Ook gij, Brutus Mixed Pickles BeQunstiQinq van onze aöveRteeRöecs, houöt öe schakel in stanö (vervolg) Heb je dat óóit meegemaakt in A.F.C. Vroeger bij Boer op het Leidseplein of bij Eggers Tegenwoordig, bij de Vries of bij Scheltema op de Voorburgwal, op clubavond, of aan de ronde tafel? Óóit beleefd, dat niet- leden van het bestuur of de Elftalcommissie mee zaten te regeren, te redigeren, te criticeren en te fulmineren Toe nou, Max, dat bestdat bij A.F.C. niet Bravo, oudjes! Het is altijd weer interessant, om kennis te nemen van de competitiestanden. Welk een vreugde en leed liggen verankerd in die koele cijfers. Het lijkt de beurspagina wel, met dit verschil, dat een voetbalcompe titie aan een zeker aantal speeldagen gebonden is en de beurs iedere dag „speelt". Dit jaar hebben de „oudjes" het er best afgebracht. In West I, 2 A begroeten wij onze oude tegenstanders en vrienden uit Hoorn, H o 1 1 a n d i a, als Kampioen. (Weet U nog de beslissingswedstrijd tegen Hollandia in 1931 op het W.F.C.- terrein om de laatste plaats en de winnende goal van Charles?) T. O. G. is in 3 C met het kampioenschap aan de haal gegaan. (Weet U nog datzelfde jaar 1931 ons be roemde protest tegen prof. Snapper? Galli is nooit meer helemaal de oude geworden, sinds we dat protest vergokten). En kijk, inlDisNeerlandia kampioen geworden. Over Neerlandia zou een boek te schrijven zijn. Deze club behoort met A.F.C., Ajax en V.V.A. tot de enige overlevende Amsterdamse voetbalclubs van de tientallen, die voor en rond de eeuwwisseling werden opgericht. Zij was ooit een flinke tweede Klasse club, maar zakte steeds verder af en belandde zelfs in de tweede Klasse van de Afdeling. (Dat is dus, goed uitge rekend van de tweede naar de zesde klasse!) Maar ziet, de blauw-zwarte buren van Rath en Doodeheefver aan de Weesperzijde begonnen aan een even robuste als zeer zeldzaam voorkomende „come back". Terug naar de lste Klasse van de Afdeling. Terug naar de „grote bond" en nu kampioen van de 4de Klasse. Knap werk! In 4 G zien we het aloude „Q u i c k" Amersfoort aan de top. Tegen Quick speelde A.F.C. reeds in 1900 in de westelijke 2de klasse. Onze Amersfoortse kleurgenoten kwamen geheel in de schaduw, toen de voort varende H.V.C. naar voren kwam, doch nu is dan toch weer een kampioenschap behaald. Aan allen onze hartelijke gelukwensen! Slordig. Is er nu niemand bij de K.N.V.B. die kan zorgen, dat het vertegenwoordigende amateur-elftal goed aan de pers wordt doorgegeven? In de wedstrijd tegen Frankrijk heette onze international Co Bouwens „Bouwman" en nu staat Bouwens' naam goed in de krant, maar als club wordt H.F.C. vermeld. Nu hebben wij niets tegen H.F.C., maar een klein beetje meer accuratesse tegenover de spelers, die 99%% van de K.N.V.B.-leden representeren, is waarlijk geen overbodige luxe. v Stijl. Als ooit bijvoorbeeld bij ons eeuwfeest een prijs wordt toegekend voor het meest stijlvolle feest, dat ooit in A.F.C. gegeven is, dan zal deze „met eikenloof en de zwaarden" worden toegekend aan Henk Kappel- hoff voor de fantastische avond plus verlengstuk, die hij ter gelegenheid van zijn 50ste verjaardag aan zijn vrienden heeft aangeboden. Om de woorden van Nico Holtzappel aan te halen: „Jaren later zullen zij, die hier aanwezig zijn nog zeggen: Dit feest heb ik meegemaakt." Het was af. J. W. Als U Dinsdags- of Donderdags avonds, zo in Mei, op de Wan delweg loopt, zo ergens in de buurt van ons terrein, zoudt IJ af en toe een duivels gebrul kunnen vernemen. Het terrein is echter door dicht ge bladerte, tribune of tennisbaan aan Uw oog onttrokken, „Aha", denkt U, „de jongens van het eerste en tweede doen weer hun best". Het gebrul verwondert U wel enigszins, maar U denkt, „wat zijn ze toch lekker fana tiek, ze verdienen best een plaatsje hoger". Tribune, tennisbaan en het dicht gebladerte wijken en Uw oog schouwt het toneel. „Was-dat-nou Ergens in de hoek van het veld ren nen zes simpele figuren driftig heen en weer. Zij spelen het z.g. hokvoet- bal, niet te verwarren met het put- voetbal, dat op een geheel ander niveau ligt. Eerst wordt U kriegel, zes mensen, terwijl er toch eigenlijk zo'n vijfentwintig moeten rond hup pelen, maar U bedenkt dat het de maand Mei is en dan heeft de jeugd wel iets anders te doen. Verwonderd drentelt U dan schuchter een groot leeg stuk van het tweede veld over en gaat van dichtbij het spel gade slaan. Na vijf minuten bestaat er geen twijfel meer en U accepteert glimlachend het gebrul van deze fanatici. Wat U hier ziet is de goede Europese middenklasse reeds lang voorbij. Weer rijzen er allerlei vragen in U op. Hoe is het mogelijk, dat zo maar, pak weg, zes jonge knapen, uit en kele willekeurige elftallen van Uw club, voetbal demonstreren, dat een vergelijking met wat doorgaans op de Hongaarse steppen wordt ver toond, glansrijk kan doorstaan. Wat bezielt deze mensen? Is onze club zo rijk aan dergelijke artiesten? Een tweede klas amateurclub? Uitzonder lijk gaaf voetenwerk, frappante overstappies, ballen in één keer dood uit de lucht, effectvolle rollers afge wisseld met snijballen over het moe ras. Vernuftige schouderduwen, truc werk, waarin één man soms vier keer achter elkaar op een halve me ter wordt genomen. Dribbels, waar de directeur van Tuschinski graag diep voor in zijn zak tast. Wie zijn deze mensen? Als clublid herkent U ze natuurlijk, alhoewel de aard der costuums Uw wenkbrauwen doet fronsen. „Werkpakken", denkt U. U staat te watertanden. Kijk dat ventje met die scheur in zijn broek, het lijkt wel of 'ie de bal toespreekt, welk een volkomen meesterschap over dat ronde ding. U zoudt hard willen weghollen om Uw vrienden en kennissen te halen en ze deelgenoot te maken. Maar U staat vastgepind aan de grond en begint uit puur enthousiasme mee te schreeuwen. „Gooi 'm over de lengte", „lig niet te emmeren met die bal", „krijten", „schuif". Als de zon langzaam bloedrood de andere kant van de aarde gaat be schijnen, ziet U hoe deze mensen, eindelijk moe-gespeeld, het spel be ëindigen. Langs de kleedkamer lo pend hoort U luide schreeuwstem men. „Je krijgt niks van mij, die laatste was een vuiligheid, een handsbal mag niet in enen. Je kan de pot op, eji goed ook". „Wat een schoft ben jij, direct drink ik twee colaatjes van je, wij hebben gewonnen, afspraak is af spraak". „Ook hier", denkt U, en langzaam de Mei-avond inlopend, wordt het hele fanatieke gedoe U duidelijk. „Ook hier, profs", mompelt U droevig voor U uit. KAKIE.

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 8