Marshall De grootste voetballers aller tijden &&J01 'Dames- en Herenschoenen De Zilveren Ploeg BequnstiQinQ van onze aöveRteeRöeRS, houöt 6e schakeL in stanö Elke voetballer krijgt bij zo'n aan hef een lichte kriebeling in het middenrif en denkt onwillekeurig „zou het over mij gaan?". Laat ik U niet lang in het onzekere houden, U bent er niet bij, hoe zeer het mij ook spijt. Ik ken Uw capaciteiten, ik weet U kunt aardig dribbelen, U hebt een gaaf rechterbeen, Uw positie- kiezen mag er ook zijn en Uw kop- werk is ruim voldoende, maar U bent er niet bij. Ja, rustig maar, dat weet ik ook, het linkerbeen maakt vorde ringen, heus, U gaat de goede kant op, maar neemt U voor de goede orde alleen verleden week Zondag in herinnering, ja inderdaad, daar in Uithoorn. Herinnert U zich nog die hoge zeil- ballen, die slappe rollers, die half ge raakte ballen en, om U voor goed het praedicaat, in de aanhef genoemd, te ontzeggen, die radicale mistrap- pen? Is het zo goed of moet ik nog effe doorgaan Als U er prijs op steltmaar het lijkt mij echt niet leuk, wat moet de elftalcommissie gaan denken hè? Zeilballen, rollers, missersbrrr, zet die vent een paar elftallen lager, en dat is toch zeker Uw bedoeling niet? Houdt Uw mond dan over Uw linkerbeen, ik wil het hebben over de grootste voetballers aller tijden. Een ieder die deze materie be handeld heeft begon bij Glacius (236 —189 v. Chr.) van Olympia, die toen- dertijd zijn elftal, en let wel, hij al leen, in drie jaar tijd van de 2e klas Griekse Voetbalbond naar de 1ste klas K.G.V.B. heeft weten te bren gen. Ik wil met Glacius breken, ik bedoel ik wil met deze traditie bre ken, want m.i. moet Hang To Han (722635 v. Chr.) van Sportclub Pe- Speciaal adres voor NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELDESTRAAT 8 TEL. 713870 king het eerst genoemd worden. Deze man, deze all-round sportieve Chi nees, deze door heel Peking, wat deze door heel het kanton Peking op handen gedragen Han, was volgens mij de eerste voetballer die valt on der de categorie „grootste voetballers aller tijden". Deze beminnelijke Chi nees was inderdaad een ware voet baller. Indien U enigszins met de oude Chinese geschiedenis op de hoogte bent zult U dit beamen, en U zult mij gelijk geven, dat ik met hem begin en niet bij Glacius, on danks de buitengewone verdienste van deze laatste. Ik doe dat hierom, omdat Glacius alleen de punten zag. Han niet, die zag de bal. Glacius had natuurlijk ook wel wat met die bal te maken maar hij zag hem toch niet zoals Han hem zag. Laat ik duidelijk zijn, Han was de bal en de bal was Han. Als je Han met de bal door het midden zag dribbelen kon je niet zien of Han de bal meenam of de bal Han, dit is typerend voor Han. Glacius had dat niet, die zag naast de bal de punten, hij was een mate rialist. Dit verwondert te meer, daar in die tijd in zijn land reeds een grote rijkdom aan ideeën was gecreëerd. Prof. Goedkoop betoogt in zijn „Voetbal in het oude Griekenland" (Uitg. Elsevier, 5.75 geb.), dat Glacius onder de invloed heeft ge staan van de Epicuriërs en daardoor liever een boterham had met Gelder se worst dan met hagelslag, en dit typeert Glacius. Dit is Glacius ten voeten uit, en daarom ben ik met Han begonnen, alhoewel Goedkoop drie hoofdstukken aan Glacius heeft gewijd. Aan Han kan je de jaarlijkse papiervooiraad van Van Gelder ver slijten en dan heb je pas de inleiding. Ziet U, daar kan ik in dit nauwe be