Pers-vers 30 januari, A. B. Melchers 60 jaar Mannen poelt allen mee, het is voor a.p.c. A ls er iemand in A.F.C. 60 jaar wordt, dan betekent dat in den regel dat hij naast een serie gelukwensen te heb ben ontvangen zelf aan zijn beste intieme vrienden een gezellig borreltje aanbiedt, of een etentje arrangeert, doch dat be tekent niet dat er een artikel in de Schakel komt. F.n als dus deze keer van die regel wordt afgeweken, dan zijn daar wel heel speciale redenen voor, en ik acht mij gelukkig, dat de Schakel- Redacteur mij verzocht heeft, dit be langrijke feit voor onze vriend André Melchers niet onopgemerkt voorbij te laten gaan en zeker niet in onze goede Schakel, die altijd komt binden de club en zijn vrinden. /.oals gebruikelijk bij mensen, die ouder worden, wordt teruggegrepen in de geschiedenis en dan herinnert men zich zo gaarne momenten uit een lang zamerhand reeds langvervlogen tijd. ik moet dan teruggaan tot de periode 1914—1919, dus practisch de periode van de eerste wereldoorlog, wanneer ik André Melchers regelmatig tegenkom op de sportvelden achter de Pijp (U weet wel dat oude gedeelte van Amsterdam-Zuid met zijn eentonige huizenblokken). Hij als lid van de voetbalvereniging „Sport", ik als lid van de voetbalvereniging S.D.O. Dat zelfde „Sport" bestaat nog en speelt zijn bescheiden rol in de le klasse A.V.B. en mijn goede oude club is reeds 40 ja ren ter ziele. André was een forse middenvoor, zag niet tegen een geweldje jVTannen en mannetjes doen duur en gewichtig, zegt men: ze hebben tele foons, succes-agenda's, auto's, besprekin gen, rimpels in de voorhoofden, 4-kleuren potloden en humeuren. Ze staan 's ochtends op, eten het voor geschreven beschuitje (tegen manager's ziekte), be-old-spicen zich, snellen naar hun eerste espresso en drinken daarna hun sherry; lunchen dan tot 14.30 uur, vergezellen elkaar discussiërend naar kan toor, tekenen de post en komen dan dood moe thuis. Sommige mannen en mannetjes heb ben ook nog A.F.C., waardoor zij dan eigenlijk bigamist zijn ook (voor zover zij althans wettelijk gehuwd zijn). Deze categorie is nog iets aantrekke lijker; na opgemelde dagtaak begint hun avondtaak: „effe bellen" „effe naar Jan" „effe naar clubavond" en komen dan in de kleine uurtjes met „je moet de groeten hebben van allemaal" geeuwend thuis. Toch zijn ze wel lief. Want als het voor het sluiten van de broodjes-zaken is, dat zij thuis komen, dan nemen ze een croquetje mee. Wordt het later, dan brommen ze: „ik kan toch moeilijk een sherry voor je in laten pakken". Daarin hebben ze gelijk. LORA. op, zowel met zijn mond ais met zijn grote lichaamskracht. Wij zien beiden met heel groot genoegen terug op die periode in ons leven, daar achter de Rustenburgerstraat (zijn club) en de Cornelis Trooststraat (mijn club) met grote publieke belangstelling op die zandvlaktes, waar wij toen nog zelf de goalpalen plaatsten en ons in een melk zaak of thuis op zolder verkleedden. Jaren verlopen en een enkele keer ontmoetten wij, oude tegenstanders op het sportveld, elkaar nu in de Maat schappij. André vindt zijn weg bij de Amstel-Brouwerij en het toeval wil dat zijn zoon zo omstreeks de tijd. tegen de tweede Wereld-Oorlog lid wordt van A.F.C. en aldus komt Vader André bij A.F.C. terecht en ontmoeten wij elkaar weer vrij regelmatig. Maar dan komt voor onze goede vriend André de grote catastrophe in zijn leven: een ogenschijnlijk niet belangrijke rheu- matische aandoening brengt hem in 1943 op zijn bed en naar later blijkt definitief, want nu tellen wij 1959 en André is onder de buitengewoon goede en op offerende zorgen van zijn vrouw nog steeds aan het bed gekluisterd en slechts met de allergrootste inspanning en met allerlei zeer speciale zorgen en bijzondere kosten kan hij eens in de zoveel jaren zijn huis verlaten om iets van het wereldgebeuren met eigen ogen te aan schouwen. Hulde. En hier kom ik aan het kernpunt van mijn artikeltje: ik moet hier grote hulde brengen aan de enorme geestkracht, die André heeft opgebracht en nog opbrengt om onder zulke zware omstandigheden zichzelf meester te blijven en geestelijk 100% volwaardig zich in te leven en alles mee te maken wat er in de wereld gebeurt. A.FC. heeft daarbij bij hem een zwak plekje, want in de hongerwinter van 1944/45 zijn er heel wat levensmid delen in de huize Melchers gekomen en daar zijn hij en zijn vrouw nog altijd dankbaar voor en ook hun beide kinde ren, thans flinke mensen in de maat schappij. André Melchers werd een trouw medewerker van de Schakel, spè- siaal in dichtvorm, onder het mooi uitgedachte pseudoniem B. S. le Marché (zoekt U maar uit hoe bij hieraan ge komen is). Zonder ooit een wedstrijd te zien of het A.F.C. leven mede te maken dicht hij er op los en al krijgt hij wel eens critiek (Jo Wijnand, de A.V.B. en ook ondergetekende) hij gaat lustig door. Een grote periode was voor hem toen A.F.C. veel soldaten in Indonesië had, onze z.g. Heren Zeventien en André het contact met deze soldaten onderhield. De desbetreffende A.F.C.-ers zijn hem nog dankbaar daarvoor en eens is dit beloond door hem op bed op een brancard een avond aan te bieden in het A.F.C. Clubhuis. Maar André onderhoudt ook uitstekende relaties met andere sportclubs en clubbladen (o.a. W.V.V.- Winschoten, Ajax en Blauw-Wit als voornaamste) en deze clubs met ons ge zamenlijk plus ons Erelid Dick Bessem, (als Stadion-Directeur) hebben hem voor het vele werk wat hij verzet gehuldigd door hem en zijn Vrouw een televisie toestel aan te bieden, waarvoor het geld destijds op wel zeer vlotte en gemakke lijke manier bij elkaar kwam. Moge het André Melchers gegeven zijn nog lang dezelfde geestkracht op te brengen welke hij steeds onder uiterst moeilijke omstandigheden heeft op gebracht en moge het ook zijn Vrouw gegeven zijn hem daarbij nog lang met niet aflatende ijver en concentratie te steunen. André Melchers, ook wij, A.F.C., hopen van harte dat het bijzondere pseudoniem (al is het dat thans eigen lijk niet meer) nog lang in de Schakel moge voorkomen en dat van tijd tot tijd menige A.F.C.-er zich geroepen voelt een uurtje langs te komen aan de Rivierenlaan 16 Tel. 722448. Aan be langstelling zal het je op de 30e januari niet ontbreken, dat staat al wel vast, wanneer ik deze woorden schrijf. J. v. N. Tijdens onze jaarlijkse feestavond op 7 februari a.s. in het Minerva-Paviljoen, zal voor U optreden Het Amsterdamse Journalistencabaret in zijn programma Voorziet U tijdig van plaatskaarten bij de U welbekende adressen 4

Schakels (clubbladen) | 1959 | | pagina 4