Zat*) (Dames- en Herenschoenen C. van Peperzeel BeGunstiGinG van onze aövepteepöeRS, houöt öe schakel in stanö Als je een Zat ziet zitten, onderken je direct de Zat. Ook al mocht U nooit eerder het genoegen hebben geproefd de man aanschouwd te hebben, toch zeg je „daar zit een Zat". De Zatten hebben iets dat een ander niet heeft. Ze hebben iets Zatterigs over zich. De een meer dan de ander. Van de jongste tot de oudste Zat is het Zatterige ogenblikkelijk te her kennen. „Ja", zegt U, „ik herken de Zat inder daad onmiddellijk maar kan je mij ook vertellen, Kakie, hoe dat komt." Natuur lijk kan ik dat, per slot van zake ben ik zelf een klein Zatje. Ik neem nu de gemiddelde Zat bij de kop. Even zijn kop vast houden. Wat zie je? „Een lekker koppie", zal Mevrouw zeggen. Laten wij alstublieft niet senti menteel worden Mevrouw, maar eerlijk en objectief waarnemen! De Zattenkop dus. Ik heb hem nog steeds vast. Daar gaan we. Wat springt direct in het oog? De ogen! Geen gewone huistuin en keukenogen, aan mijn nooit-niet. Dit zijn ogen. Als je behoorlijke ogen wil zien dan moet je bij een Zattekop zijn. Een paar stevige pupillen in een blank-wit veld. Ik zie dat U begint te twijfelen bij dat blank-wit Mevrouw. Laten wij voor die paar keer dat ze niet blank-wit zijn alstu blieft onze ogen sluiten. Gun die velden dat pleziertje Mevrouw, Van dat bene pen gedoe hou ik trouwens helemaal niet. Om altijd tegen dat blank-witte veld aan te kijken begint ook te vervelen. Per slot van zake zijn de Zatten geen wandelende reclame voor een of ander wasmiddel! Maar nu de blik uit die gemiddelde Zatten-ogen. Laten we dat splitsen, niet de blik, maar de stadia waarin wij met de blik te maken hebben. Ik geloof trouwens dat je een blik niet eens kan splitsen. Hebt U wel eens iets over een lïlafhall Speciaal adres voor NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELDESTRAAT8 TEL. 713870 gesplitste blik vernomen? Ik niet. Jij Tjalling, je bent nogal veel langs de weg. Ook niet hè.nee.dat dacht ik wel. Maar die stadia wel, die kan je net zo lang splitsen dat je niet meer kan, maar dan ben je ook uitgesplitst. Laten wij thans overgaan tot het splitsen der stadia van de blik ener gemiddelde Zat. Vóór de wedstrijd: Hierbij gaan wij van het standpunt uit dat de G.Z. (Gemiddelde Zat) een gearriveerd man is. Hij zit goed in zijn zakgeld en dat verdient hij ook best. Dat weet Mevrouw ook. Als je de hele week hard moet pezen voor je centen mag je er ook wel een paar van hebben. De G.Z. heeft toch ook zijn noodzakelijke privé-uitgaven, nietwaar? Een doosje sigaretten, een glaasje bier, een bloe metje voor zijn vrouw, om maar een paar van de belangrijkste te noemen. Als je de G.Z. toevallig op de Wandelweg tegenkomt op weg naar het terrein dan zie je nog de keiharde zakelijke blik. Je schrikt er wel even van. „Wat een keiharde zakelijke blik", denk je, „wat moet die G.Z. keihard zijn in het zaken doen." Dat is 'ie ook! Daarom is zijn blik keihard. Met deze logica gewapend loop je met de G.Z. naar de ingang van het terrein. Je praat met hem over za ken. Af en toe kijk je naar zijn blik. Nog steeds keihard. Maar dan, eenmaal bin nen het hek, zie je zijn blik veranderen. Nauwlettend sla je zijn blik gade. Het stemt je vreugdig te zien, hoe het zake lijke langzaam wegebt en plaats maakt voor een bijkans