stek niet aan beginnen, daarom me moreer ik Han alleen, omdat dat hem toekomt. Naast Han, en vooruit dan maar... Glacius, mag Cvtorxc niet ongenoemd blijven. Cvtorxc leefde van 1565 tot 1600. Hij bleef in de slag bij Nieuwpoort. Wat hij daar te maken heeft gehad is nog steeds niet opgehelderd. Ik begrijp het zelf ook niet goed want Cvtorxc was een Let, een Letlander, wat deed hij dan in Nieuwpoort? Vechten, zult U zeggen maar dat moet ik betwijfelen. Cvtorxc was geen vechtjas, zijn speltype had veel van dat van Han weg en Han was ook in de verste verte geeh vechter- tje. Wat deed Cvtorxc in Nieuw poort? Ik blijf het er op houden dat hij een oefenwedstrijd bij Nieuwpoort Wil Vooruit moest spelen (hij liep inderdaad met 't idee rond om over schrijving aan te vragen) en tijdens die oefenwedstrijd in het harnas is gestorven. Het veld moet in de slag linie hebben gelegen. Een ieder die een andere zienswijze heeft dele het mij mede. Cvtorxc in 1565 te Grklom uit een arme moeder geboren, zijn vader was ook arm, ontpopte zich reeds op 3-jarige leeftijd als een ras voetballer. Op die leeftijd trapte hij reeds een vijfie van twintig of vijf entwintig meter, dat deed er niets toe, in de linker- of rechterboven hoek, en dan kon het hem ook' niet schelen of dat nu de linker- of de rechterhoek was. Op die jeugdige leeftijd is dat al helemaal Cvtorxc, onverschillig, maar meer dan bril jant. Op 6-jarige leeftijd speelde hij in het eerste van Gxcrumn, hij werd, zoals U al begrepen zult hebben, top scorer. Van zijn zesde tot zijn vijf endertigste jaar kwam hij 136 maal uit voor het nationale elftal van Let land. N.W.V. moet wel heel aanlok kelijk met bankbiljetten hebben ge wapperd om deze uitzonderlijk be gaafde voetballer uit dit hem zo vertrouwde milieu weg te kunnen krijgen. De bankbiljetten werden zijn dood. Dit moet ook voor U een les zijn. Toevalligerwijs kwam hij in de slag van Nieuwpoort terecht, dat kan U niet meer gebeuren, maar het blijft gevaarlijk. KAKIE. Het initiatief van onze vice-presi dent Max de Bruin om de band te verstevigen tussen hen, die vijfen twintig jaar of meer lid van A.F.C. zijn, heeft weerklank gevonden. De destijds in Mixed Pickles gesugge reerde naam „de zilveren ploeg" werd aanvaard door enige tientallen zil veren A.F.C.-ers (helaas niet alleen zilver wegens hun aantal lidmaat schapsjaren, maar vaak ook wegens de kleur van hun haar), die op 31 October des avonds in hotel „Schil ler" bijeenkwamen. Er is een voorlopige commissie be noemd bestaande uit Max de Bruin, Willy v. d. Brink en Arie Waaijer, die zal nagaan, hoe deze zilveren ploeg zich kan amuseren en nuttige dingen voor A.F.C. kan produceren. Het is uiteraard mogelijk, dat de initiatiefnemers te goeder trouw aan sommige A.F.C.-leden geen uitnodi ging gestuurd hebben, hoewel zij deze hadden behoren te ontvangen. De moeilijkheid is namelijk, dat wel licht sommige leden enige jaren geen lid zijn geweest, hetzij door verblijf buitenslands, hetzij destijds uit bezui nigingsmaatregel. Bij herinschrijving in de ledenboeken is uiteraard niet vermeld, of zij en zoja hoe lang zij vroeger lid zijn geweest. Mochten er in A.F.C. dus leden zijn, die nu in totaal 25 jaar lid zijn en desondanks geen uitnodiging ontvingen om bovengenoemde redenen, dan worden zij vriendelijk verzocht zich zo spoe dig mogelijk bij Max de Bruin op te geven. J. W.

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 7