Mixed Pickles Santa's Eve Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöens, houöt öe schakel in stanö Plannen. Jo Hurwits heeft met zijn initiatief om via een commissie uit de Amsterdamse eerste en tweede klassers amateurs de zaak van het amateurisme onder de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden te brengen wél succes gehad! Een stroom van interviews en artikelen is het gevolg geweest en nu de kruitdamp enigszins is opgetrokken, kan men zo'n beetje overzien, wat er leeft. Tot nog toe zijn de volgende ideeen uit de bus gekomen (de volgorde is min of meer chronologisch genomen naar gelang publicatie). (1) Maak een competitie voor „onafhankelij ken" waarin geplaatst worden semi-profs die niet meer kun nen betalen en de eerste klas kampioenen der amateurs, die zich daar kunnen gaan voorbereiden op beta ling (Jan Liber in „Het Vrije Volk"). 2) De semi-prof clubs moeten verdwijnen. Wij moeten overhouden een stuk of 15 „full-profs en de rest „full-amateur". (D. Knegt, Ajax). (3) Als de K.N.V.B. het terugstromen van de semi-profclubs naar de amateurafdeling niet wil belemme ren, dan moeten de amateurs een eigen bond stichten. (J. H. Wijnand, A.F.C.) ni (4) Naar het amateurisme teruggaande semi-profclubs moeten na een jaar wachttijd allen begin nen in de 4de klasse amateurs. (Dick van Rijn voor de A.V.R.O.-microfoon).. (5) Semi-profclubs moeten hun amateurafdeling kwijt. (K. van Rijswijk, H.B.S.). (6) Geen terugkeer van semi-profs naar de amateursafdeling. Als zij het niet kunnen houden moeten zij liquideren of een fusie met andere clubs aangaan. (P. C. van Houten, H.F.C.) Het aardige hierbij is, dat er dus niet alleen amateurs gereageerd hebben, maar dat hier ook uitlatingen zijn van sportjournalisten en uit het semi-prof-kamp. En nu is één ding bijzonder interessant en hoopge vend: Hoe de ideeën ook uiteenlopen, het is zonneklaar, dat er steeds meer verzet rijst tegen het systeem waarbii semi-profs zonder meer kunnen terugkeren naar de amateur-afdeling, waarin zij speelden, toen zij besloten semi-prof te worden. (Dit is tot nog toe gebeurd met de 2de klasser T.O.P. uit Oss en de 1ste klassei Emma uit Dordrecht). Oude Koe. Velox" brengt in haar clubblad de oude (wij dachten nu wijlen) Koe in de „wei" volksclub„Corin thians". Het clubblad van „Velox" schrijft o.a.: ,Wij vinden het niet charmant dat men durft te zeggen: laat Velox maar fuseren, omdat er van de 600 Velox-leden 14 semi-prof zijn? Of U kunt naar de 4e klasse KNVB Kijkt hier niet de oude Corinthians-geest „om de amateur-hoek?" En verder: „Wij zijn uit barre noodzaak gepromoveerd. Alle volksclubs, die straks amateur-landskampioen worden zullen die promotie- kans zo mogelijk nemen. Een volksclub beschikt meestal niet over donateurs of ere-leden, die de jaarlijkse tekorten kunnen aanvullen, uit clubliefde, prestige of een gevoel van zelfbelangrijkheid. Ook Velox met. Onze vereniging moet zichzelf kunnen bedruipen. En helaas, er zaten voor ons in de amateursectie geen mo gelijkheden meer om self-supporting te blijven. Laten wij beginnen met vast te stellen, dat de huidige strijd niets te maken heeft met standsverschil. Clubs als Be Quick-Groningen, Willem II, D.F.C., Haarrlem toch zeker géén volksclubs zijn semi-prof en echte volksclubs als Zeeburgia, T.O.G., de Spartaan en D.W.V. zijn amateur. En als de schrijver denkt, dat de amateurclubs alleen draaien op extra-bijdragen van donateurs of ereleden, dan heeft hij in zijn leven wei nig gelegenheid gehad, om de boekhoudingen van amateurclubs te bestuderen. Velox meende, dat haar recettes te veel terugliepen als 1ste klasse amateur en toen zij kampioen van Ne derland werd en' daardoor 2de divisie semiprofs kon worden, heeft zij dit gedaan. De algemene vergadering van Velox heeft dus de „gok" aangedurfd, dat betaling van enige duizenden of tienduizenden guldens per jaar aan haar spelers meer dan zal worden goedgemaakt door stijgende recettes. Dit is het goede recht van de algemene vergadering van Velox en daarmee heeft niemand verder iets te maken. Maar dit nu op te han gen aan het feit, dat Velox volksclub is, vinden wij een beetje demagogisch. J. W. Het zou een gewone trainingsavond zijn met film na, en het zou niet zo laat worden, dacht Paps. En ik dus ijverig aan het dichten. De avond voor St. Nicolaas is er wel iets te doen. Tevreden, dat ik £e tijd voor me zelf had, begon ik te rijmen van Klaas en geraas en Piet, die alles ziet. Om 11 uur denk je: „Zou ik nog opblijven, nee hoor morgen is het 5 december dus een drukke dag, ik maak lekker een kruik, de heer des huizes zal direct wel komen". Aldus ben ik zo tussen waken en dromen ingedoezeld, tot ik met een schok wakker werd: „Nog niet thuis, van een trainingsavond, toch mets bijzonders zou je zeggen". En ik foeter toch wel angstig in mezelf: „Donkere weg, daar lees je zoveel van tegenwoordig, van ijzeren staven op hoofden van nietsvermoe dende mannen. Dan plots het licht op de trap aan, ik eb terug: „Gelukkig, daar is hij"! Behoedzaam gaat de deur open en dan weer dicht. Glurend door mijn oogleden wacht ik rustig af. Dan klinkt een kloek: „Dag vrouw" op. „Goeden nacht", zeg ik, met na druk op nacht. „Daaag", zegt hij hartelijk, „je moet de groeten heb ben van die en van die. Ouwe liedje, afleidingsmanoeuvres, ken ik, ken ik al zo lang". „Nou ook al goed", on derbreekt hij. „Hé, hé" en met rillerige gaap-ge- luiden duikt hij in de andere helft van de lits-jumeaux. Mopperend, omdat t weer zo was, groepeer ik mijn kruik tegen mijn voeten en reagerend op het klokkend geluid van de „hot water bottle, zegt hij: „hè, geef mij de kruik". „Nea&\ zeg ik hardvochtig, „hou ik zelf". „Zal ik onthouden als jij weer eens koude voeten hebt, mag je ze ook niet warmen." ,,'t Doet me werkelijk niets, zal ik dan wel weer zien", en terwijl ik vertel, dat zo heb zitten dichten klinkt een intens-tevreden gesnurk. Hij slaapt al, de snoodaard. Ik lig nog lang wakker en denk, hoe dat toch komt, dat je nooit lang kwaad kan blijven. J. 3

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 5