Uit de kapiteinshut H HHHl ©it is de Schakel, die komt binden, ©e oude club aan d'oude vrinden. Redacteur: J.Tj. Steensma, 2e v.d. Heiststraat 50. Amsterdam, telefoon 718567 Administrateur: O. J. v.d. Heul. Gerrit v.d. V eenstraat 118, tel. 71410-1 Typografie: Drukkerij Joh. Meijer Zoon, Kanaalstraat 132. Telefoon 80710, Amsterdam-W. 34e Jaargang Maart 1936 No. 8 foewel het nog - niet te over zien valt, hoe de nieuwe situatie na de grote -omwente ling in onze voet balwereld zal wor den, zijn er al enkele punten, die men als vast staand kan aan nemen. Eén ervan is, dat de ama teurclubs het financieel hard te ver duren zullen krijgen. 's Zondags, bij een thuiswedstrijd van het eerste elftal, moet ik altijd even denken aan de Griekse wijsgeer Diogenes. Deze man had A.F.C.-er kunnen zijn! Niet omdat hij in een ton woonde, want tot zo'n beknopte behuizing heeft de woningnood ons nog niet gebracht (ofschoon een ton ons overigens niet onwelkom zou zijn). Maar omdat hij op klaarlichte dag met een brandend lantaarntje rond ging, en op de vraag van zijn stadgenoten, wat hij toch deed, ant woordde: „Ik zoek mensen". Dat doen de A.F.C.-bestuurderen ook als zij 's Zondags naar de lege tribunes rondom ons veld kijken. Wij zoeken mensen, maar we vinden ze niet. Het grote publiek, dat vroeger nog wel belangstelling had voor een tweede klasse wedstrijd, denkt U maar eens aan de volle tribunes bij onze wedstrijden tegen Volendam, R.C.H., e.d. laat ons nu in de steek. De niet onbelangrijke inkomsten die de entreegelden ons vroeger opleverden, moeten wij ontberen en het kost alle vindingrijkheid der bestuurderen en alle opofferingsgezindheid van (som mige) leden, om de begroting, die op een reuze-kier staat, sluitend te krijgen. De voetbalclubs, betalend of ama teur, weten nog niet waar zij aan toe zijn. Van de betalende clubs zul len er velen een harde dobber heb ben, om na de magere resultaten van dit eerste jaar, het hoofd boven wa ter te houden. Hun moeilijkheden tekenen zich des te duidelijker af naarmate de competitie voort schrijdt en de bovenste plaatsen, die voor hen van vitaal belang zijn, on bereikbaarder worden. Voor de amateurclubs zal het de vraag zijn of zij het niveau, waarop zij gewend waren te leven, zullen kunnen handhaven. Al dat gerief dat hun leden als vanzelfsprekend aan vaarden, overdekte tribunes, gezel lige clubhuizen, terreinverlichting, prettige accommodatie, om er maar enkele onderdelen van te noemen, kosten handen vol geld. Bovendien zijn de onderhoudskosten de laatste jaren verveelvoudigd. En nu smelt aan de andere kant van de begro ting de recette nog weg tot een te verwaarlozen factorWaar moet dat naar toe? Bovendien zijn die amateurclubs nog voetbal-clubs ook; zij willen voetballen, goed voetballen! Dat be tekent dat zij er een trainer op na willen houden, het spelpeil van hun leden willen verhogen, overtuigd als zij zijn, dat hun leden meer genoegen aan hun sport beleven naarmate zij die beter beoefenen. Zij geven niet graag prijs wat in tientallen jaren door clubliefde en opofferingsgezind heid moeizaam is opgebouwd. Zij vallen niet graag terug tot het peil van een goedige afdelingsvoetbalclub. Zij willen blijven wat zij waren; zij willen hun dubbele functie van ge zelligheids- en sportvereniging blij ven vervullen. Een goede, oud-Hollandse zegs wijze luidt: „Zet uw tering naar de nering". Laat je uitgaven gelijke tred houden met je inkomsten. Dat is gezonde taal, dat geeft een gezonde club. Maar als de tering nu al tot het uiterste is beperkt, als de uitgaven geen vermindering meer toelaten zonder het levenspeil ingrij pend aan te tasten (en de mens zal bij brood alleen niet leven), dan zou den we de oud-Hollandse wijsheid ook zo kunnen lezen: Zet uw nering naar de tering, dat wil zeggen: breng je inkomsten in overeenstemming met je uitgaven. Willen we onze amateurclubs op dezelfde voet als vroeger in stand houden, dan zal het, naar ik meen, die kant uit moeten. De noodzaak van aanpassing die in het normale economische leven al tot zovele loon- ronden heeft geleid doet zich, na de voetbalrevolutie, voor de amateur clubs dubbel klemmend gevoelen. Wij moeten ons aanpassen aan de radi caal gewijzigde omstandigheden. Al leen dan kunnen wij een rol blijven spelen. En dit geldt uiteraard ook voor A.F.C. HOLTZAPPEL

Schakels (clubbladen) | 1956 | | pagina 1