Totolarïa Honkbal l Na sportieve strijd, gezelligheid in de A.F.C. sociëteit poolt allen mee, het is voor a.p.c. Onze hooggeachte waarnemende Redac teur Arie Waayer doet in zijn Zak boekje een hartstochtelijk beroep op de T oto-donateurs. „Pool door tot je niet meer kunt!" zo roept hij uit, waarop de Toto-donateurs in navolging van hun meer werkende clubgenoten met de bekende strijdkreet antwoorden: „Wij zullen alles geven!" Teneinde dit ongetwijfeld edele voor nemen meer kans van slagen te geven en de poolpret (tot welke verrassende taalvernieuwing leidt deze toto toch!) te verhogen, heeft schrijver dezes, eveneens tot het koor der Totem-donateurs beho rend, zich verdiept in de wetten, die het toto kansspel beheersen. Bij elk spel zijn er nu eenmaal bepaalde regels en methoden die gevolgd moeten worden. Ook indien de werkende clubgenoot zondags op de groene weiden alles geeft wat hij in zich heeft, moet hij zich daar bij toch houden aan bepaalde spelregels en zijn daarbij tevens bepaalde technie ken aan te wenden, die sneller tot het doel leiden. Ditzelfde geldt voor de poolsport. Het is alleen jammer dat de totowetenschap eigenlijk nog maar in zijn kinderschoe nen staat, maar het weinige, dat knappe koppen tot dusverre hebben verzameld, is toch reeds de moeite van het vermel den waard en kan er toe bijdragen dat de A.F.C.-toto-donateurs nog meer prij zen zullen binnenslepen dan onze Arie Waayer in zijn Zakboekje reeds ver moedde. De eerste schuchtere schreden, die de Toto in ons land heeft gezet, zijn onge twijfeld beheerst door de vraag of hier inderdaad van een kansspel sprake was. Onze volksvertegenwoordigers hebben zich naast het vraagstuk van de te vrezen zedenverwildering ook moeten verdiepen in deze meer wiskundig-statistische vraag. U wordt geacht de wet te kennen, maar ten overvloede vermelden wij hier nog eens Artikel 1, eerste lid van de Loterijwet: „Deze wet verstaat onder loterij elke gelegenheid, door iemand opengesteld om, tegen voldoening aan zekere voor waarde, mede te dingen naar prijzen of premiën in geld of goed, uitgeloofd ten behoeve van de deelnemers, die als win naars worden aangewezen door het lot of enige andere kansbepaling, waarop zij geenen overwegende invloed kunnen uitoefenen". Wij laten de vraag van de „openstel ling" hier nu rusten. Het gaat ons nu om de laatste zinsnede, d.w.z. om de vraag of de deelnemers „geenen over wegende invloed kunnen uitoefenen". Om verwarring bij enkele groepen on zer leden te voorkomen (b.v. de Zatten) zij hier uitdrukkelijk vooropgesteld, dat hiermee niet bedoeld is of men bij het invullen der toto-formulieren al of niet onder de invloed is. Het gaat er, eenvoudig gezegd, onr of er bepaalde voetbaldeskundigen zijn b.v. de lui die zondags op de* trap van ons clubhuis de wedstrijden gadeslaan die dank zij hun grotere kennis en in zicht in het edele voetbalspel een grotere kans hebben om te winnen in de pool. De oppervlakkige onderzoeker, gefrap peerd door de reeds legendarisch gewor den figuur van de ondeskundige oud tante, die telkens weer als prijswinnaar opduikt, heeft ongetwijfeld zijn antwoord reeds klaar. De naspeuringen van de meer weten schappelijk onderlegde poolonderzoeker wijzen echter in een andere richting. Een materiaal van miljoenen voorspellingen in diverse landen is statistisch onder zocht en toont duidelijk aan dat het aan tal werkelijke winnaars aanzienlijk groter is dan men op basis van de toevalligheid zou mogen verwachten. Nenten wij allereerst een Zakboekje in de hand dat uitgegeven wordt door de Saarland-Sporttoto en dat getiteld is „Taschenbuch fiir Totofreunde". In de eerste twee jaar van haar bestaan worden in de Saarland-Sporttoto 74,5 miljoen kolommetjes, elk op 11 wed strijden betrekking hebbend, ingevuld. Met behulp van de wiskundige kansbe rekening, die ervan uitgaat, dat men op volkomen willekeurige manier zijn kolom metjes invult, kan men berekenen wat het verwachte aantal winnaars zou moe ten zijn als dus slechts het toeval een rol zou spelen. De werkelijke aantallen winnaars liggen veel hoger zoals onder staande tabel laat zien: Saarland 11 wedstrijden; 3 winstrangen; verwachte aantallen le prijswinnaars 421 2e prijswinnars 9.252 3e prijswinnaars 92.522 Dit is mogelijk, indien U woensdag avond 4 januari 1961 de Jeugd-Contact- Instructieavond in het A.F.C.-clubhuis bijwoont. De heren Gé Hoogenbos (trai ner A.B.C. en oud-speler Nederlandse Honkbal Negental) en Otto Sterman (verzorger Nederlands Honkbal Negental en verder bekend van rado en televisie) hebben hun medewerking toegezegd. Bovendien zullen enkele aantrekkelijke honkbalfilms vertoond worden. Boven genoemde avond wordt georganiseerd door de A.B.C. Aanvang 19.00 uur. A.F.C.-Jeugdspelers, ook jullie zijn van harte welkom. Dit is voor Toto-vrienden een hoop gevende tabel. De werkelijke aantallen winnaars liggen, zoals de beïnvloedings coëfficiënten aangeven, resp. 13.9, 9.1 en 4.1 maal zo hoog als de op basis van het toeval te verwachten aantallen. Dit beeld wordt nog hoopvoller als men de resul taten van nog andere landen bestudeerd, zoals Zwitserland, Oostenrijk en Dene marken. Telt men deze 4 landen op, dan blijkt uit 450 miljoen gecontroleerde kolom metjes dat het „toto-geluk" in belang rijke mate beïnvloed kan worden. Ik acht mij er hier van ontslagen U nader uiteen te zetten hoe men de ken nis kan verkrijgen om tot een juistere voorspelling te komen. Ik geef U slechts de raad om zondags een plaatsje te ver overen op de reeds hiervoor gevormde trap van ons clubhuis. Ik zei U echter reeds: de toto-weten- schap is nog jong en bij enkele hoog geleerde beoefenaren is twijfel gerezen omtrent de interpretatie van de hier boven genoemde cijfers. Het zou echter jammer zijn als ik deze hoopvol gestem de inleiding tot mijn Totolaria zou ver knoeien door reeds twijfel in Uw toto zielen te zaaien. Daarover dus een vol gende keer. L. 74^2 kolommen. werkelijke Beïnvloedings aantallen coëfficiënt 5.829 13.9 84.003 9.1 378.829 4.1 J. Bakker A.F.C. Clubhuis Vert. J.G. DE VRIES WETERINGSCHANS 59' - AMSTERDAM - TELEFOON 35041 8

Schakels (clubbladen) | 1960 | | pagina 8