V/an de trainer Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö 'T'en vervolge op mijn artikelenserie betreffende de taken van de spelers op bepaalde plaatsen in een team in het S.S.S., treft U onderstaand een overzicht aan van de kanthalves. Zij behoren tot de z.g. middenspelers, aangezien hun taak zowel verdedigend als aanvallend is en zich vooral voor 90% op het midden veld afspeelt. De kanthalf De taak van de kanthalf kan men in twee delen splitsen, n.l.: 1. de verdedigende taak (nu is de tegen partij in het bezit van de bal); a. het afstoppen van de vijandelijke binnenspeler; b. het overnemen van de dekking en het geven van rugdekking; c. het dekken van de vijandelijke buitenspeler bij een ingooi; 2. de aanvallende taak (eigen partij in het bezit van de bal); a. de opbouw op het middenveld; b. het mede ten aanval trekken (dek king van binnenspeler nu losla ten); c. de ingooi (een onderdeel, dat in ons voetbal zeer verwaarloosd wordt, maar waarvan vooral de Engelsen veel profijt trekken). De taak van de kanthalf is een zeer zware en tevens een ondankbare. Zelden ziet men dat een kanthalf tijdens een wedstrijd door zijn medespelers wordt gewaardeerd. Hij krijgt zo af en toe een goedkeurende blik van zijn medespelers, maar de huldebetuigingen die b.v. een midvoor te beurt vallen, wanneer hij een simpele kans in een doelpunt omzet, daarin wordt hij nooit betrokken. Al léén de „echte kenners" van het voetbal spel kunnen zijn taak naar waarde schat ten. Laten wij nu eerst punt la eens nader bekijken. De vijandelijke binnenspeler (zijn directe tegenspeler dus) wordt ge durende de gehele wedstrijd door de kanthalf gedekt, behalve wanneer eigen partij in het bezit van de bal is geko men. En zelfs wanneer de bal in eigen bezit is, dan nog dient hij er rekening mede te houden, dat wanneer deze bal in het bezit van de tegenpartij komt, hij direct de dekking weer kan waarnemen. Voor een kanthalf is buiten zijn tech nische kwaliteiten een zeer groot tac tisch inzicht van groot belang. Ook zijn uithoudingsvermogen (conditie) moet zeer goed zijn. De dekking van de vijan delijke binnenspeler moet consequent zijn en vooral bij de „switch" in het huidige moderne voetbal wordt veel van zijn tactisch inzicht verlangd. Het hangt n.l. zeer veel van de spelsituatie af of hij zijn binnenspeler bij een „switch" blijft volgen of dat hij de dekking wisselt met één van zijn medespelers. Goed team work is dus een eerste vereiste. Eén enkel gebaar van zijn medespeler moet voor hem direct duidelijk zijn. Met zijn bin- nenspelers worden de meeste aanvallen op het middenveld opgebouwd. Zij vor men met z'n vieren het zg. „magische vierkant". Weten zij het middenveld in hun bezit te krijgen dan vormen zij ge zamenlijk de ruggeggraat van het elftal, hetgeen de homogeniteit van het gehele elftal ten goede komt. Is bij de verdedi gende taak de dekking een voornaam punt, bij de aanval'is de zuiverheid van zijn passes van enorm belang. Komt een goed geplaatste bal in het bezit van een medespeler dan is er een aanval opge bouwd. Wordt de bal daarentegen slecht geplaatst en komt deze bij de tegenpartij, dan wordt zijn taak verzwaard, doordat dan direct weer de dekking verzorgd moet worden. Een voorname taak is n.l. de door de tegenpartij opgezette aanval reeds op het middenveld tot staan te brengen en het initiatief direct vyeer over te nemen. De kanthalf werkt praktisch met al zijn medespelers samen: a. de keeper (bij hoge voorzetten van de tegenpartij; het terugspelen; bij het vrijlopen wanneer de keeper in het bezit van de bal is); b. de achter hem opgestelde back (bij het overnemen van de dekking; bij de rugdekking; bij het vrijlopen wanneer de back de bal heeft); c. de spil (hiervoor geldt hetzelfde als voor de back van belang is); d. de binnenspelers (samenwerking op het middenveld; het lanceren van de voorhoede met zuivere throughpasses of crosspasses; het als voorhoedespe ler optrekken, waarbij de binnenspe ler achter moet blijven); c. de midvoor (lanceren in de vrije ruim te, waarbij de midvoor de richting aangeeft waar hij de bal wenst te ont vangen); d. de buitenspelers (dieptepass