j.h. esseR Mixed Pickles BLOEMEN COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN VAN BAERLESTRAAT 39, TEL, 720140 heuenqRacht 92 TEL. 41864-428Ó4, BEURS 41057 BequnstiqinQ van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakel in stanö Zorgelijk. Laten we elkaar niets wijs maken: zo slecht heeft A.F.C. wat de competitiestanden aangaat er nog nooit voor gestaan. Nog nooit viel samen een rechtstreeks degradatiegevaar van het eerste elftal naar de derde klasse, redelijke maar geen daverende uitslagen van het tweede en het derde in de reserve derde klasse en een allesbehalve spectaculaire situatie van het naar de afdeling gedegradeerde vierde elftal. Het is geen wonder, dat talrijke A.F.C.-ers zich het hoofd breken, hoe dit nu mogelijk is. Want als zodanig bloeit de vereniging. Voor de radio heb ik kunnen zeggen, dat in totaal A.F.C. 29 elftallen op de been brengt. Vrijwel geen bulletin komt uit of men ziet een hele lijst voorgestelde of aangenomen leden. Waaraan is dit voortdurende afglijden van A.F.C. nu eigenlijk toe te schrijven? Er zijn er die zeggen: „zie je nou wel, we hadden destijds net als Ajax een soort spelersexamen moeten instellen en alleen jongelui aannemen, die werkelijk kunnen voetballen en niet als geiten door de klaver dwalen." Wij zijn het hiermede niet eens: in de eerste plaats druist een spelersexamen in tegen de amateuristische gedachte, omdat de taak van een vereniging als A.F.C. verder gaat dan uitsluitend het meespelen in voetbalcompetities met daarvoor bij de toelating reeds geteste spelers; in de tweede plaats omdat men dan de kans loopt jongelui te weigeren die over uitzonderlijke organisatorische capaciteiten beschikken en die heeft men in een grote vereniging nu ook eenmaal nodig. „Het ligt aan de technische leiding" zeggen anderen en daar zit natuurlijk wel wat in, want en dat geldt heus niet alleen voor A.F.C. te vaak worden mensen in functies benoemd omdat de eigenlijk daarvoor in aanmerking ko mende leden geen tijd of geen zin hebben. Maar dit lost toch niet het probleem op, hoe het komt, dat een grote vereniging als A.F.C., waarin zoveel intellect, goede wil, clubliefde en lichamelijke gezondheid bijeen is, zo afzakt en zulke trieste resultaten boekt. Uiteraard is voor de clubleiding èèn ding thans urgent en dat is de redding van het eerste elftal. Maar wij vragen ons af, of er tegelijkertijd niet iets meer kan gebeuren. Zou het niet mogelijk zijn een commissie in te stellen met als opdracht zich te beraden op de „planning" van de club, dus op een zo breed mogelijk opge zet programma op lange termijn. Ik heb genoeg bestuurs- en commissie-ervaring om te beseffen, dat ieder bestuurslid en ieder commissielid door zijn functie welhaast automatisch op korte termijn gaat denken. In ons geval: als we die bouwvergunning nou maar krijgen, als het eerste elftal zondag maar wint, als de Schakel er maar op tijd uit is. Dit mag niemand een bestuurslid of een commissielid kwalijk nemen, want alles moet in vrije tijd gebeuren en de problemen kunnen zich zo opstapelen, dat men eenvoudig aan „denken" niet toekomt. Vandaar dat het misschien niet zo slecht zou zijn om parallel met de op korte termijn te nemen beslissingen in bestuur een commissies een instantie in het leven te roepen, die zich bezighoudt met de toekomst onzer mooie vereniging. Wie lacht niet, die de mens beziet. Het is nu ruim vier jaar geleden, dat de bittere strijd werd gevoerd om de toelating van het betaalde voetbal in de K.N.V.B. Aan de ene kant stonden mensen als Karei Lotsy („profs zijn voetbalslaven zonder vaderland"), de toenmalige bondspreses Hans Hopster, die zijn leven ver pand had aan het amateurisme, Marius Koolhaas van Ajax („namens alle Amsterdamse eerste klassers kan ik verklaren, dat wij het amateurisme onverzwakt zullen handhaven") en de tegenwoordige voorzitter van de K.N.V.B. („Nu het van dienen verdienen wordt, treed ik af"). Aan de andere kant vochten Kieboom van Feyenoord („En waar staat nu eigenlijk geschreven, dat men consequent moet zijn?)", Zon van Excelsior, Martens van A.D.O. en Pöpplein van B.V.V. We zijn nu een jaar of vier, vijf verder. De man, die weg zou gaan, nu het van dienen verdienen werd, is gebleven en de objectiviteit gebiedt overigens te erkennen, dat de bond zelden een zo efficiënt werkende en de vergaderingstechniek tot in zijn vingers beheersende presi dent heeft gehad als de huidige. Eigenlijk is veel gekker, dat Karei Lotsy verleden jaar de semi prof club D.F.C. mentaal is gaan trainen. Ik kan best hebben, dat iemand eens een keer van mening verandert, maar ik heb mij suf zitten te peinzen, hoe een zo groot voorvechter van het amateurisme plotseling een beroepsclub mentaal kan gaan trainen. Technische training all right, maar hoe doe je dat nou mentaal? Er was een tijd, dat men het elftal mentaal trainde met „Kaerels, denk bij Uw spel aan de prachtige kleuren van ons nationale dundoek." Zeggen ze tegenwoordig: „Kaerels, denk tijdens Uw spel aan de prachtige tekeningetjes van Eppo Doeve op de biljetten van honderd gulden?" Helemaal het toppunt is, wat zich bij B.V.V. afspeelt. Daar heb ben ze voorzitter Pöpplein na twintig dienstjaren eruit gesmeten en weet U, wie B.V.V. mentaal is gaan trainen? Hans Hopster. Ik kan er niets aan doen, maar ik vind het net zo iets, als wanneer de procuratie houder van Bols de openingsrede houdt voor de jaarvergadering van de geheelonthoudersbond. Aan de borreltafel kwam het geprek op het feit, hoe kras de tegenwoordige oude heren zijn. „Tja", zei een der aanzittenden, „daar ben ik het helemaal mee eens. „Neem nou mijn oom, die tennist nog zonder racket." Mensen. Kras. J. W. 7

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 7