speelse blik. Het is niet helemaal speels maar toch wel bijkans. Het staat hem goed, stelt U vast. Hij gaat nog niet direct naar de kleedkamer maar lanterfant nog wat in het rond. Zie, dit lanterfanten maakt de bijkans speelse blik geheel speels. Innerlijk is hij gereed zegt zijn blik nu. Hij staakt dan ook het lanterfanten en gaat zich verkleden. Het is jammer Mevrouw, dat U niet de kleedkamer binnen mag. Al die speelse blikken. U zoudt er zelf speels van worden. Maar daar is 'ie weer, veerkrachtig loopt hij het veld op. Dat veerkrachtige moeten wij later behan delen. Ik gebruik het nu al vast omdat ik niet anders kan. Ik kan er moeilijk iets anders voor neerschrijven. Veerkrach tig is veerkrachtig, en hij loopt veer krachtig! Dus wat moet je doen? Gewoon neerschrijven en zeggen dat je er later op terug komt. Dat had jij toch ook gedaan Tjalling? Ja, ik wist wel dat je me niet in de steek liet. Bedankt Jan! Tijdens de wedstrijd: Dit moet eigenlijk ook gesplitst worden. Ik blijf aan het splitsen. Ik maak nog eens kans dat ze mij „Kaak, de Splitser" gaan noemen. Niet doen jongens, ik heet gewoon Karei met een K, ik blijf be scheiden. Daar gaan we dan weer. Ik zal het nu kort maken. (Ik ben nog steeds aan de ogen bezig, terwijl we de hele kop nog doormoeten, dat wordt een ge schrijf waar je misselijk van wordt). Vooruit dan. eventjes karakteriseren, eventjes een paar dominerende blikjes tijdens de wedstrijd er uitpikken: a. bij een gelijke stand bespiegelend b. bij een voorsprong c. bij een achterstand Voor al uw loodgieterswerk naar Loodgietersbedrijf v/h W. Gelderland Aanleg van gas en waterleiding, douches, fornuizen, etc. Valckeniersstraat 35, tel. 745220 Privé: Geulstraat 8 tel. 735065 Deze korte karakterschets van de blik eens G.Z. tijdens de wedstrijd leert ons dus, dat hij op het veld een bespiegelen de blik voert. Na de wedstrijd: Dit wordt moeilijk. U begrijpt mij, hoop ik. Een gemiddelde Zat is van na ture zitterig, na-zitterig, en dan kan er van alles gebeuren met zijn blik. Ik heb het zelfs één keer meegemaakt dat een Zat, een gewone, niet een gemiddelde (dit voor de goede orde), het Clubhuis al enige uren achter zich had, plotseling tegen mij zei „verrek, ik ben mijn blik kwijt....". Hij had zijn blik niet meer, kunt U zich dat voorstellen? Verschrik kelijk! Wij terug naar het Clubhuis. Hij lag er nogop de piano. Jonge, jonge wat was die Zat blij dat 'ie zijn blik terug had. Dat was U ook geweest, wees nou eerlijk. Mevrouw wil natuurlijk nog even weten wat voor soort blik die Zat verloor en zo gelukkig terug vond. Het was nassi, 2.20 kostte het, en dat is toch de moeite waard om voor terug te komen. Zeg Tjalling, ik geloof dat ik behoorlijk aan het zeuren ben, vind je het niet tijd worden om er mee te kappen of zal ik nog een stuk van de kop pakken. Ik heb hem trouwens nog steeds vast. Vast is het woord eigenlijk niet. Ik onder steun de kop, je weet wel.Rodin- achtig.het denkertje. Als ik nou eens doorging met de mond van de G.Z. dan zou jij een mooie gelegenheid krijgen om mij de Schakel uit te gooien, zo in de trant van „Kakie wil nu over de mond van de Zat spreken maar vindt U het ook niet tijd worden dat 'ie zijn mond dicht houdt". Bedankt Jan! een Zat is een A.F.C.-er, die op zaterdag pleegt te voetballen. KAKIE. 7

Schakels (clubbladen) | 1959 | | pagina 7