslag invult). Deze kans daalt voor 8 kolommen met 2%. Daar hebben de journalisten geen last van; wij wel. Een thuiswedstrijd is gem. 0,4 goal waard. Het gemiddelde krachtsverschil per wedstrijd in de hoofdklasse is 1 goal. De gem. rol van het toeval is 1.7 goal. On der de werking van de wet op de grote getallen is het toeval echter een con stante factor, terwijl de krachtsverhou dingen voortdurend teranderen. Opper vlakkig bezien lijkt het omgekeerde waar te zijn: het toeval is onberekenbaar en de krachten zijn bekend. De kans op het winnen van de pool is nu eenmaal gering. Een troost is, dat binnen de twintig jaar iemand er in zal slagen de eerste prijs tweemaal te winnen! H. R. PRENT. Officieuze opening. TTe organisatie van het toernooi om de ..Hans Volkers-Trophee" is in kan nen en kruiken en daarmede zal A.B.C. op de aanstaande Paasdagen zorgdragen voor de officieuze opening van het honk balseizoen. Het is de organisatoren ge lukt om een bijzonder sterke bezetting voor dit toernooi te verkrijgen. De voor lopige inschrijving, die reeds in de vori ge „Schakel" vermeld stond, is nu defini tief geworden, d.w.z. dat vijf hoofdklasse verenigingen, t.w. tropheehouder V.V.G.A., E.H.S., H.H.C., Sparta en O.V.V.O. en drie eerste-klassers, t.w. De Volewijckers, WV/H.E.D.W. en A.B.C. van de partij zullen zijn. Bovendien zullen de wed strijden geleid worden door de beste honkbalscheidsrechters van Nederland. Een ongekend evenement voor honkbal liefhebbers dus! Jammer! Het is en blijft echter jammer, dat het niet mogelijk bleek de toernooiwedstrij- den te spelen op het gezellige en het ons zo vertrouwde A.F.C.-terreinencomplex. De eerste dag, 2 april, zal het toernooi gehouden worden op de sportterreinen op het Olympiaplein, terwijl de tweede dag, 3 april, de wedstrijden zullen plaats vinden op het Schinkelsportpark, IJsbaan pad (achter het Olympisch Stadion). Nochtans hopen wij veel A.F.C.-ers on der de bezoekers aan te treffen. Goede banen. De jeugdtraining loopt in goede ba nen. Wekelijks wordt op twee avonden getraind. De geselecteerden o.l.v. Gé Hoogenbos en de overige jeugdspelers o.l.v. Floor Nesvadba. De opkomst op beide trainingsavonden is bijzonder groot. Het komende seizoen wil de jeugdcom missie met meer negentallen voor de competitie inschrijven dan het vorig jaar. Bovendien bestaat nu ook de mogelijk- heid voor jongens van 10—12 jaar om te honkballen. In Amsterdam is men er nu toegekomen een pupillen-honkbalcompe titie te organiseren, de z.g. „Little Lea gue". De jeugdcommissie hoopt, om tot samenstelling van deze pupillenteams te komen, te kunnen putten uit het grote arsenaal voetballertjes in A.F.C. van die leeftijd. Niet bevorderlijk. Het komend seizoen zal A.B.C. in de eerste klasse ingedeeld zijn met Ajax, H.C.K., Neptunus, Sportclub Haarlem, De Volewijckers en Schoten 2. De Scho tenaren moeten wel over een groot aan tal goede spelers beschikken, getuige het feit, dat hun eerste team in de hoofd klasse uitkomt en hun reserve-negental tot de eerste klasse is doorgedrongen. Het had, dunkt ons. beter geweest als men ook bij honkballen evenzo als bij de voetbalsport tot de instelling van reser ve-klassen was gekomen. Het lijkt ons namelijk niet bevorderlijk voor de ont wikkeling van de honkbalsport, dat een reserve-team tezamen met standaardteams wordt ingedeeld. Misschien dit seizoen? De laatste twee jaren is het A.B.C. op het nippertje niet gelukt de hoofdklasse te bereiken. In 1959 was het Utrechtse U.V.V. dat uiteindelijk aan het langste eind trok. het jaar daarop was E.D.O. de gelukkige. Misschien dat het de A.B.C.-ers het komend seizoen wel zal gelukken. Gezien het enthousiasme, waar mede de geselecteerde spelers wekelijks trainen, kunnen wij hieromtrent een groot optimisme aan de dag leggen. De volgende maand zal de buitentraining beginnen, ook voor de spelers, die niet tot de selectie-groep behoren en tot dus verre nog weinig gelegenheid hebben ge had om zich op het honkbalseizoen voor te bereiden. Te optimistisch. U ziet het: A.B.C. gaat binnenkort Uw aandacht weer opeisen. Althans gedeel telijk, want het voetbalseizoen is nog in volle gang en de spanning gepaard gaan de aan de goede resultaten van het hoogste elftal van A.F.C. neemt een grote plaats in onze gedachten in. Het klinkt tè optimistisch, maar misschien moeten onze honkballers aan het einde van het komend seizoen wel kampioen worden om hetzelfde te presteren als hun voet balbroeders van A.F.C.! Laten we het van harte hopen. HANS DE B1E. BEGIJNENSTEEG 4 AMSTERDAM OFFICIAL REMINGTON DEALER N Z. Voorburgwal 1 35, Amsterdam, telefoon 247272 Remington Cicero f. 275.-

Schakels (clubbladen) | 1961 | | pagina 8