Mixed Pickles Bequnstiqinq van onze aöveRteeRöeRS, houöt öe schakeL in stanö Rally. A zze ze het voor derlui baze moste doen, dan zouwe ze het verrekke," zei het oude mannetje in de sigaren- winkel in Badhoevedorp, waar ik mij lam liep te zoeken naar „casa nostra" ter gelegenheid van de boeiende autorally die enige A.F.C.-sadisten hadden bedacht en die de bloem van het A.F.C.-intellect schele hoofdpijn heeft bezorgd. Wij hadden de meest intelligente ploeg, die men zich kon indenken (Jaap van Nek rijden, ondergetekende kaartlezer en de dames Woudstra en Wijnand opletsters) en zijn niet in de "prijzen gevallen, hetgeen tot op dit moment het debat heeft gebracht over de vraag, of Jaap en ik toch niet zulke spitse jongetjes zijn als we denken of dat de uitslag van de rally eenvoudig bepaald wordt door de hoeveelheid mazzel, die je zo'n middag tegenkomt. In ieder geval weet ik wel, dat deelnemers aan een A.F.C.-rally goed doen zich eerst voor te bereiden aan de volksuniversiteit. Want mensen met een een voudig middelbare schoolopleiding trappen natuurlijk in dat afschuwelijke valletje „onder hoeveel draden van de hoogspanning rijdt U nu?" En dan sta je je ongans te tellen en je komt tot negen en dan blijkt in het clubhuis, dat het er maar zes waren, want die draden die niet tussen isolatoren hangen zijn geen hoogspanningsdraden maar aarddraden. Nu ja, dat weet je dan tenminste voor de rest van je leven, maar inmiddels heb je dan toch maar weer twintig strafpunten aan je broek. Maar dat geeft niet: we hebben een heerlijke dag gehad met stralende zonneschijn, we hebben een mooi stuk echt Hollands polderland schap gezien, we hebben onze hersens (soms vergeefs) uitgeput tegen het spitse intellect van de organisato ren en we zijn heel erg dankbaar voor het genotene. Pleite. Weet U nog de kreet, die Uw pickelaar slaakte, toen tachtig Nederlandse voetbalclubs besloten de spelers van hun topploeg te gaan betalen? „Op de pleite kun je wachten." Het idee, dat in dit werkelijk niet zo,erg sportieve landje meer dan duizend jongelui zo goed zouden voetballen, dat hun prestatie een financiële tegemoetkoming zou verdienen, was eenvoudig om je te begillen. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven en clubs met een schitterende historie als het Groningse Be Quick en het Rotterdamse Xerxes staan nu te boek als dubieuze debiteuren en moeten maar over de brug komen. Er is één ding, dat ons bij deze berichtgeving mateloos heeft geërgerd: als de clubs in kwestie er zijn er in totaal een stuk of twaalf die door de bond geëiste betaling niet kunnen doen, dan worden zij terug verwezen naar de amateurafdeling. Terugverwezen! Voelt men in de amateurwereld dan niet welk een belediging hierin zit? Het is zoiets alsof men tegen een leerling in de eerste klas H.B.S. zegt: we zullen je maar weer naar de lagere school schoppen. Terugverwezen! Alsof clubs als Quick Nijmegen, Velox, De Spartaan, West- Frisia, H.F.C. (ik noem er maar voor de vuist weg een paar op) niet veel beter voetbal spelen dan het gros van de semiprof clubs. De situatie in de voetbalwereld zal eerst dan gezond worden, indien de kleine toplaag van prima ploegen verenigd wordt in een volledige prof-competitie als men afstapt van dit malle paar tientjes systeem, dat thans opgeld.doet in de vaderlandse voetballerij. Cricket. Het is als steeds goed toeven langs de boundery van het Twentsche Bank terrein in Amstelveen. Men hoort daar nog wel eens wat en het is wonderlijk, dat terwijl A.C.C. nu al vijfendertig jaar bestaat, er nog steeds twee stromingen in de cricketclub zijn: de een wil de band met A.F.C. zo nauw mogelijk handhaven en de ander wil, dat A.C.C. een volslagen eigen leven leeft. Om in de lievelingstaal van Nico Holtzappel te spreken, zouden we willen zeggen: Ni eet excès d'honneur, ni cette indignité. Historisch is het zo, dat A.C.C. is opgericht door A.F.C.-ers en voor A.F.C.-ers. Maar men kan geen rechten ontlenen aan de historie. Nederland kan aan de historie niet het recht ontlenen om een eigen natie te zijn, ook al behoren wij dan met Engeland tot de oudste, onafhankelijke democratieën ter wereld. Maar Nederland heeft het recht een eigen natie te zijn door zijn innerlijke kracht, door het feit, dat het ondanks de enorme klappen, die Nederland in de laatste twintig jaar opliep (oorlog, stormramp en Indië verloren) kans zag in één week tijd een sodafabriek van internationaal formaat te openen, het Delta-plan ter hand te nemen en te gaan bouwen aan de Europoort. En zo is het ook in de sport. A.F.C. kan niet aan de historie het recht ontlenen om vader en moeder te willen spelen over A.C.C., maar het kan wel bij A.C.C. de ideale partner vinden, omdat A.F.C. het potentiële reservoir is, waaruit A.C.C. haar jeugd moet kunnen betrekken. En nu weten wij wel, dat de laatste jaren dat reservoir tamelijk droog stond, maar dat kan ook iets tijdelijks zijn en we geloven niet, dat een cricketclub in Nederland tot de toonaangevende clubs kan behoren, indien zij niet een sterke binding heeft met een grote voetbalclub of hockeyclub. Kijk nu maar naar de clubs, die in de hoofdklasse uitkomen. Sommige komen onder hun eigen naam uit, sommige onder de naam van de betrok ken voetbalclub. Maar per saldo zijn al die clubs in de hoofdklasse zwaar gelieerd met een winterclub. Maar er is een ander punt, dat wij onder de aandacht van onze lezers willen brengen, omdat wij de redenering van de cricketers, wat dat aangaat zo volledig kunnen begrijpen. A.C.C. I speelt in de hoogste afdeling van de Nederlandse cricketbond. Zit er dan niet iets scheefs in, dat en nu denken we even consequent door A.C.C. I degradatiegevaar zou kunnen lopen, omdat zij spelers zou moeten afstaan aan A.F.C. IV teneinde A.F.C. IV te redden voor degradatie uit de laagste klasse van de K.N.V.B. Wij geloven, dat hier wel een oplossing voor te vinden is. Is het niet mogelijk, dat de voetbalclubs, die een sterke binding hebben met de cricketclubs (wij denken nu bijvoorbeeld aan H.V.V., V.O.C., H.B.S., H.F.C. en A.F.C.) aan de K.N.V.B. vragen na 15 mei voetbalwedstrijden voor hun lagere elftallen niet meer op zondag vast te stellen? De cricketers met een speeltijd van zes en een half uur zijn aan de zondag gebonden, want op geen enkele weekdag kan men een wedstrijd van zes en een half uur organiseren, maar een voetbal wedstrijd duurt maar tweemaal drie kwartier. Het is heel goed mogelijk voetbalwedstrijden voor de lagere elftallen vast te stellen op zaterdagmiddag na drie uur. Dan geloven wij dat niemands belangen worden geschaad en dat de innige samenwerking tussen de cricket- en de voetbalclubs niet meer in gevaar wordt gebracht. J. W. 7

Schakels (clubbladen) | 1958 | | pagina 7