Mixed Pickles J. W. Emma-Velox. Het bestuderen van competitiestanden behoort tot onze meest geliefde ontspanningen. Geen lectuur is zó spannend en zó lezenswaardig: als die der competitiestanden. Wat een drama's, wat een blijspelen liggen verankerd in die ogenschijnlijk zo passieloze cijfer-rijtjes. Je ziet het aankomen: clubs, die beginnen te struikelen en het net met gaan halen, clubs, die plotseling hun vorm krijgen en naar voren komen. Met meer dan gewone belangstelling hebben wij dit seizoen de verrichtingen gevolgd van het Utrechtse „Velox" en van het Dordtse „Emma De situatie was deze: Velox werd verleden jaar Nederlands Kampioen amateurs en ging over tot het semi-professiona- lisme, Emma kon het als semi-professional financieel niet houden en keerde terug naar de eerste klasse amateurs. En wat is nu gebeurd? Emma heeft zich pas in de laatste wedstrijd van het seizoen weten te redden van degradatie (Emma 19 punten uit 22 wedstrijden, het gedegradeerde C.V.V. 17 punten) en Velox heeft van september af to leidende peLon behoord in zijn semi-prof afdeling. Er is dus kennelijk door de experts een gedachtenfout gemaakt. En wel deze: dat als tachtig clubs hun eerste elftalspelers gaan betalen, deze dus beter spelen dan de eerste elftalspelers van de amateurclubs. Dus meer recht zouden hebben op de belangstelling van publiek en pers. Wel Emma heeft nu aan den lijve ervaren, dat „terugverwijzing" naar de „speeltuinjongens" nog met wil zegge". dat de weg dan over competitie-rozen gaat. Wij hebben niets tegen Emma en wat ons aangaat mag deze club eens kam pioen van het heelal worden. Maar leerzaam is het voor onze collega's, die zo op het amateurvoetbal neerkijken, echt wel. Raar zaakje. De herrie die ontstaan is na de bekerwedstrijd U.V.S.-Volendam is weer eens een merkwaardig voorbeeld, hoe moeilijk het in de voetbalwereld schijnt te zijn, om logisch te denken. Het geviel, dat in die wedstrijd in de tweede speelhelft een speler van Volendam geblesseerd raakte; hij werd vervangen en het einde bracht een 2-1 overwinning voor Volendam. Achteraf (let wel achteraf) kwam men tot de conclusie, dat die Volendamspeler volgens de bepalingen nooit had mogen worden vervangen. Een blunder dus van de scheidsrechter (die dit overigens royaal toegaf) maar een minstens even Vote blunder van U.V.S., want noch een bestuurslid, noch de aanvoerder heeft op het moment da de speler van Volendam vervangen werd, bezwaar gemaakt. En dat had op dat moment moeten gebeuren, want na afloop had het geen zin omdat in bekerwedstrijden protesten niet zijn toegestaan. U.V.S. had dus kunnen zeggen: ..Dat is ook stom van ons Als we tijdens de wedstrijd hadden geappeleerd, zou de scheidsrechter zijn vergissing hebben ingezien. Vol gende keer beter opletten." Maar neen - U.V.S. gaat herrie schoppen en dreigt met een civiele procedure waarbij een schadeloosstelling van 24.000 geëist zou worden. De Bond heeft duidelijk laten merken, van zo iets niet gediend te zijn En terecht. Stel U voor, dat als ooit de protesten over de gehele linie worden afgeschaft, de Bond voor iedere rake blunder van een van zijn scheidsrechters een civiele procedure boven het hoofd zou hangen. Met alle respect voor de scheidsrechters - maar dat zou dringen worden. Nederlands Elftal. Het Nederlands Elftal (Amateurs) heeft op het V.U.C.-terrein in Den Haag met 3-1 verloren van Engeland. Er waren ongeveer 4.000 toeschouwers en de kranten wijdden er na afloop een half kolommetje aan. Als U nagaat, welk een belangstelling in 1948 bestond voor de wedstrijd Nederland-Engeland (amateurs) bij de Olympische spelen in Lo"den; toen van Emmenes honderdduizenden luisteraars had, dan weet U nu, hoe iets kapot gemaakt kan worden, als Bond en pers in het negatieve eendrachtig samenwerken! Ik zal het niet over de elftalopstelling hebben (wist U overigens, dat de middenvoor van O.V.V.O. als de beste midden voor van Nederland beschouwd wordt?) want het opstellen en beoordelen van een elftal blijft nu eenmaal een subjectieve zaak Maar ik wil het hebben over de publiciteit. Deze wedstrijd - met toch een magische klank! is doodgezwege Nóch de Bond, noch de pers heeft er een behoorlijk voorbericht aan gewijd. Reclame is er met voor gemaakt. Maar toen de profwedstrijd Nederland-Schotland niet uitverkocht dreigde te geraken, toen kon men geen krant opslaan, of er werd wél reclame gemaakt. „Er zijn nog plaatsen verkrijgbaar!" „De loketten zullen op de middag van de wedstrijd geopend zijn!" Het wordt hóóg tijd, dat de leiders van de sectie amateurs eens in het offensief gaan. Vacantielectuur. Ik heb de eer en het genoegen lid van de redactiecommissie te zijn van ons personeelsorgaan. U hebt geen idee wat daarvoor tegenwoordig komt kijken! Zo'n blad beweegt zich op alle sectoren van het leven en geeft adviezen op a lerlei gebied Een der onderwerpen van de laatste tijd was: „Vacantielectuur." Wat zijn wij toch als jongens te kort gekomen. Wie bemoeide zich met onze vacantielectuur? Als ik mij wel herinner, bestond die uit het oude groene Sportblad en de laatste aflevering van Nick Carter en achteraf geloof ik, dat dit voor mijn algemene ontwikkeling nog niet eens zo gek is geweest. Maar enfin een der redactieleden kwam met een doorwrocht artikel en noemde daarin een serie boeken, die hij zou meenemen op zhn vacantie en de lezers van het personeelsorgaan van harte aanbeval. Ik was het er niet mee eens (ik kan het heel makkelijk ergens oneens mee zijn) en toen mocht ik zeggen wat ik dan wilde aanbevelen. Ziethie mijn opgave en ik hoop maar, dat althans de lezers van dit blad het met die keuze eens zijn. (Zij werd - ^er sportief en objectief - keurig in het personeelsorgaan afgedrukt). „U moet meenemen" - heb ik geadviseerd - „de Bijbel, want dan weet je, hoé je moet leven, het jaarverslag van Unilever, want dan weet je, waarvan je moet leven en het clubblad van A.F.C., dan weet je, hoe je gezellig moet leven." BequnstiQinq van onze AöveRteeRöeRS, houöt; öe schakel in stanö

Schakels (clubbladen) | 1959 | | pagina 5