Marshall Dames- en Herenschoenen Han een Hangetrouwde poelt allen mee, het is voor a.f.c. Grote belangstelling. Het Stadion waar de sportwed strijden gehouden werden athle- tiek kon 40.000 mensen bevatten en was geheel in voorverkoop uit verkocht. De recette kan omstreeks 450.000 Lei hebben bedragen, de or ganisatie kostte echter 2 millioen 800.000 Lei. Het terrein was perfect in orde, wij zagen het elders nooit beter. Het publiek leefde bijzonder mee en bleek de juiste waardering te hebben voor de geleverde presta ties. Waardering, die beslist niet on der stoelen of banken werd gestoken. De eerste dag waren de wedstrijden om half zeven afgelopen, behalve het nummer polsstokhoogspringen, waar aan naast zeer goede Europese deel nemers ook de juniorkampioen van Amerika deelnam. Dit tijdrovende nummer duurde tot bij achten en het stadion bleef vol. De Amerikaan, die tenslotte alleen overbleef en een hoogte van 4 meter 55 cm. bereikte, werd hartstochtelijk toegejuicht. Het hele stadion hief onophoudelijk spreekkoren aan om hem aan te moedigen en tot slot werd hem ook voor Boekarest een primeur, naar ik vernam een werkelijk in drukwekkende hulde gebracht door dat de tienduizenden alle een pro gramma of krant als fakkel ontsta ken. Het was de meest originele illuminatie die we ooit zagen. Een fantastisch gezicht. Er was nog een Amerikaan, de negersprinter Wil liams, die onlangs in Berlijn het wereldrecord op de 100 Meter op 10.1 seconde heeft gebracht. Waar deze man zich bewoog, werd hij toege juicht, alsof hij een populaire natio nale figuur was. Op de derde dag was het grootste succes weggelegd voor onze landge noot Henk Visser, die 7.98 meter ver sprong. Aan het slot volgde toen de Speciaal adres voor NIC. LELOUX ZEILSTRAAT 46 TEL. 715356 SCHELDESTRAAT 8 TEL. 713870 Ik ken U niet, ik ken slechts A.F.C.-gezichten, Toch wil ik deze keer 't woord eens tot U richten, U geeft mij in de laatste Schakel wel een compliment, Maar dat is een bewijs dat U mij ook niet kent. Ik wil die frisse wind wel gaarne laten waaien Maar daarom kan ik toch niet met mijn leeftijd draaien, Ik weet natuurlijk niet hoe lang mijn tijd zal strekken, Maar als U tegen „Drees-an" bent, ga ik van Suurhoff trekken. Wij lezen U zo graag en nu wilt U verdwijnen. Hoe kan de Schakel elke maand nu zonder U verschijnen? Ach, laten wij die toorts maar samen verder dragen, Want als 't hart maar jong is, dan tellen niet de dagen. De jongren zouden het natuurlijk ook wel kunnen, Maar willen zich eenvoudig geen tijd en moeite gunnen, En als ons oude A.F.C. van liefde dan moet leven, Denk: die 't langst heeft liefgehad kan de meeste liefde geven. EEN VRIENDIN. prijsuitreiking en een incident. Er bestaat in de athletiek een interna tionale puntentelling, waarmede elke prestatie, van 0,1 tot het wereld record kan worden gewaardeerd. Die telling veroudert echter steeds, om dat de wereldrecords steeds verande ren. Zo kon het gebeuren, dat een Rus, die 2 meter 9 centimeter hoog had gesprongen, voor een prijs voor de beste prestatie in aanmerking kwam en onze landgenoot niet, al hoewel hij het huidige wereldrecord dichter had benaderd dan de Rus. Dit had ook het publiek uitgerekend en men eiste eenvoudig van de leiding, dat ook Vissers prestatie met een extra prijs zou worden beloond. De officiële sluitingsrede werd geheel overstemd door spreekkoren en men hield dit vol, tot bekend werd ge maakt, dat ook Visser zo'n prijs kreeg. Toen ontstak men opnieuw tienduizenden geïmproviseerde fak kels. Wij slopen met Visser een half uur na de wedstrijd uit het stadion, maar aan alle uitgangen verdrong zich een dichte menigte in het pikke donker, en Visser ging op de schou ders. Het is duidelijk, dat bij dergelijke technische mogelijkheden en bij een zo meelevend en opzwepend publiek, de prestaties worden omhoogge- stuwd, ook en vooral van de eigen landgenoten. Maar dat dit publiek er tevens een opmerkelijke objectivi teit tegenover de buitenlander op na houdt konden wij toch duidelijk vast stellen. Voetbal. Wij zagen ook een voetbalwedstrijd op Zondagmorgen om negen uur. Ondanks het vroege uur was het stadion wederom uitverkocht. Dyna mo tegen het Leger. Het was een partijtje van bijzonder gehalte. Ook deze ploegen vertoonden het geper- fectionneerde Oosteuropese Spel, zoals wij dat van Hongarije, Joegoslavië en Rusland al zo goed kennen. Men speelt voetbal van een andere orde dan bij ons. Het is technisch af, snel en beweeglijk, fraai om te zien. Hard is het ook, maar lijf-aan-lijf-werk ziet men weinig. Conclusie. Wij besloten onze artikelenreeks onlangs met o.a. het volgende: Zelfs een Minister voor de sport kan aanvaardbaar zijn, indien deze functionaris beseft, dat zijn ac tiviteit ophoudt overal daar, waar de aanraking met het individu, de athleet, begint. In onze zienswijze mag geen Minister of andere staats- functionaris enige directe bemoeienis hebben met de vrije mens in zijn vrije tijd." „Evenzeer is het een feit, dat in die landen, waar de staatsbemoeie nis met de sport verder gaat dan de grens, welke hiervoor getrokken werd, deze bemoeienis principiëel on aanvaardbaar is en door ons verwor pen wordt." Wij hebben gezien welk een be langrijke, zo niet overdreven, plaats de sport wordt gegeven in landen, die nog op alle gebied enorme be hoeften hebben. Met alle waardering voor deze vorm van vrije-tijds-beste- ding en met alle begrip voor de grote betekenis, welke in het leven van de moderne mens aan de sport mag worden toegekend, moeten wij toch constateren, dat een ontwikkeling als hier geschetst, niet in overeenstem ming is met onze levensbeschouwing. T. 8

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 8