en cross pass, waarbij vooral de crosspass van enorm belang is omdat bijv. de rechts back van de tegenpartij, wanneer de rechtshalf van eigen partij de bal heeft, zijn rugdekking aan de spil moet geven en dus zijn buitenspeler moet verwaarlozen. De enige spelers in het S.S.S. die af en toe enige vrij heid genieten zijn de buitenspelers omdat hun directe tegenspeler, de back, zeer vaak zijn dekking moet verwaarlozen in verband met gevaar voor eigen doel; e. de collega kanthalf (breedtepass; over nemen van switchende binnenspelers; het overkomen bij een ingooibal). Aangezien punt 1 b reeds in de samen werking met de verschillende spelers werd beschreven stappen wij nu naar punt 1 c n.l. de ingooi door de tegenpartij en het dekken van de vijandelijke buiten spelers. Dit wordt vaak zeer verwaarloosd en hierin dient verbetering te komen. Het waarnemen van de dekking moet a.h.w. automatisch geschieden. Vaak moet de back deze taak overnemen om de een voudige reden, dat de kanthalf niet snel genoeg reageert. Denk vooral om verre ingooiballen van de tegenpartij; deze kunnen een direct gevaar voor een doel punt opleveren. Overgaand naar punt 2 a beginnen wij dus met de opbouwende taak op het middenveld. Meestal ontvangt de kant half de bal uit eigen verdediging, vooral omdat de backs de voorhoede niet kun nen bereiken i.v.m. de vijandelijke dek king. De kanthalf dient een geslepen voet baller te zijn om zijn aanvallende taak goed te vervullen. Met één simpele schijn beweging kan hij een vijandelijke verde diging in paniek doen geraken. Hij moet de bal vooral in die richting plaatsen, waar de vijandelijke verdediging deze niet verwacht. Hij dient zijn spel gevarieerd te maken, snel, en vooral zuiver. Zijn voor hoede moet hij inspireren door een hoog tempo, hetgeen verkregen wordt door de bal snel en zoveel mogelijk in de lengte van het veld door te spelen. Van zijn op bouwend spel is het succes van de voor hoede voor 90% afhankelijk. Punt 2 b is vooral belangrijk omdat een kanthalf, wanneer hij in het bezit van de bal is gekomen en zijn vijandelijke bin nenspeler achter zich heeft gelaten, nu de kans krijgt de vijandelijke dekking in moeilijkheden te brengen. Hij dient dit alleen te doen wanneer alle voorhoede spelers zodang gedekt zijn, dat hij de bal niet kan afspelen. Hij trekt nu met de bal aan zijn voet ten aanval. Wordt hij aangevallen, dan heeft hij in ieder geval bereikt, dat één van zijn medespelers nu in een vrije positie is gekomen. Gebeurt dit door een starre dekking niet dan moet hij zijn kans waarnemen en op eigen gelegenheid een doorbraak forceren. In het huidige voetbal worden veel goals op deze wijze door kanthalves gemaakt. Spelinzicht is een waardevolle kracht op het veld. Praktisch altijd datgene doen. wat in een bepaalde situatie vereist wordt. Punt 2 c is een echt waardevol onder deel, dat helaas zeer verwaarloosd werd en nog steeds verwaarloosd wordt. Laten wij eerst beginnen met het oefenen op dit onderdeel. Hoe meer een speler zich traint op ingooien, des te beter zullen zijn resultaten zijn. Het gaat niet altijd om kracht. Een juiste lichaamsinstelling is minstens zo belangrijk. De stand van de benen, het vasthouden van de bal. Dit zijn allemaal punten die zeer belangrijk zijn. Iemand die ver en goed kan ingooi en is voor zijn team van grote betekenis. Oefenen dus en kijk de kunst van elkaar af. Houdt onderlinge wedstrijden en je zult zien hoeveel plezier spelers ook op dit onderdeel van het voetbalspel kunnen hebben. Vooral tijdens de wedstrijden op de volgende punten letten: le. zuiver en volgens de spelregels ver antwoord; 2e. laat je medespelers ver weg gaan staan; dit voorkomt foutief ingooien; 3e. eventueel zover mogelijk ingooien; in sommige landen is een ingooibal met een corner te vergelijken; 4e. zo snel mogelijk, in verband met eventueel ongedekt staande spelers; 3e. variatie bij het ingooien; de bal hoeft niet altijd vooruit gegooid te worden; de back staat meestal onge dekt en kan met een forse trap het spel geheel verplaatsen; medespelers altijd in beweging. Vervolg pag. 12, le kol.) 11

Schakels (clubbladen) | 1960 | | pagina 11